Metoda BLW – na czym polega? Od kiedy ją stosować?
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Marzec 22, 2022
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Marzec 22, 2022
Metoda BLW (ang. baby-led weaning: zmiana metody żywienia) odnosi się do sposobu karmienia niemowlaka. Zakłada pewien poziom samodzielności dziecka, pozwala wybrać mu, co chce zjeść, w jaki sposób oraz kiedy. W języku polskim skrót ten bywa rozwijany jako „Bobas Lubi Wybór”. Celem metody jest stopniowe rozszerzanie diety malucha bez odstępowania od karmienia mlekiem.
Dziecko, szczególnie kilkumiesięczne, nie poinformuje oczywiście, na co dokładnie ma ochotę. Dawanie mu wyboru dotyczy więc zaserwowania różnego rodzaju przekąsek (np. gotowanych i surowych warzyw, tofu, owoców, makaronu itd.) w niewielkich ilościach, ale o stałej konsystencji, bez blendowania. Niemowlę ma samo poznawać konsystencję, kształt, zapach i smak różnych składników, wkładać do buzi, ściskać – po prostu: eksplorować i odkrywać jedzenie.
Jak wspomniano, w metodzie BTW szczególnie istotny jest pewnego rodzaju poziom samodzielności malucha. Dziecko musi umieć chwytać i podnosić produkty, a także wkładać je do buzi i siedzieć o własnych siłach. Dlaczego tak istotne będzie siedzenie, skoro niemowlęta już leżąc na pleckach, potrafią skierować gryzaki do buzi? Wynika oczywiście z dbałości o bezpieczeństwo dziecka, w pozycji leżącej łatwo niestety o zakrztuszenie się.
Maluszek do metody BLW musi mieć też odpowiednią ilość ząbków, by był zdolny do pogryzienia stałych składników. Ten etap rozwoju nadchodzi zazwyczaj około 7-9 miesiąca życia, choć jest oczywiście indywidualny dla każdego malucha. Należy przy tym pamiętać, że każdy kolejny skok rozwojowy zawsze powinien przyjść naturalnie, nie warto więc próbować sztucznie przyspieszać np. siadania.
Wśród najważniejszych zalet metody „Bobas Lubi Wybór” wymieniany jest fakt, że dziecko od najmłodszych lat uczy się poznawania i łączenia smaków. Danie mu możliwości zabawy jedzeniem sprawia, że zaczyna być ciekawy owoców czy warzyw, chcąc je chwycić lub nawet rozmazać na talerzyku. BLW zasiewa też w maluszku umiejętność podejmowania decyzji i nie wywołuje na nim presji. Niemowlak sam stwierdza, kiedy i jak chce czegoś spróbować.
Niemniej istotne są kwestie rozwoju motoryki i zmysłów malucha: poznaje nowe faktury, zapachy, kwaśne, gorzkie, słodkie i neutralne smaki, a także kolory, odcienie i konsystencje. A czy metoda BLW ma wady? Może być nią pojawiający się w kuchni bałagan... Dziecko prawdopodobnie pobrudzi testowanymi produktami siebie i wszystko wokoło, ale wówczas wystarczy mieć w zanadrzu Chusteczki nawilżane lub Wodę bez spłukiwania i waciki, by sprawnie doprowadzić pociechę do porządku!