Gdy niemowlę nie chce pić. Jak zachęcić dziecko do picia?
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Kwiecień 12, 2021
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Kwiecień 12, 2021
Niemowlęta do 6 miesiąca życia karmione są mlekiem. Różnicę stanowi jego rodzaj. Jeśli karmienie odbywa się naturalnie — piersią — wówczas dodatkowe dopajanie nie jest konieczne. W przypadku podawania mieszanki, zapotrzebowanie na dodatkową wodę jest większe. Ważna jest także pora roku – w okresie upałów, dziecko ma prawo odczuwać wzmożone pragnienie.
Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na płyny u niemowląt do 6 miesiąca życia wynosi średnio od 100 do 150 ml na kg masy ciała. W kolejnym półroczu wzrasta ono w sumie do 1 litra.
Picie wody to zdrowie. Dorośli o tym wiedzą. U dziecka należy zaszczepić odpowiednie nawyki już od najmłodszych lat. Regularne picie to odruch, który można wypracować. Po pierwsze, warto podawać dziecku wodę już na samym początku rozszerzania diety, aby mogło się z nią oswoić. Lepiej robić to wiele razy w ciągu dnia i w małych ilościach, niż przymuszać dziecko do wypicia dużej objętości na raz.
Małe dzieci lubią naśladować. Jeśli widzą dobry przykład, to chętniej powtarzają zachowania i upodobania. Butelka lub kubek z wodą powinien stać zawsze w zasięgu wzroku dziecka, tak by mogło ono w każdej chwili go chwycić lub zasygnalizować potrzebę sięgnięcia po niego. Jeśli przezroczysty napój jest dla malucha nieatrakcyjny, można udekorować go listkami mięty lub sezonowymi owocami. Kolory wzbudzają ciekawość i zachęcają do próbowania.
Każdy rodzic zgodzi się z tym, że dziecko poznaje świat wzrokiem i dotykiem. Jeśli coś wydaje się dla niego atrakcyjne wizualnie, łatwiej jest się do tego przekonać. W budowaniu nawyku picia wody, niezbędny będzie dobór wygodnego kubka, dostosowanego do wieku i umiejętności dziecka. Te przeznaczone dla najmłodszych wyzwalają naturalne odruchy szczęki. Kubek o odpowiedniej formie i kształcie, może być „obsługiwany” przez dziecko samodzielnie.
Woda jest najbardziej wartościowym płynem. Dla malca nie zawsze jest to jednak atrakcyjny napój. Nie ma on ani ciekawego koloru, ani słodkiego smaku, za którym dzieci przepadają. Wystarczy raz lub dwa ulec dziecięcemu spojrzeniu i później bardzo trudno zrezygnować jest z pokus. Szybko tworzą się niezdrowe nawyki.
Współcześni producenci kuszą dzieci sokami o wdzięcznych kolorach, smakowymi wodami oraz granulowanymi herbatkami, nie wspominając już o napojach gazowanych. Ich etykiety udekorowane są często postaciami z bajek, aby jeszcze bardziej zwrócić dziecięcą uwagę. Świadomy rodzic nie powinien wpadać w tego typu pułapki. Wszystkie wspomniane produkty posiadają dużą ilość cukrów prostych, które przyczyniają się do otyłości i próchnicy.