Jak zadbać o komfort karmienia piersią?
Utworzono Wrzesień 21, 2023
Utworzono Wrzesień 21, 2023
Pierwsze mleko po porodzie to tzw. siara. Jest ona bardzo bogata w przeciwciała, które uodporniają maluszka, choć jego pierwsze karmienie to najczęściej tylko kilka kropli. Noworodek ma maleńki układ pokarmowy i nie potrafi jeszcze ssać, dlatego zarówno on, jak i jego mama muszą się wiele nauczyć. Każda mama i dziecko są inne, więc ważne jest znalezienie indywidualnych rozwiązań, które najlepiej pasują do Waszej sytuacji.
Znajdź wygodne miejsce: Wybierz spokojne i wygodne miejsce do karmienia, gdzie będziesz mogła bez problemu skupić się na sobie i maleństwie.
Prawidłowa pozycja: Upewnij się, że zarówno Ty, jak i dziecko macie wygodną pozycję, która zapewni maluszkowi odpowiednie uchwycenie brodawki, a Tobie pomoże uniknąć bólu.
Podpórka pod rękę: Możesz użyć podpórki pod rękę lub specjalnej poduszki do karmienia, aby wesprzeć ręce i dziecko. To ułatwia utrzymanie wygodnej pozycji przez dłuższy czas.
Wygodne ubranie: Noszenie luźnych ubrań lub specjalnych bluzek do karmienia ułatwia dostęp do piersi i zapewnia dyskrecję podczas karmienia w miejscach publicznych.
Zadbaj o nawodnienie i przekąski: Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody i nie stroń od przekąsek (tych zdrowych :)). Niekiedy czas karmienia się wydłuża, miej wówczas swobodny dostęp do jedzenia i picia.
Odpoczynek: Staraj się odpoczywać w miarę możliwości. Karmienie piersią może być męczące, więc ważne jest, aby znaleźć czas na regenerację.
Wsparcie: Nie krępuj się prosić o pomoc partnera lub innych osób. Karmienie piersią może być wymagające i dobrze jest mieć wsparcie.
Kontakt skóra do skóry: Korzystaj z okazji do kontaktu skóra do skóry z dzieckiem podczas karmienia. To może pomóc w kształtowaniu Waszej więzi.
Konsultacja z doradcą ds. karmienia: Jeśli napotykasz trudności lub ból podczas karmienia piersią, nie wahaj się skonsultować z doradcą laktacyjnym lub lekarzem. Mogą oni pomóc rozwiązać problemy i uczynić proces karmienia bardziej komfortowym.
Pierś w początkach karmienia może stać się bardziej wrażliwa, co prowadzi do bólu. A to dlatego, że pociecha niekiedy boleśnie zaciska dziąsła na sutku, co sprawia, że pojawiają się na nim drobne ranki i pęknięcia. Obolałej piersi warto dać przestrzeń i jeśli to możliwe, nie nakładać na nią stanika. Skórę na brodawce dobrze jest też nawilżać i zabezpieczać kremem, który pozostawi na niej ochronny filtr. Balsam do brodawek Mustela, dzięki zawartości oliwy z oliwek, znanej ze swych drogocennych właściwości, przyspiesza regenerację naskórka i ułatwia kolejne karmienia.
Mamy chętnie wracają do pracy jeszcze w okresie, gdy maluszek karmiony jest piersią. Kodeks pracy uwzględnia taką sytuację Kobieta ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw na karmienie dziecka i są one wliczane do czasu pracy.
Na szczęście wiele się zmienia w podejściu do karmienia piersią. Współczesne mamy są coraz lepiej przygotowane i coraz chętniej sięgają po różne rozwiązania usprawniające karmienie maluszka, a mimo to, niejednokrotnie mierzą się z wątpliwościami, obawami i strachem, które wywołują krążące na forach i blogach mity związane z pielęgnacją dziecka oraz macierzyństwem w ogóle. Warto podkreślić, że każda matka ma prawo do karmienia piersią w miejscach publicznych. Karmić dziecko można w restauracji, centrum handlowym lub na ławce w parku. Nie rezygnuj z naturalnego karmienia maluszka podczas spotkań ze znajomymi czy zakupów. Młodej mamie wystarczy kilka wskazówek, a karmienie piersią poza domem nie stanowić będzie problemu ani dla niej, ani dla otoczenia.
Okres karmienia piersią przynosi wiele radości i równie wiele wyzwań, jednak ze względu na budującą się więź między dzieckiem i mamą, czas ten jest niezwykle wyjątkowy.