33. tydzień ciąży
Updated on Sierpień 23, 2024
Utworzono Grudzień 22, 2023
Updated on Sierpień 23, 2024
Utworzono Grudzień 22, 2023
33. tydzień ciąży to początek 8 miesiąca. Jest to jednocześnie III trymestr ciąży.
Ósmy miesiąc ciąży to moment, w którym ilość wód płodowych w organizmie mamy jest największa. Z tego powodu brzuch jest bardzo wyeksponowany, widoczny i okrągły. Macica osiągnęła maksymalne rozciągnięcie więc nie amortyzuje już ruchów dziecka tak dobrze jak wcześniej. Z tego powodu nagłe zmiany pozycji mogą być dla przyszłej mamy dużo bardziej odczuwalne, a nawet bolesne.
Dziecko magazynuje w swoim organizmie tłuszcz, który pomoże mu przetrwać poza organizmem mamy, a z tego powodu jej waga się zwiększa. Wiele przyszłych mam przejmuje się dodatkowymi kilogramami, pamiętajmy jednak, że jest to naturalny proces w ciąży. Przyszła mama nie powinna ograniczać ilości spożywanego jedzenia, ale zadbać o jego jakość, aby dostarczyć maluszkowi wszystkich niezbędnych rozwoju składników odżywczych, minerałów oraz witamin.
W 33. tygodniu ciąży maluch waży już około 2 kilogramów, a długość jego ciała wynosi około 43 cm. Oznacza to, że jest on wielkości dorodnego melona. Na tym etapie dziecko rozpoczyna ćwiczenie swoich płuc, które od tej pory będą już niemal całkowicie przygotowane do życia poza brzuchem mamy. Proporcje jego ciała zaczynają coraz bardziej przypominać te, które mama zobaczy po porodzie. Nosek dziecka wygląda już niemal tak samo, jak będzie wyglądał po narodzinach, czyli z charakterystycznie zadartym czubkiem, który umożliwia oddychanie podczas ssania piersi.
Kości maluszka są już twarde i skostniałe, a układ nerwowy bardzo rozwinięty, co zachęca dziecko do wykonywania gwałtownych ruchów, – nie zawsze ku zadowoleniu mamy, która odczuwa je coraz dotkliwiej. Połączenia pomiędzy kośćmi czaszki pozostają jednak elastyczne, aby główka dziecka mogła swobodnie przejść przez kanał rodny. Ulegną one uformowaniu do kilku tygodni po porodzie.
Na tym etapie ciąży w macicy przyszłej mamy znajduje się największa ilość płynu owodniowego, która od tego momentu będzie się stopniowo zmniejszać. Mimo, że w macicy jest coraz mniej miejsca, dziecko w dalszym ciągu rusza się gwałtownie, prostując kończyny i zmieniając pozycje.
W 33. tygodniu ciąży większość dzieci obraca się główką w dół, przygotowując się do przyjścia na świat. Jeżeli jeszcze do tego nie doszło, istnieje duża szansa, że maluch jeszcze przyjmie odpowiednią pozycję. W innym wypadku warto przedyskutować z lekarzem prowadzącym sposób przyjścia na świat dziecka. Lekarz może obrócić je w brzuchu lub może zaproponować cesarskie cięcie.
Skóra maluszka przybrała już delikatny różowy odcień, który utrzyma się do przyjścia na świat. Jego źrenice wykształciły również odruch zwężania się pod wpływem światła. Także słuch uległ udoskonaleniu, dzięki czemu dziecko rozpoznaje głos mamy i reaguje na niego. Słyszy również odgłos serca mamy, dlatego po porodzie wiele maluchów uspokaja się po przyłożeniu do piersi.
Narządy wewnętrzne dziecka powoli przygotowują się do samodzielnego życia malucha poza organizmem matki. Serduszko ma już swój naturalny rytm, a wątroba magazynuje żelazo, które jest składnikiem budulcowym czerwonych krwinek. Dodatkowo organizm dziecka przyjmuje od matki dużą ilość przeciwciał, które będą odgrywały kluczową rolę w obronie jego organizmu przed zagrożeniami i chorobami.
Dziecko pracuje również nad udoskonaleniem czynności życiowych. Jego płuca stopniowo się rozszerzają, a sam maluch wykonuje ćwiczenia oddechowe. Zamykanie i otwieranie oczu, a także ruchy główki na boki – wszystko to jest elementem ćwiczeń ruchowych, które maluszek wykonuje w brzuchu mamy.
Na tym etapie ciąży przyszła mama powinna koniecznie wykonać następujące badania, które zalecił jej lekarz podczas ostatniej wizyty:
· Antygen HBs,
· Badanie w kierunku HIV,
· Posiew z przedsionka pochwy i okolic odbytu w kierunku paciorkowców B-hemolizujących,
· W przypadku kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia: VDRL, HCV.
Dla wielu kobiet ósmy miesiąc ciąży jest jednym z najtrudniejszych. To właśnie na tym etapie ruchy dziecka stają się gwałtowne i bolesne, a przyszła mama narażona jest na ciągłe wahania nastrojów. Z jednej strony odczuwa radość z rychłego przyjścia na świat dziecka, a z drugiej obawia się zarówno porodu, jak i zmiany w swoim życiu oraz trudów związanych z wychowaniem młodego człowieka. Istotne na tym etapie jest wsparcie, które otrzymuje od osób w swoim otoczeniu.
Wiele mam na tym etapie ciąży boryka się również z bezsennością. Powodem tego może być pokaźny brzuch, który uniemożliwia wygodne ułożenie się w nocy, ale również pęcherz, który został zepchnięty przez rozciągniętą macicę w głąb ciała. Bardzo pomocne mogą okazać się regularne drzemki w ciągu dnia, które pomogą przyszłej mamie się zregenerować.