#KALENDARZ CIĄŻY

34. tydzień ciąży

Kobieta w 34 tygodniu ciąży
Kobieta w 34. tygodniu ciąży, ma już połowę 8 miesiąca za sobą. Do porodu pozostaje coraz mniej czasu. Jest to moment, w którym ciało przyszłej mamy przygotowuje się do wydania dziecka na świat. Co jeszcze powinno się wiedzieć o 34. tygodniu ciąży?

Który to miesiąc ciąży?

Trzydziesty czwarty tydzień ciąży to połowa ósmego miesiąca, a także końcówka trzeciego trymestru ciąży.

Brzuch w 34. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

Brzuch wyraźnie się powiększa. Jest to spowodowane tym, że przyspieszyło przybieranie na wadze przyszłej mamy. Dzieje się tak przez intensywny wzrost malucha, ale również przez liczne zmiany hormonalne w ciele kobiety. Dodatkowo, w organizmie zatrzymuje się duża ilość wody, co również powoduje przybieranie na wadze.

Na tym etapie przyszła mama potrzebuje bardzo dużej ilości odpoczynku i spokoju. Kobietom w III trymestrze często dokuczają różnego rodzaju obrzęki w dolnych partiach ciała – stóp czy łydek. Odpowiedzialny za to jest zastój wody w organizmie. Nie powinniśmy się jednak o to martwić, gdyż w niedługim czasie wszystko powinno wrócić do normy, jak tylko na świecie pojawi się mały człowiek.

Wielu paniom dokuczają również różnego rodzaju dolegliwości trawienne. Do najbardziej uciążliwych należy zgaga, którą możemy spróbować złagodzić środkami farmaceutycznymi. Pamiętajmy jednak o tym, aby podczas trwania ciąży każde przyjmowane lekarstwo konsultować z lekarzem prowadzącym. Warto również w przypadku nasilania się objawów przyjąć pozycję leżącą na lewym boku. Dzięki temu treść pokarmowa nie może się cofać. Kluczową kwestią jest również sam sposób żywienia się. Unikajmy potraw ostrych lub zbyt tłustych, które mogą spowodować nasilenie się nieprzyjemnych objawów.

Do innych przypadłości, które są charakterystyczne dla kobiet w III trymestrze ciąży, należy zespół suchego oka, a także problemy ze wzrokiem. Z tego względu warto wybrać okulary korekcyjne zamiast soczewek, które mogą nasilić problemy z suchością gałki ocznej.

Niestety pojawiają się również krwawienia z jamy ustnej i nadwrażliwość dziąseł. Spowodowane są zmianami w układzie krwionośnym. Każda kobieta powinna ze szczególną starannością dbać o swoją jamę ustną w tym czasie, gdyż bakterie, które mogą się dostać do krwiobiegu, często stają się przyczyną przedwczesnych porodów, które z kolei mogą zagrozić zdrowiu lub życiu dziecka.

34. tydzień ciąży —  USG

Jeżeli nie ma wyraźnych zaleceń do przeprowadzenia USG, a było ono przeprowadzone w niedalekiej przeszłości, nie ma potrzeby przeprowadzać go teraz. Warto jednak pamiętać, że USG jest źródłem cennych informacji o stanie zdrowia naszego malucha, a także pozwala kontrolować wymiary ciała dziecka.

34. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

Większość dzieci na tym etapie ciąży przestaje rosnąć, osiągając swoje docelowe wymiary. Od tej pory maluch będzie tylko intensywnie przybierał na wadze, aby przygotować się do życia poza brzuchem mamy. W jego ciele jednak wciąż rozwija się układ oddechowy i płciowy. Na tę chwilę dziecko waży około 2 kilogramy, mierzy około 45 – 47 cm i najprawdopodobniej do czasu porodu urośnie jeszcze ok. 5 cm oraz przybierze na wadze nawet 200 gramów tygodniowo.

34. tydzień ciąży — rozwój, ruchy i ułożenie dziecka

Poza układem oddechowym i płciowym, organy wewnętrzne dziecka są już całkowicie rozwinięte i funkcjonują niemal tak dobrze jak u noworodka. Jedynie ciemiączko wciąż nie uległo zrośnięciu się i tak może pozostać nawet do dwóch lat po porodzie. Taka budowa anatomiczna pozwoli maluchowi przyjść na świat przez kanał rodny mamy.

Na tym etapie ciąży maluch nieustannie ćwiczy podstawowe funkcje życiowe, które pozwolą mu na przeżycie poza organizmem mamy. Między innymi dziecko ćwiczy funkcje wydalnicze takie jak połykanie płynu owodniowego czy wydalanie moczu. Dodatkowo u dziewczynek rozwijają się jajniki, a u chłopców jądra schodzą do moszny.

34. tydzień ciąży — jakie badania?

Badania kontrolne do tej pory były zalecane przez lekarza w odstępach około 4 tygodni. Od tej pory jednak ich częstotliwość ulegnie zmianie, a z lekarzem prowadzącym przyszła mama będzie widywała się zdecydowanie częściej. Od tego czasu lekarz może zalecić również szereg dodatkowych badań takich jak:

  • Badanie moczu
  • Morfologia krwi,
  • Pomiar ciśnienia krwi,
  • Pomiary masy ciała
  • Badanie położnicze
  • Badanie piersi
  • Badania płodu z oceną jego ruchliwości i tętna oraz czynności serca (osłuchiwanie)
  • Oznaczenie antygenu HBs
  • Badania w kierunku HIV, HCV
  • Badanie zakażenia WR w grupie kobiet z podwyższonym ryzykiem (odczyn Wassermana w kierunku kiły)
  • Badanie cytologiczne, jeśli nie zostało wykonane wcześniej
  • Kontrola stanu jamy ustnej
  • Ocena ryzyka i nasilenia objawów depresji

34. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Do planowanego terminu porodu pozostało około 6 tygodni. Jednocześnie organizm przyszłej mamy zwalnia tempo. Jej waga nie powinna się już znacznie zmieniać, a nawet może się nieco obniżyć poprzez redukcję ilości płynu owodniowego. Niestety, stoi za tym zwiększona częstotliwość oddawania moczu co może być dla ciężarnej nieco kłopotliwe.

Naturalne jest to, że kiedy od porodu dzieli kobietę tak mało czasu, wzrasta w niej poczucie niepokoju. Niezwykle ważne na tym etapie jest wsparcie najbliższych osób, które pozwolą przyszłej mamie poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Jeżeli do tej pory nie posiadamy spakowanej torby do szpitala, a wyprawka dla maluszka nie jest kompletna – to ostatni dzwonek, żeby to zrobić.