#KALENDARZ CIĄŻY

32. tydzień ciąży

Kobieta w 32 tygodniu ciąży
Na tym etapie ciąży dziecko zajmuje już niemal całą macicę. Wody płodowe ułatwiają mu poruszanie się, chociaż nie zostało zbyt wiele miejsca. W 32. tygodniu ciąży maluch przyjmuje powoli pozycję porodową, a jego ruchy wyraźnie zwalniają. Teraz całą swoją energię będzie przeznaczał na przygotowanie się do życia poza macicą – do momentu porodu przybierze na wadze jeszcze ponad kilogram! Przyszła mama powinna wykorzystać czas, który pozostał jej do rozwiązania na odpoczynek, a także przygotowanie się do porodu.

Który to miesiąc ciąży?

32. tydzień ciąży to początek 8 miesiąca ciąży, a także niemal połowa III trymestru. Do rozwiązania pozostało już niewiele czasu!

Brzuch w 32. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

Macica od początku ciąży zwiększyła swoją objętość aż 500-krotnie i wypełnia niemal całą jamę brzuszną. Sprawia to, że narządy wewnętrzne przyszłej mamy zostały zepchnięte w głąb brzucha, co może skutkować dolegliwościami trawiennymi, które ustąpią jednak niedługo po porodzie. Dno macicy znajduje się pod żebrami, a jej górna część uciska na przeponę, co może powodować trudności ze złapaniem oddechu. Brzuch jest bardzo duży ze względu na wszystko, co się w nim znajduje – dziecko, płyn owodniowy, łożysko, a także zwiększoną objętość krwi i wody. Wszystko to składa się na dodatkowe 6-7 kg wagi przyszłej mamy, co jest naturalne i normalne na tym etapie ciąży.

32. tydzień ciąży —  USG

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje wykonanie USG pomiędzy 27. a 32. tygodniem ciąży. Warto wiedzieć, że obraz, jaki zobaczy na USG młoda mama, realnie będzie odpowiadał temu, co ujrzy po porodzie, gdyż dziecko nie zmieni się już znacznie. Zniknął meszek pokrywający jego ciało, a na paluszkach widoczne są malutkie paznokcie.

32. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

W 32. tygodniu ciąży maluch waży już około 1800 g, jest wielkości dorodnej dyni, a jego długość osiąga już niemal 40 cm. Na tym etapie maluch rośnie praktycznie cały czas, stopniowo zwiększając procentowy udział tkanki tłuszczowej w swojej wadze. Na tę chwilę wynosi ona około 10%, jednak to wciąż za mało, aby maluszek był przygotowany do życia poza macicą.

32. tydzień ciąży — rozwój, ruchy i ułożenie dziecka

Dziecko jest już na tyle duże, a miejsce w macicy tak ograniczone, że brakuje mu już miejsca na gwałtowne ruchy i podskoki. Nie oznacza to jednak, że maluch nie będzie tego próbował, co może być dla przyszłej mamy nieprzyjemne, a nawet momentami bolesne. Wiele dzieci na tym etapie ciąży przyjmuje już ułożenie główką w dół, jednak nie jest to reguła. Wiele maluszków czeka ze zmianą pozycji do ostatniego momentu ciąży, więc nie powinno być to powodem niepokoju.

Płuca i mózg malucha nieustannie się rozwijają. Mózg dziecka będzie rozwijał się jeszcze aż do roku po porodzie. Płuca stopniowo się rozszerzają i rozprężają, przygotowując maluszka na pierwszy oddech po porodzie. Jego skóra staje się coraz mniej przeźroczysta, a wszystko za sprawą gromadzonej przez maluszka tkanki tłuszczowej, która jest niezbędna do przeżycia poza organizmem mamy. Warto wiedzieć, że maluszek posiada także coraz lepiej rozwinięty układ nerwowy. Sprawia to, że jego ruchy są coraz bardziej skoordynowane i mniej przypadkowe.

32. tydzień ciąży — jakie badania?

Pomiędzy 27. a 32. tygodniem ciąży przyszła mama powinna wykonać badania takie jak:

  • Badanie anty RH
  • Pomiar ciśnienia i masy ciała,
  • Badanie pH wydzieliny pochwowej,
  • KTG,
  • Badanie wysokości dna macicy
  • USG
  • Morfologia
  • Badanie moczu.

W razie pojawienia się częstych skurczy macicy, które oddzielone są coraz krótszymi odstępami czasowymi, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż istnieje ryzyko przedwczesnego porodu!

32. tydzień ciąży — objawy i odczucia

W 32. tygodniu ciąży przyszła mama czuje się zmęczona i ociężała. W końcu od przeszło ośmiu miesięcy nosi w sobie małego człowieka, który nieustannie zwiększa swoją wagę i rozmiar. Pod koniec ciąży powinna skupić się na odpoczynku i kompletowaniu wyprawki, która pozwoli przygotować się odpowiednio do przyjścia na świat małego człowieka.

Brzuch przyszłej mamy jest już na tyle duży, że jej środek ciężkości znacznie się zmienia. Może powodować to zaburzenia równowagi i problemy z poruszaniem się. Kręgosłup poddawany jest również większym obciążeniom, a z tego powodu mogą pojawić się bóle pleców. Jeżeli są one uciążliwe, warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty, który zadba o dobre samopoczucie przyszłej mamy i pomoże uporać się z dolegliwościami bólowymi.

Przyszła mama powinna pamiętać także, że jej odpoczynek i samopoczucie są teraz najważniejsze. Wkrótce cały swój czas będzie musiała poświęcić niemowlęciu, dlatego warto wykorzystać czas, który pozostał do porodu i przeznaczyć go w stu procentach dla siebie.