35. tydzień ciąży
Updated on Sierpień 23, 2024
Utworzono Grudzień 22, 2023
Updated on Sierpień 23, 2024
Utworzono Grudzień 22, 2023
35. tydzień ciąży to ósmy miesiąc, czyli połowa trzeciego trymestru. Od porodu mamę dzieli już tylko nieco ponad miesiąc.
Na tym etapie ciąży brzuch jest już bardzo duży i znajduje się wysoko. Ze względu na dużą ilość płynu owodniowego przepona i żołądek znajdują się blisko siebie i są ściśnięte, co może nasilać dolegliwości ciążowe. Dno macicy jest położone najwyżej od początku ciąży - pod łukami żebrowymi, co może być odczuwalne dla mamy jako ucisk na żebrach. Od tego momentu dno macicy zacznie się obniżać.
W tym czasie przyszła mama może odczuwać silne, ale stosunkowo nieregularne skurcze, które zapowiadają rychły poród. Mimo iż skurcze przepowiadające są odczuwalne już od 20. tygodnia ciąży, z każdym tygodniem stają się coraz silniejsze, a sam brzuch bardziej twardy.
Na tym etapie ciąży maluszek waży około 2 kg i mierzy około 40 cm. W 35. tygodniu ciąży na USG możemy zobaczyć jak wykonuje różne czynności, np. ssie kciuk. Jest to również czas, w którym dziecko rośnie szczególnie intensywnie, gdyż przygotowuje się do opuszczenia organizmu matki. Powinno przybierać na wadze około 150 – 200 g tygodniowo i zwiększać ilość tkanki tłuszczowej w swoim organizmie.
Maluszek wciąż wzmacnia działanie swojego układu odpornościowego poprzez przyjmowanie przeciwciał z organizmu mamy za pomocą pępowiny. Po porodzie będą chroniły one dziecko przed infekcjami. Gromadzi ono również zapasy wapnia i żelaza, które odgrywają kluczową rolę w tworzeniu czerwonych krwinek i stanowią naturalną ochronę przed niedokrwistością.
Ostatnie tygodnie ciąży to również czas, kiedy maleństwo pije dużą ilość wód płodowych i regularnie oddaje mocz. Ma to na celu usprawnienie działania jego układu moczowego. W tym czasie w jelicie grubym gromadzi się smółka, która jest pierwszym stolcem uformowanym z żółci i martwych komórek z przewodu pokarmowego.
Płuca malucha są już w pełni rozwinięte, nie są one jednak jeszcze gotowe na życie dziecka poza brzuchem mamy, gdyż do 36. tygodnia ciąży możliwe jest wystąpienie u wcześniaków zespołu zaburzeń oddychania (ZZO).
Dziecko stale zwiększa procentowy udział tkanki tłuszczowej w swojej masie, a do porodu przybierze jeszcze około kilograma. Większość dzieci na tym etapie przyjmuje już również prawidłowe ułożenie do porodu – główką w dół.
W 35. tygodniu ciąży należy wykonać kilka istotnych badań, o ile nie zostały one wykonane wcześniej. Zaleca się do 37. tygodnia ciąży wykonać:
Często to właśnie 35. tydzień ciąży jest momentem, kiedy kobiety zaczynają odczuwać zwiększony strach przed porodem i samym posiadaniem dziecka. Jest to zupełnie normalne, dlatego warto przygotować się wcześniej, skompletować wyprawkę i urządzić pokój dla maluszka, aby oszczędzić sobie stresu. Warto rozmawiać z bardziej doświadczonymi kobietami i lekarzem, którzy będą służyć pomocą i poradą, a także pomogą rozwiać ewentualne wątpliwości.
Połowa 8 miesiąca to także czas, kiedy dolegliwości związane z ciążą stają się uciążliwe. Dzieje się tak dlatego, że maluszek stale rośnie, a organizm przygotowuje się do porodu. Do najczęstszych symptomów należy zgaga i zadyszka, co jest spowodowane uciskiem na żołądek i przeponę. Ciężarne borykają się również z częstymi wizytami w toalecie, ze względu na ucisk również na pęcherz.