Połóg - jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety po narodzinach dziecka?
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Wrzesień 23, 2022
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Wrzesień 23, 2022
Po porodzie nadchodzi kolejny etap zmian ciała kobiety. Połóg, bo tak nazywamy te 6 tygodni po narodzinach dziecka, to czas, kiedy organizm kobiety regeneruje się i dochodzi do stanu sprzed ciąży. Zmiany dotyczą układu hormonalnego, moczowo-płciowego oraz krążenia. Macica obkurcza się, pojawiają się tzw. odchody połogowe, czyli krwawienia, goją się rany na kroczu, blizny po cięciu cesarskim, w organizmie kobiety szaleją hormony. Piersi intensywnie zaczynają produkować mleko, zmieniają swój rozmiar. Młoda mama czuje ogromne zmęczenie, ból, brakuje jej czasu na zjedzenie posiłku i jest zdezorientowana.
Do tego pojawia się lęk o dziecko. Często zadaje sobie pytanie: czy wszystko robię dobrze? Dlaczego ten mały człowiek płacze? Przecież miał jeść i spać w łóżeczku, a ja nie jestem w stanie go odłożyć, bo od razu budzi się i płacze.
Nie tak to miało wyglądać….
Niestety mało mówi się o tym jak faktycznie czuje się kobieta po porodzie, jak wygląda życie świeżo upieczonych rodziców przez te pierwsze kilka tygodni. Jest to piękny czas, ale trudny, pełen nowych wyzwań i doświadczeń.
Macica obkurcza się, zmienia swoją objętość – możesz odczuwać delikatne skurcze w dole brzucha podobne do tych podczas miesiączki. Towarzyszą temu krwawienia. W pierwszych dobach od porodu dość obfite, stopniowo zanikają. W tym czasie szczególnie dbaj o higienę, często zmieniaj podpaski i odpoczywaj.
Jeśli podczas porodu doszło do pęknięcia lub nacięcia krocza możesz mieć założone rozpuszczalne szwy. Nie powinno boleć, staraj się dbać o właściwą higienę i oszczędzający tryb życia. Ograniczaj do minimum siedzenie czy stanie w jednej pozycji. Rana po cięciu cesarskim wymaga również wzmożonej pielęgnacji. Pamiętaj, że każda blizna wymaga mobilizacji po zakończonym połogu.
Bardzo często pojawiają się także hemoroidy przy odbycie, jest to związane ze wzmożonym wysiłkiem przy porodzie oraz zmianami hormonalnymi. Zwykle dają odczucie świądu i ból podczas wypróżniania. Tu pomocna jest urozmaicona dieta, podaż płynów, spacery, można również stosować czopki dostępne w aptece.
W czasie połogu możesz budzić się zlana potem to z powodu, że organizm wydala zmagazynowaną w nim wodę. W tym czasie przygotuj sobie 2-3 dodatkowe koszule abyś mogła ją zmienić po nagłym przebudzeniu. Nadmierne pocenie zwykle mija po tygodniu od porodu.
Baby blues, czyli labilność emocjonalna związana jest ze zmianami hormonalnymi jakie zachodzą po urodzeniu dziecka. Możesz czuć się rozdrażniona i smutna. Nagle bez powodu pojawiają się łzy a za kilkanaście minut uśmiechasz się na widok Twojego ukochanego dziecka. Jest to zupełnie normalne, masz prawo czuć się źle, gdyż jesteś zmęczona, ale pamiętaj, że jest to stan przejściowy. Wsparcie partnera, rozmowy z najbliższymi, spokojny spacer pomagają uspokoić emocje, rozluźnić się i odetchnąć.
Jest to bardzo indywidualne, pamiętaj, że przez 9 miesięcy ciąży organizm pracował inaczej, przybierałaś na wadze systematycznie przez 40 tygodni. Teraz także potrzebujesz czasu, cierpliwości, umiarkowanej aktywności fizycznej. Połóg nie jest dobrym czasem na podejmowanie decyzji o diecie eliminacyjnej, potrzebujesz odpowiedniej podaży kalorii, aby móc się zregenerować. Intensywną aktywność fizyczną odłóż na później, kiedy Twój organizm osiągnie pełną równowagę.
Jak można sobie pomóc przetrwać ten czas? Pamiętaj, że nie jesteś sama. Otwarcie mów o swoich odczuciach, potrzebach, dolegliwościach. Dużo odpoczywaj. Twój organizm musi się zregenerować. Niech Twoi najbliżsi zadbają o urozmaicone, regularne, zdrowe a przede wszystkim wspólne posiłki. Znajdź czas tylko dla siebie, to może być spacer, kawa z koleżanką albo ulubiona książka. Dużo przytulaj swoje maleństwo, potrzebujecie tego czasu dla siebie. Budujcie wspólną więź poprzez ciepłą kąpiel, masaż i wspólne zabawy. Może inaczej to sobie wyobrażałaś, ale pamiętaj, że jesteś cudowną mamą.
Zmęczenie i ból miną a uśmiech dziecka zrekompensuje Twój brak snu.
Pamiętaj, spokojna mama to spokojne dziecko.
Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą naturalnych kosmetyków dla młodych i przyszłych mam!
Autorka artykułu: Małgorzata Firlej
Położna, laureatka konkursu Anioły Rodzić po Ludzku