Po porodzie - proces regeneracji
Updated on Marzec 22, 2023
Utworzono Czerwiec 14, 2021
Updated on Marzec 22, 2023
Utworzono Czerwiec 14, 2021
Bóle poporodowe wiążą się z procesem obkurczania i oczyszczania macicy oraz gojeniem rany krocza lub cięcia po cesarce. Ponadto mogą być odczuwalne dokuczliwe dolegliwości w dole brzucha promieniujące na plecy. Dyskomfort nasila się w czasie karmienia piersią, ponieważ oksytocyna ― hormon odpowiedzialny za wypływanie mleka ― wywołuje skurcze macicy. Jeśli będą nie do wytrzymania, można zastosować łagodne środki przeciwbólowe.
W ciągu kilku tygodni połogu organizm kobiety osiągnie formę jak sprzed porodu i ciąży. Rany zagoją się i zabliźnią, macica wydali odchody poporodowe, poziom hormonów ulegnie zmianie. Odpoczynek, zdrowy i aktywny tryb życia, przebywanie z noworodkiem, karmienie piersią, używanie kosmetyków przywracających elastyczność skóry, takich jak Krem na rozstępy Maternite, to czynniki przyspieszające odnowę ciała. W tym czasie młoda mama powinna być pod opieką bliskich jej osób.
Podczas porodu często dochodzi do nacięcia krocza. Nawet jeśli pęknięcie było niewielkie i nie wymagało założenia szwów, to i tak po porodzie jest obolałe i opuchnięte. Młoda mama ma problem z siadaniem, może odczuwać ból i pieczenie podczas oddawania moczu. Gojenie ran trwa około 2-3 tygodni. Pomogą w tym okłady ziołowe, wietrzenie oraz zachowanie higieny. Szwy po cesarce na ogół zdejmuje się 5. dnia od zabiegu. Dolegliwości bólowe występują przez kilka miesięcy. Dźwiganie ciężkich przedmiotów jest przez ten czas zakazane.
Przyszłe mamy przybierają na wadze, niektóre całkiem sporo. Gwałtowna zmiana rozmiaru ciała wpływa na osłabienie włókien kolagenowych i utratę elastyczności skóry. Specjalnie dla kobiet w stanie błogosławionym i będących już po porodzie produkowane są kremy i olejki na rozstępy, np. Olejek Mustela z gamy Maternite. Produkty te zawierają tylko naturalne składniki, które silnie nawilżają oraz poprawiają jędrność i rozciągliwość skóry, zmniejszając widoczność rozstępów.
Kobieta w połogu powinna zadbać o zdrowe odżywianie i jak najwięcej odpoczywać. Ważne, aby zachowywać higienę. Należy często zmieniać podpaski, podmywać się, używając delikatnego płynu do higieny intymnej, brać prysznic zamiast kąpieli. Z powrotem do współżycia warto zaczekać do popołogowej kontroli ginekologicznej. Powrót organizmu do formy warto także wspomóc, prowadząc zdrowy tryb życia, używając odpowiednich kosmetyków, a także ciesząc się macierzyństwem.