#Po porodzie

5 połogowych faktów, o których mało się mówi

połóg
Minęło już trochę czasu od porodu, a Twoje życie nie do końca przypomina to z Twoich wyobrażeń? Poznaj 5 faktów, na temat połogu, które pozwolą Ci zrozumieć, dlaczego tak się czujesz.

1. Więź z dzieckiem nie zawsze pojawia się wraz z jego narodzinami.

Twoje dziecko w końcu przyszło na świat - czyż to nie czyni Cię najszczęśliwszą osobą na świecie? Teoretycznie tak, choć praktyce może wyglądać to nieco inaczej. Po narodzinach dziecka możesz odczuwać wiele emocji, od najdrobniejszych radości po głębokie przygnębienie. Ta zupełnie nowa sytuacja może sprawić, że będziesz czuła się nieco zagubiona, mając wrażenie, że nic nie jest takie, jak sobie to wcześniej wyobrażałaś. Więź z dzieckiem miała pojawić się automatycznie, a karmienie powinno przyjść zupełnie naturalnie? Niestety, nie zawsze tak to się odbywa, ale jeśli jesteś w takiej sytuacji, absolutnie nie czyni to z Ciebie gorszej mamy! Dla wielu kobiet macierzyństwo to czas uczenia się miłości do dziecka, akceptacji zmian, które przyniosły jego narodziny, wreszcie pokonania trudności, o których nikt wcześniej nie wspominał. Macierzyństwo przedstawiane jest zwykle jako najpiękniejszy okres w życiu, tymczasem naprawdę mnóstwo kobiet wcale tak go nie odczuwa. Jest wiele mam, które nie czują miłości od pierwszego wejrzenia do swoich dzieci. Ważne, by dać sobie czas i dzielić się swoimi emocjami z najbliższymi lub specjalistami - nie zamykaj się w sobie ze swoimi odczuciami, pozwól sobie na głośne wyrażenie swoich obaw, lęków i wątpliwości.

 

2. Dyskomfort fizyczny i ból - tego możesz doświadczyć podczas połogu

Pierwsze dni i tygodnie po porodzie mogą przytłoczyć przez brak snu, nabrzmiałe i poranione piersi, sączące się po nogach połogowe pozostałości i wydzieliny, skurcze wtórne, nietrzymanie moczu, czy gojenie się ran poporodowych. Dodając do tego 9 miesięcy ciąży i poród, nie trudno wyobrazić sobie, jak bardzo obciążone jest w tym czasie kobiece ciało. Warto jednak wiedzieć, że wiele z wymienionych dolegliwości ma na celu pomóc organizmowi wrócić do zdrowia i pełnej sprawności fizycznej, a nie na odwrót. Pamiętaj, że czas połogu u każdej kobiety może przebiegać nieco inaczej, dlatego dzielenie się swoimi odczuciami z innymi pozwoli uniknąć znalezienia się sam na sam z pytaniami i wątpliwościami bez odpowiedzi. Nie będziesz musiała zastanawiać się, czy ten skrzep na bieliźnie podczas krwawienia poporodowego to normalna sprawa, czy co zrobić z blizną, która nadal boli lub z tymi czerwonymi plamami na klatce piersiowej.

 

3. Przyjście dziecka na świat to wyzwanie dla związku

Czujesz, że Ty i Twój partner żyjecie w dwóch różnych światach? Kłócicie się o wszystko? Kwestionujecie swój związek, a Wasze dziecko przecież dopiero co przyszło na świat. Ta sytuacja ma swoją nazwę: „baby clash”, czyli zderzenie osobowości po przyjęciu roli bycia rodzicem. Kiedy pojawia się dziecko, pary przeżywają prawdziwe tsunami. Twoje dziecko płacze, jest głodne, nie może zasnąć… W pierwszych miesiącach wszystko kręci się wokół rytmu dziecka: to ono rządzi Twoim życiem, dlatego dynamika związku wywraca się całkowicie do góry nogami. Zmęczenie, szalone tempo, idealizacja życia rodzinnego, niższe libido, koniec czasu dla dwojga. Nie nadajecie już na tych samych falach i tu pojawia się „zderzenie”. Bycie rodzicami daje nową odpowiedzialność, która znacznie obciąża związek. Chociaż ciężko znaleźć wyjście z tej sytuacji, warto komunikować swoje potrzeby i wysłuchać tego, co druga strona chce nam przekazać. Rozmowa i zrozumienie siebie nawzajem są tutaj niezbędne. Brak snu i napięcia z partnerem mogą czasami utrudniać znalezienie niezbędnej energii i czasu na naprawienie sytuacji, dlatego jeśli czujesz, że (ponowne) nawiązanie tego dialogu staje się coraz trudniejsze, rozważ wizytę u specjalisty.

 

4. Twój brzuch jest jak pusty worek

Podczas gdy kobiety zaczynają coraz więcej pokazywać i mówić o tym, jak wygląda ich ciało po porodzie (zwłaszcza w mediach społecznościowych), fizyczne zmiany kobiet podczas porodu i w pierwszych dniach połogu, pozostają prawdziwym tabu. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest to, że tak naprawdę nie chcemy widzieć tego pustego, miękkiego, zwiotczałego brzucha. Wielbimy ciała kobiet w ciąży, ale nie chcemy widzieć efektu już po porodzie. Dzieje się tak, ponieważ nasze społeczeństwo jest niezwykle wymagające względem kobiet i wyglądu ich ciała! Samym mamom również trudno jest zaakceptować swój wygląd po ciąży i spojrzeć na siebie obiektywnie. Kobiety wywierają na sobie presję, aby schudnąć i udowodnić, że ciąża wcale nie zmieniła ich ciała. Kwestia wagi odgrywa bardzo ważną rolę w dobrym samopoczuciu i także może przyczynić się do powstania dyskomfortu poporodowego.

 

5. Zmęczenie materiału i psychiczne obciążeni

Gotowanie, pranie, prace domowe, zakupy, rachunki… wszystko na Twojej głowie, której jednocześnie doskwiera brak snu i czasu na odpoczynek. Obciążenie psychiczne, z jakim przyjdzie Ci się mierzyć, będzie trudnym doświadczeniem po okresie ciąży, w którym to Ty byłaś w centrum zainteresowania najbliższego otoczenia. Kiedy na świecie pojawia się dziecko, niejednokrotnie to samo otoczenie oczekuje od Ciebie pełnej dyspozycyjności i formy. Chcąc sprostać tym oczekiwaniom i poświęcając się w całości rodzinie, bardzo łatwo zapomnieć o własnych potrzebach. Dlatego pamiętaj, że nie możesz brać wszystkich obowiązków na siebie! Nie bój się sięgać po pomoc, nie obawiaj się oceny, prosząc o wsparcie, a w swoim własnym związku ustal podział ról, dzięki któremu każde z Was znajdzie chociaż chwilę na odpoczynek