Odruchy bezwarunkowe u noworodka
Utworzono Wrzesień 8, 2023
Utworzono Wrzesień 8, 2023
Z chwilą narodzin, każdy noworodek musi stawić czoła nowemu światu, który jest zgoła odmienny od tego, który znał przez ostatnie 9 miesięcy. W jednej chwili przestał być integralną częścią organizmu mamy i od tego momentu sam musi zatroszczyć się o zaspokojenie swoich podstawowych potrzeb, takich jak oddychanie czy przyswajanie pokarmów. Reakcjami obronnymi, za pomocą których maluszek wyraża swoje reakcje na nowe bodźce są odruchy bezwarunkowe, zwane też odruchami pierwotnymi. Badanie ich jest jednym z podstawowych badań, jakie wykonuje lekarz zaraz po narodzinach. Pozwala między innymi określić, czy układ nerwowy maluszka jest przygotowany na życie poza organizmem matki.
Poznaj rodzaje odruchów niemowlęcych:
Pierwszym odruchem, który będziesz mogła zaobserwować u swojego dziecka jest odruch ssania. Aby go wywołać wystarczy musnąć paluszkiem okolice ust maleństwa. Pod wpływem dotyku maluszek odwróci główkę w Twoją stronę, otworzy usta i zacznie ssać. Odruch ten będzie pojawiał się automatycznie za każdym razem, gdy usta dziecka będą miały kontakt z jakimś materiałem, np. podczas przytulenia się do pieluszki. Nie oznacza to, że bobas jest głodny. Bezwarunkowy odruch ssania zanika ok. 4 miesiąca życia, później dziecko ssie tylko wtedy, gdy jest głodne lub gdy ma na to ochotę.
Łaskocząc dziecko po wewnętrznej części stopy będziesz mogła zauważyć, że jego paluszki automatycznie się wyprostowują tworząc wachlarz - duży palec skieruje się ku górze a cała stopa przekrzywi się do środka. Jest to odwrotna reakcja na łaskotki niż u dorosłych, która zanika po pierwszym pół roku życia.
Odruch Moro, zwany inaczej odruchem obejmowania, polega na energicznym rozrzuceniu przez maluszka rączek i nóżek do boku a po chwili przyciągnięciu ich z powrotem do ciała. Odruch ten pojawia się w sytuacjach zagrożenia, przy czym dla noworodka sytuacją zagrożenia może okazać się nagłe trzaśnięcie drzwiami, Twoje głośniejsze kichnięcie lub szybsze pociągnięcie za pieluszkę. Reakcja ta powstaje z potrzeby rozładowania napięcia i oznacza, że dziecko czuje się niepewnie w danej chwili. Zanika w okolicach 6. miesiąca.
Odruch szermierza wziął swoją nazwę z pozycji, jaką przyjmuje noworodek podczas tej reakcji. Jeśli maluch będzie leżał na wznak i skręci główkę w jedną stronę, spowoduje to wyprostowanie rączki i nóżki po stronie przeciwnej i na odwrót. Odruch ten jest zauważalny od pierwszych dni życia i utrzymuje się do 6. miesiąca życia.
Jeśli dotkniesz palcem wewnętrznej dłoni dziecka poczujesz bardzo silny uścisk. Jest on na tyle mocny, że bez trudu można unieść noworodka do góry. Zaufaj nam, że tak jest i nigdy nie próbuj tego testować, maluszek w każdej chwili może rozluźnić objęcie. Prawidłowe odruchy bezwarunkowe są bardzo ważne w rozwoju noworodków. Ich brak oznacza problemy neurologiczne, które wymagają stałej kontroli specjalistów. Nie wpadaj jednak w panikę, gdy przez jakiś czas nie będziesz ich dostrzegać, mogą być mniej zauważalne, gdy dziecko jest zmęczone lub przeziębione. Wraz z dojrzewaniem kory mózgowej będą powoli zanikać.