Stany przejściowe noworodka
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
O wszystkich nieuniknionych zmianach, jakie czekają Wasze maleństwo zaraz po urodzeniu, przeczytacie poniżej. Poznaj 5 przykładowych stanach przejściowych noworodka:
Jedną z najbardziej wnikliwie obserwowanych zmian u noworodka jest spadek masy jego ciała. Często kobiety błędnie wiążą go z niedostateczną ilością pokarmu w ich organizmie i obarczają się winą. Nic bardziej mylnego, każde dziecko po urodzeniu traci ok. 5% swojej wagi poporodowej. Jest to naturalny proces spowodowany m.in utratą wody, wydaleniem smółki, ulewaniem oraz wysuszeniem kikuta pępowiny. Szóstego dnia po urodzeniu zazwyczaj następuje wzrost masy ciała, a w 14-tej dobie zrównuje się z masą urodzeniową.
Żółtaczka fizjologiczna jest jednym z procesów adaptacyjnych organizmu do życia pozamacicznego. Występuje u około 50-70% noworodków i jest spowodowana zbyt dużą ilością czerwonych krwinek. U dzieci przechodzących żółtaczkę, można zauważyć zażółcenie powłok skórnych, błon śluzowych oraz twardówek oczu. W większości przypadków mija ona samoczynnie, po pierwszym tygodniu, bez konieczności interwencji lekarskiej.
U 20% noworodków w trzeciej dobie życia, można zauważyć gwałtowny wzrost temperatury ciała. Może ona sięgać nawet 39°C i nie jest oznaką przeziębienia lub grypy. Przyczyny wzrostu temperatury nie są jeszcze do końca znane, ale lekarze wiążą ten fakt z podawaniem dziecku niedostatecznej ilości płynów oraz niedojrzałością ośrodkowego układu nerwowego. Kąpiel w chłodnej wodzie, połączona z długim karmieniem, pozwala ustabilizować temperaturę dziecka.
W ciągu pierwszych 48 godzin, u większości dzieci, pojawia się rumień toksyczny, zwany inaczej rumieniem alergicznym. Są to małe krostki z białymi grudkami, przypominające wysypkę, pojawiające się na tułowiu i klatce piersiowej maleństwa. Jest to naturalna reakcja, niezwykle wrażliwej skóry noworodka, na otoczenie.
Przez pierwsze dni w organizmie dziecka krążą jeszcze hormony matki, które są odpowiedzialne za powiększenie się gruczołów piersiowych oraz zmiany w narządach płciowych dziecka. U dziewczynek można zauważyć powiększenie się łechtaczki i wydobywanie się śluzu z pochwy. Stan ten, podobnie jak pozostałe stany przejściowe, nie wymaga interwencji medycznej. Okres noworodkowy trwa do 28. dnia życia i jest to czas przystosowania się większości narządów i układów noworodka do życia pozamacicznego. Występujące w tym czasie stany przejściowe pomagają mu dostosować się do nowych warunków. Specjaliści podkreślają, że stany przejściowe nie są groźne, ale wymagają bacznej obserwacji. Jeśli któryś z nich trwa dłużej niż powinien lub jego przebieg wykracza poza przyjęte normy, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.