#Po porodzie

Ile trwa połóg po cesarskim cięciu (CC)?

połóg-po-cesarskim-cięciu
Po porodzie następuje połóg, czyli okres regeneracji ciała, podczas którego występują różne objawy. Warto wiedzieć, ile trwa, jakie dolegliwości mogą się pojawiać oraz jak pielęgnować bliznę po cesarskim cięciu. Te informacje ułatwią radzenie sobie z objawami, a także ocenę, które z nich są naturalne, a z którymi warto udać się do lekarza.

Co to jest połóg?

Połóg to okres po ciąży i porodzie, podczas którego organizm kobiety próbuje się zregenerować oraz wrócić do stanu przed zapłodnieniem. W jego trakcie mogą pojawić się różnorodne dolegliwości, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Wyróżnia się trzy etapy połogu:

  • połóg bezpośredni – trwa pierwszą dobę po porodzie. To najtrudniejszy czas dla organizmu matki, niebezpieczny dla zdrowia i życia. Wymęczony organizm jest bowiem szczególnie narażony na wszelkie zagrożenia, dlatego przez ten czas kobieta powinna odpoczywać. Ważne, aby komunikowała o wszelkich problemach, jeśli takowe odczuwa;

  • połóg wczesny – trwa pierwszy tydzień albo dwa. W tym okresie matka odczuwa zmęczenie oraz osłabienie. Do tego często dochodzą problemy z zaburzoną gospodarką hormonalną po ciąży i porodzie. Wiele kobiet w tym okresie zmaga się również z głęboką anemią, a także problemami natury psychologicznej, m.in. pojawić się może tzw. baby blues czy nawet depresja poporodowa;

  • połóg późny – trwa od kilku do nawet kilkunastu tygodni po porodzie, w tej kwestii wiele zależy od kobiety i jej stanu zdrowia. W trakcie późnego połogu pierwsze objawy powinny mijać, ale nadal istnieje ryzyko pojawienia się krwawienia, dolegliwości bólowych czy zmęczenia. To czas powrotu do formy, podczas którego trzeba dbać nie tylko o dziecko, lecz także o siebie i swój organizm.

Czym różni się połóg po porodzie naturalnym od tego po CC?

Połóg po porodzie naturalnym a ten po cesarskim cięciu znacząco się od siebie różnią. Warto dokładnie zapoznać się z cechami obu tych okresów przed podjęciem decyzji o CC lub rodzeniu dziecka w naturalny sposób. Główne różnice dotyczą:

  • czasu trwania połogu – po naturalnym porodzie wynosi on około 6 tygodni, a po CC – 8 tygodni albo więcej;

  • rodzaju rany – po cesarskim cięciu goi się rana brzucha. Często uznawana jest ona za bardzo bolesną. Powoduje dyskomfort i pozostawia bliznę. Za to łatwiej się o nią dba niż o ranę krocza powstałą w wyniku porodu naturalnego;

  • czasu krwawienia – niezależnie od rodzaju porodu zawsze występuje krwawienie, które ma na celu pozbycie się z organizmu śluzu oraz strzępu błon płodowych itp. W tym czasie również goi się wnętrze macicy. Najczęściej krwawienie po porodzie naturalnym jest dłuższe niż po CC.

Ile trwa połóg po cesarce?

To, ile trwa połóg po cesarce, zależy od wielu czynników. Najczęściej mówi się o okresie od około 6 do 8 tygodni, jednak to jedynie czas, w którym powinna zniknąć większość objawów. Sam połóg może trwać nawet do roku. Pod tym hasłem kryje się bowiem szereg dolegliwości oraz elementów składających się na zregenerowanie organizmu do stanu przed ciążą. 

Wiele więc zależy od stanu zdrowia kobiety, jej możliwości dbania o siebie, a także czasu, jaki może poświęcić na odpoczynek bądź regenerację organizmu. Po zniknięciu pierwszych objawów połogowych poleca się np. korzystanie z lekkiej aktywności fizycznej, która pomaga wrócić do formy, a do tego pozytywnie wpływa na organizm zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Połóg po cesarce – charakterystyczne dolegliwości bólowe

Po porodzie wykonanym metodą cesarskiego cięcia przychodzi czas na połóg. Towarzyszy mu wiele charakterystycznych objawów, których nie trzeba się obawiać. Są one w pełni naturalne i pojawiają się u każdej kobiety po urodzeniu dziecka. Występuje wówczas m.in.:

  • krwawienie – trwa ono nawet kilka tygodni, ale na samym początku jest bardzo intensywne. Pojawia się dlatego, że rana wewnątrz macicy musi się zagoić, a wszelkie pozostałości (śluz, strzępy błon itp.) wydostają się z organizmu;

  • ból – zarówno macicy, jak i brzucha. Przez pierwsze kilka dni, może być odczuwalny pewien dyskomfort w podbrzuszu. Kobiety po CC mówią przede wszystkim o ciągnięciu rany po operacji. Wynika to z faktu, że rozcięcie jest głębokie i wymaga otwarcia wielu warstw skóry, a następnie macicy. Dodatkowo warto również wspomnieć o bólu głowy. Lekarz może dobrać odpowiednie leki przeciwbólowe;

  • obkurczanie macicy – objawia się ono mocnymi skurczami, które powodują ból i dyskomfort. Wiąże się to z tym, że macica próbuje wrócić do swoich naturalnych rozmiarów;

  • huśtawka emocjonalna – warto pamiętać, że skoki nastroju są naturalne. Są one spowodowane głównie zaburzeniami hormonalnymi. Mogą one wpływać na nastrój, senność i emocjonalne samopoczucie. W trakcie połogu może pojawić się m.in. baby blues, a nawet depresja poporodowa, dlatego kobieta wymaga ciągłego wsparcia;

  • odchody poporodowe – charakterystyczny objaw stanowią również różowe, jasnoszare lub brązowe odchody, które przez kilka dni mogą przyjmować postać śluzu. Jeśli nie miną w pierwszych tygodniach, należy udać się z tym do lekarza.

Połóg po cesarce – pielęgnacja blizny

Bardzo istotnym elementem połogu jest dbanie o pielęgnację blizny poporodowej. Warto skupić się na tym od początku, aby zmniejszyć poziom bólu oraz ryzyko pozostania dużej blizny. Poleca się przede wszystkim wietrzenie rany, mycie jej wodą z szarym mydłem, unikanie gorących kąpieli oraz noszenie luźnej i wygodnej bielizny - takiej, która nie będzie ściskała ani podrażniała rany. Ważne, aby nie zapomnieć o pielęgnacji tego miejsca, ponieważ w innym przypadku może to nie tylko powodować ból, lecz także przyczynić się do pojawienia się problemów zdrowotnych, np. jeśli rana stanie się pożywką dla bakterii.

Połóg po cesarce – niepokojące objawy

Wyżej wymienione objawy są w pełni naturalne i nie należy się nimi przejmować, o ile ustępują w ciągu pierwszych tygodni po porodzie. Niekiedy jednak pojawiają się również inne dolegliwości, które świadczą o tym, że w organizmie dzieje się coś złego. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na: ból w okolicy podbrzusza, nagły i znaczny obrzęk rany, problemy z oddychaniem oraz utrzymującą się gorączkę. Takie objawy mogą stanowić sygnał toczącej się w organizmie infekcji, a nawet alarmować o bardzo groźnej zatorowości płucnej.