Poród naturalny po cesarskim cięciu. Czy jest to możliwe?
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Choć poród siłami natury budzi wiele obaw, a niekiedy nawet lęk, większości kobiet zależy jednak na tym, aby ich ciąża zakończyła się właśnie porodem naturalnym. Wówczas mama szybciej wraca do formy i jest w stanie od razu opiekować się swoim dzieciątkiem, zaraz po porodzie możliwe jest przytulenie dziecka, czyli kontakt „skóra do skóry”, pozwalający wytworzyć wyjątkową więź (po cesarskim cięciu również jest to zalecane, jednak nie zawsze możliwe), na ciele nie pozostaje wymagająca pielęgnacji blizna, karmienie piersią przychodzi łatwiej, pobyt w szpitalu trwa krócej, o wiele krótszy jest także okres połogu.
Zdarza się jednak, że przed samym porodem lub w jego trakcie okazuje się, że poród siłami natury jest niemożliwy – np. w przypadku braku postępu porodu, kiedy dziecko znajduje się zbyt wysoko na poród kleszczowy, gdy występują zaburzenia tętna u maluszka, rodząca ma stan przedrzucawkowy (objawiający się m.in. bardzo wysokim ciśnieniem tętniczym oraz wysokim stężeniem białka w moczu) albo doszło do krwawienia z dróg rodnych. Cesarskie cięcie jest poważną operacją, podczas której dochodzi do rozcięcia powłok brzusznych (skóra, mięśnie, otrzewna, mięsień macicy), a następnie wydobycia maluszka wraz z łożyskiem i zaszycia powłok. Choć rana na skórze ulega zabliźnieniu dość szybko, rany wewnętrzne mogą goić się nawet kilka miesięcy, a przykre dolegliwości w miejscu cięcia utrzymywać się jeszcze dłużej.
Druga ciąża po cesarce może zakończyć się porodem siłami natury. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Jeśli cięcie cesarskie było planowe i wynikało ze wskazań medycznych – np. z powodu choroby przewlekłej matki (cukrzyca, choroby układu krążenia), problemów okulistycznych czy budowy anatomicznej (zbyt wąska miednica) – kolejny poród najprawdopodobniej także odbędzie się w ten sposób. Jeżeli jednak cesarskie cięcie nie wynikało z tego typu okoliczności, a np. z powodu niewłaściwego ułożenia maluszka czy innych czynników opisanych wcześniej, które wymusiły nagłe cesarskie cięcie w trakcie porodu, kolejny może odbyć się drogą pochwową.
Naturalny poród po cesarce wiąże się z pewnym ryzykiem – największe zagrożenie stanowi możliwość pęknięcia macicy. Obecnie jednak podczas cesarki wykonuje się cięcie poprzeczne, w dolnym odcinku macicy – na granicy części aktywnej i nieaktywnej (czyli tej, która się kurczy i tej, która się nie kurczy), co znacznie zmniejsza ryzyko pęknięcia, ponieważ taka blizna jest bardziej odporna na rozejście się. Ponadto przebieg pasm włókien macicy nie zostaje zaburzony, co w przyszłości umożliwi czynność skurczową podczas porodu siłami natury.
Planując kolejną ciążę, warto pamiętać, że ryzyko pęknięcia macicy po cesarce jest większe jeśli odstęp między porodami wynosi mniej niż półtora roku. Ponieważ każdy przypadek jest indywidualny, powinnaś skonsultować swoją decyzję o chęci urodzenia dziecka naturalnie z lekarzem prowadzącym ciążę. Już na samym początku ciąży, wziąwszy pod uwagę miejsce zagnieżdżenia się zarodka, oceni on szanse na poród naturalny.
Przed porodem konieczna będzie też ocena stanu blizny na macicy i ryzyka jej pęknięcia. Ważna będzie także ostateczna waga dziecka i jego ułożenie – poród naturalny po cesarce jest możliwy, gdy waga maluszka nie przekracza 4 kg i znajduje się on w położeniu główkowym. Jak widzisz, forma porodu po wcześniejszym cesarskim cięciu zależy od wielu czynników. Jeśli jednak wskazanie do cesarki nie wynikało z przyczyn leżących po stronie matki, w większości przypadków poród naturalny po cesarce jest możliwy.
Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą naturalnych kosmetyków dla młodych i przyszłych mam!