Dentysta w ciąży - co warto wiedzieć
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Maj 10, 2021
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Maj 10, 2021
Podstawowe zasady
Wiele brzemiennych kobiet ma świadomość, że trzeba odwiedzać dentystę częściej niż do tej pory. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pierwsza konsultacja stomatologiczna powinna mieć miejsce przed 12. tygodniem ciąży. Ta wizyta jest po to, żeby ocenić stan zdrowia jamy ustnej i zębów oraz poinformować pacjentkę o konieczności zapobiegania chorobom przyzębia. Jeśli zęby są zdrowe, to wystarczy kontrola co trzy miesiące.
Zmiany hormonalne, poranne nudności z wymiotami, czy podjadanie sprzyjają podrażnieniom dziąseł oraz próchnicy. W przypadku pojawienia się ubytków trzeba zaplanować leczenie. Ważna jest profilaktyka, tzn. systematyczne usuwanie kamienia nazębnego u stomatologa. W warunkach domowych wystarczą podstawowe zabiegi, jak szczotkowanie, nitkowanie i płukanie jamy ustnej odpowiednim płynem. Najważniejsze, żeby przeprowadzać je regularnie.
Znieczulenie – czy jest bezpieczne podczas ciąży?
Mimo nowoczesnego sprzętu i metod leczenia wiele zabiegów dentystycznych wciąż wiąże się z bólem. Niekiedy przyszła mama ma obawy przed stosowaniem znieczulenia miejscowego podczas bolesnych zabiegów stomatologicznych, np. wyrywania zęba. Nie ma do tego przeciwwskazań – wystarczy poinformować lekarza o ciąży, aby mógł dobrać odpowiednie środki farmakologiczne. Stres związany z leczeniem bez środków przeciwbólowych bywa bardziej szkodliwy dla pacjentki i jej dziecka niż samo znieczulenie.
Zalecenia i przeciwwskazania związane z leczeniem zębów w ciąży
Warto podkreślić, że nie ma przeciwwskazań do uzupełniania ubytków. Materiały stosowane do wypełnienia nie wchodzą bowiem w reakcje z otaczającą je tkanką ani do niej nie przenikają. Jeśli przyszła mama chciałaby wymienić stare wypełnienie z amalgamatu, musi jednak poczekać, dlatego że takie plomby zawierają szkodliwą dla zdrowia rtęć.
Również podanie antybiotyku przy stanie zapalnym, podczas wyrywania zębów oraz zabiegów ortodontycznych jest dozwolone. Leczenie kanałowe też jest bezpieczne. Obawy dentystów dotyczą jedynie prześwietlenia RTG i choć dawka promieniowania w przypadku uzębienia jest niewielka, wielu lekarzy zaleca wstrzymanie się z takimi badaniami do czasu, gdy dziecko będzie już na świecie.
Wizyty u dentysty trzeba wpisać w kalendarium badań podczas ciąży. Oprócz regularnie wykonywanych morfologii, analizy moczu czy USG kobieta musi sprawdzać stan jamy ustnej. Zabiegi stomatologiczne najbezpieczniej jest zaplanować na 2. trymestr ciąży. Regularne odwiedzanie lekarza i przeprowadzanie badań to dowód troski o zdrowie własne i swojego dziecka.