Jak dbać o kręgosłup w czasie ciąży?
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Kwiecień 6, 2021
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Kwiecień 6, 2021
Co się dzieje z kręgosłupem podczas ciąży?
Rosnący brzuszek sprawia, że ośrodek ciężkości, odpowiedzialny za utrzymanie równowagi, przesuwa się do przodu. W związku z tym napięcie mięśni i pozycja chodzenia ulegają zmianie. Ponadto organizm zaczyna wydzielać duże ilości relaksyny. Jest to hormon przygotowujący kości, a zwłaszcza miednicę, do narodzin dziecka. Wszystkie te procesy skutkują odczuwaniem dyskomfortu w okolicach lędźwi. Przyszłe mamy często boli również odcinek piersiowy kręgosłupa. Ma to związek z rosnącymi podczas ciąży piersiami.
Na jakie problemy z kręgosłupem jest narażona kobieta w ciąży?
Zmienianie postawy wiąże się z wygięciem dolnej części kręgosłupa oraz z zaokrągleniem odcinka piersiowego. Ból spowodowany obciążonym kręgosłupem często promieniuje do pośladków oraz nóg. To z kolei oznacza trudności podczas wykonywania najprostszych czynności jak wstawanie i siadanie, przez co ciężarna kobieta może skarżyć się na złe samopoczucie oraz kiepsko znosi okres oczekiwania na narodziny swojej pociechy. Nierzadko dyskomfort jest odczuwany także w okolicach łopatek i szyi.
Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?
Kobiety w ciąży mają tendencję do pochylania ciała do przodu, a to wywołuje bóle pleców, dlatego trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej postawy zarówno podczas chodzenia, jak i w pozycji siedzącej. Należy także unikać wykonywania czynności związanych z częstym schylaniem się i dźwiganiem. Chcąc włożyć coś do dolnej szafki, trzeba kucnąć, żeby nie obciążać pleców. W trosce o swój kręgosłup przyszła mama na czas ciąży powinna zrezygnować z butów na obcasie.
Wskazówki i ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie organizmu
Choć nie można całkowicie wyeliminować bólu pleców w czasie ciąży, to można skutecznie go zminimalizować. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań ze strony lekarza, warto zadbać o aktywność fizyczną. Jednak trzeba pamiętać o tym, że ruch nie może być zbyt intensywny. Dobrym pomysłem jest spacer na świeżym powietrzu czy wyjście na basen, ponieważ pływanie odciąża stawy i wzmacnia mięśnie. Przyszłym mamom spodobają się także ćwiczenia z piłką, pozwalające rozciągnąć odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
W pokonywaniu bólu pleców w czasie ciąży może pomóc delikatny masaż, który pozwoli również zrelaksować się i uspokoić, co jest niezwykle ważne dla zdrowia przyszłej mamy. Terapeutyczne działanie ma też ciepła kąpiel. Jeżeli jednak dolegliwości związane z kręgosłupem pomimo aktywności fizycznej, rozciągania czy relaksu nie chcą ustąpić, warto skorzystać z pomocy lekarza oraz fizjoterapeuty.