#Poród i narodziny

Czy przesądy ciążowe są nadal żywe?

desktop_art_przesądy_ciążowe
Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej kobiety, zwłaszcza dla tej, która spodziewa się swojego pierwszego dziecka. Przyszła mama musi się wówczas zmierzyć z wszelkimi sugestiami osób najbliższych oraz z przesądami, które jak się okazuje, wciąż pozostają żywe. Czego dotyczą najstarsze przesądy ciążowe? Czy warto w nie wierzyć, a przede wszystkim jak unikać krytyki ze strony najbliższych?

Przezorny zawsze ubezpieczony

Najstarsze przesądy ciążowe znają nasze mamy i babcie, a szczególnie prababcie. Przesądów na temat ciąży jest wiele i najczęściej można je usłyszeć z ust starszego pokolenia. Czy przyszłe mamy powinny się nimi przejmować? Absolutnie nie, gdyż są to oczywiście nieprawdziwe informacje, wynikające z braku wiedzy. Dawniej wiara w różne zabobony miała charakter samoobrony, którą stosowali ludzie, próbując zrozumieć trudne zagadnienia lub przypisać czemuś winę zaistniałej sytuacji. Obecnie takie przesądy należy traktować z przymrużeniem oka, w najlepszym razie unikać okazji do wysłuchania ich, gdyż może to jedynie zwiększyć niepokój, który nie jest wskazany w ciąży.


Najśmieszniejsze przesądy ciążowe

Do najczęstszych zabobonów dotyczących oczekiwania na narodziny pociechy zaliczają się te, które oceniają wygląd przyszłej mamy. Powszechnie uważano, że jeżeli kobieta spodziewa się dziewczynki, musi się liczyć z utratą urody, gdyż wpływają na to kobiece hormony. Płeć dziecka nie ma oczywiście żadnego związku z tym, w jakim stanie będzie skóra matki w czasie ciąży. Zachcianki to kolejny z przesądów, który miał wskazywać na płeć maluszka. Jeżeli kobieta częściej sięgała po słodycze, miała urodzić córeczkę, jeżeli zaś sięgała po słone przekąski, z pewnością miał narodzić się synek. Kształt brzucha to kolejny zabobon, umożliwiający rozpoznanie płci nienarodzonego dziecka. Mały i wysunięty do przodu miał wskazywać chłopczyka, zaś duży i okrągły – dziewczynkę. Wierzenia te, nie mają absolutnie żadnego potwierdzenia medycznego. Kształt ciążowego brzuszka zależy przede wszystkim od ułożenia maluszka i predyspozycji fizycznych matki.


Jak unikać krytyki ze strony rodziny?

Niektóre przesądy ciążowe są tak niedorzeczne i niewiarygodne, że ciężko jest je wytłumaczyć. Wierzenia ludowe na temat ciąży wyrosły z braku wiedzy. Dawniej, kiedy dostęp do medycyny był ograniczony, kobiety bały się o dziecko, nie wiedząc nic o jego stanie. Stąd właśnie zaczęły się rodzić przesądy ciążowe. Dzisiaj dostęp do lekarzy i badań jest znacznie łatwiejszy, a wiedza oraz oparcie medyczne sprawiają, że kobiety XXI  wieku nie powinny ulegać sugestiom oraz złotym poradom babć czy ciotek. Zbyt częste upominanie przyszłej mamy może jedynie przyczynić się do większego stresu, który w tym okresie może być niezwykle szkodliwy dla niej i dziecka. Warto pamiętać, że dzielenie się radami i doświadczeniami z pewnością jest bardzo pomocne także w tym wyjątkowym okresie, jednak ostateczna decyzja dotycząca troski o siebie w trakcie i po ciąży dotyczy oczekującej na dziecko.