Jak dbać o rozwój dziecka w ciąży?
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
O tym, że codzienne nawyki kobiet w ciąży mają ogromny wpływ na to, jak rozwija się dziecko, nie trzeba nikogo przekonywać. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, czy unikanie wszelkich używek to najpopularniejsze czynności, na które przyszłe mamy powinny zwrócić szczególną uwagę. Dziś podpowiadamy jakie kroki należy podjąć, aby dodatkowo zadbać o rozwijające się dziecko podczas ciąży.
Pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć nie później niż po dziesiątym tygodniu ciąży. Jeśli o cudownej nowinie, że zostaniesz mamą, dowiedziałaś się z testu ciążowego, na pierwszym spotkaniu lekarz będzie mógł potwierdzić tę wiadomość i sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo. Kolejne wizyty kontrolne, jeśli wszystko przebiega bez zastrzeżeń i nie ma żadnych komplikacji, zazwyczaj odbywają się raz w miesiącu. Nawet, jeśli czujesz się dobrze i nie zauważasz niepokojących sygnałów, powinnaś pilnować wyznaczonych terminów i nie rezygnować z żadnej wizyty. Rutynowe kontrole zwiększają szanse na urodzenie zdrowego dziecka.
Już w latach 50-tych ubiegłego wieku eksperci z jednego z uniwersytetów we Francji odkryli pozytywny wpływ muzyki na rozwój dziecka. Dr Alfred Tomatis udowodnił, że słuchanie muzyki klasycznej przez kobiety w ciąży, wspomaga układ nerwowy płodu, stymulując powstawanie nowych połączeń nerwowych.
Oczywiście, jeśli dotychczas nie byłaś fanką tego rodzaju muzyki, nie zmuszaj się do jej słuchania - maluch wyczuje Twoje poirytowanie. Do piątego miesiąca życia jedynymi dźwiękami, na jakie reaguje dziecko, są uderzenia Twojego serca, później zaczyna ono rozpoznawać dźwięki dochodzące z zewnątrz. Może mieć nawet swoje preferencje muzyczne - to jaki rodzaj muzyki najbardziej mu się podoba jest uzależnione od tego, jaki wpływ mają na Ciebie ulubione melodie.
Jeśli podczas wsłuchiwania się w Mozarta czujesz się odprężona i zrelaksowana możesz mieć pewność, że maluch pokocha ten typ muzyki. Jeśli chcesz, aby jego doznania muzyczne były bardziej intensywne, możesz przykładać słuchawki do brzuszka i obserwować reakcje maleństwa. Dzieci, które w łonie matki słuchają łagodnych, melodyjnych kompozycji szybciej uczą się mówić.
Po piątym miesiącu ciąży, kiedy dziecko zaczyna rozpoznawać dźwięki z zewnątrz, mówienie do brzuszka nie będzie niczym dziwnym. Maleństwo zapozna się z Twoim głosem i będzie żywo reagować na historie z dnia codziennego. Możesz zacząć czytać mu bajki lub po prostu opowiadać o świecie, który niedługo pozna osobiście. Takie rozmowy to idealny sposób na budowanie więzi z dzieckiem i zapoznanie go z otoczeniem oraz członkami rodziny.
Dziecko wyczuwa wszystkie emocje, jakie towarzyszą Ci w ciąży. Zdenerwowanie, stres, poczucie rozdrażnienia mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Podczas stresujących sytuacji w Twoim organizmie podnosi się poziom kortyzolu - hormonu stresu, który może być powodem wcześniejszego porodu bądź nawet odklejenia się łożyska.
W trakcie ciąży, za sprawą burzy hormonalnej, jesteś wrażliwsza i bardziej emocjonalnie podchodzisz do codziennych sytuacji. To całkiem normalne, pamiętaj jednak, aby w porę reagować, gdy zaczynasz czuć się zdenerwowana. Usiądź wtedy wygodnie, weź kilka głębokich oddechów i pomyśl o czymś przyjemnym. Pamiętaj, że Ty i Twoje dziecko jesteście teraz najważniejsi - posprzątanie mieszkania, wizyta u znajomych czy inne obowiązki, mogą poczekać. Spędzaj jak najwięcej czasu oddając się małym przyjemnościom a Twój maluch na pewno to doceni.
Przesypianie całej nocy to spore wyzwanie dla kobiet w ciąży - powiększający się brzuszek, częste wizyty w toalecie i pojawiające się uczucie zgagi, nie pomagają w zapadnięciu w błogi sen. Mimo to, powinnaś dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić dostateczną ilość snu swojemu organizmowi. Jeśli jest to niemożliwe w nocy, zadbaj o krótkie drzemki w dzień, które pomogą Ci się zregenerować.
Opieka nad dzieckiem zaczyna się dużo wcześniej, niż po przyjściu maleństwa na świat. Już w chwili planowania ciąży, dzięki kompleksowym badaniom i odpowiedniej diecie, możesz zadbać o jego prawidłowy rozwój. To, jaki tryb życia będziesz prowadzić w trakcie całej ciąży, z pewnością będzie miało wpływ na stan zdrowia Twojego dziecka.