Jak urządzić niemowlakowi przestrzeń przyjazną sensorycznie?
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Maj 27, 2020
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Maj 27, 2020
Planując pokój dla niemowlaka, warto trzymać się kilku zasad, które pozwolą uzyskać harmonijną przestrzeń przyjazną dla młodego organizmu. Zasada im mniej, tym więcej, świetnie się tutaj sprawdza. Pokój dla małego dziecka warto urządzić w stylu minimalistycznym, czyli takim, w którym dominują jasne, pastelowe barwy. Połączenie minimalizmu z funkcjonalizmem to najlepsze rozwiązanie, pozwalające zachować równowagę pomiędzy meblami, a praktycznymi akcesoriami, których w dziecięcym pokoiku nigdy nie brakuje. Nieco więcej koloru można przemycić w drobiazgach. Należy pamiętać, że maluch może niezbyt dobrze reagować na ostre, rzucające się w oczy barwy.
Dzieci mają większą zdolność do stymulacji wzrokowej, co oznacza, że do ich układu nerwowego dociera więcej bodźców wzrokowych, których często nie są w stanie przetworzyć. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na kolory nie tylko mebli, lecz przede wszystkim zabawek. Każdy maluszek powinien posiadać w swoim pokoju kącik sensoryczny, w którym będą znajdować się zabawki, takie jak gąbki, masażerki, klocki, puzzle, gniotki.
Noworodek tuż po urodzeniu jest także bardzo wrażliwy na zapachy, dlatego nie zaleca się stosowania różnego rodzaju sztucznych odświeżaczy. W pierwszych miesiącach życia dziecka lepiej jest zaoszczędzić mu nadmiaru bodźców zapachowych.
Sen dla dziecka jest najważniejszy, dlatego kierując się tą zasadą, należy zapewnić mu odpowiednie warunki do odpowiedniego odpoczynku. Zdecydowanie bardziej polecane są lampy i lampki nocne z zakrytą żarówką. Podstawą dobrego snu pociechy jest wytłumienie światła na noc oraz spanie przy wyłączonym oświetleniu.
Z kolei, podłoga w pokoju dziecięcym powinna być przede wszystkim stabilna, tak aby pozwolić maluszkowi na doskonalenie umiejętności ruchowych. Podłoże przyjazne niemowlakowi to takie, które nie jest śliskie i nie posiada więcej niż dwóch barw.
Prawda jest taka, że noworodek tuż po urodzeniu nie potrzebuje tak naprawdę żadnych zabawek. Przez pierwsze trzy miesiące jego życia w zupełności wystarczy mu bliskość rodziców. Nie zaleca się także układania pluszaków w łóżeczku malucha. Warto pamiętać, że do prawidłowego rozwoju tak małe dziecko nie potrzebuje żadnych gadżetów.
Pierwszymi zabawkami powinny być np. kontrastowe karty, książeczki do pokazywania, proste grzechotki, piłeczki z otworami, które może łatwo chwycić w rączkę. Niewskazane jest używanie przedmiotów świecących, migających, grających i wibrujących jednocześnie, gdyż negatywnie stymulują maluszka.