Czop śluzowy – kiedy odchodzi i o czym świadczy?
Utworzono Październik 30, 2023
Utworzono Październik 30, 2023
Czop śluzowy występuje u każdej kobiety ciężarnej i bezpośrednio odpowiada za prawidłowe donoszenie ciąży. Jest to gęsta wydzielina produkowana przez szyjkę macicy. Za jej pojawienie się odpowiada wzrost poziomu progesteronu, co ma miejsce bezpośrednio po zapłodnieniu.
Powinien być on obecny przez całą ciążę, a jego wydalenie następuje tuż przed porodem. Jego rola polega na szczelnym zamknięciu macicy, tak aby do płodu nie przedostawały się drobnoustroje ze środowiska zewnętrznego. Mogłoby to bowiem wywołać groźne dla życia dziecka infekcje oraz powikłania ciążowe.
Czop śluzowy jest zbudowany z wydzieliny szyjki macicy. Ze względu na zwiększoną gęstość przyjmuje formę galaretowatą. Może być zbity i mętny. Jest lepki oraz bezwonny, a w zależności od zawartości krwi przyjmuje różne odcienie –najczęściej ma barwę kremową lub lekko żółtą, ewentualnie delikatnie różową. Natomiast jeśli dojdzie do krwawienia na długo przed jego odejściem, potrafi mieć kolor brunatny. W sporadycznych przypadkach bywa przezroczysty. Jego objętość można porównać do nakrętki od butelki.
Czop śluzowy odchodzi w ostatniej fazie ciąży, zazwyczaj tuż przed rozpoczęciem porodu. Może on wydostać się w całości – ma wówczas regularny, podłużny kształt, przypominający szyjkę macicy, lecz nie jest to standard. Bardzo często kobiety obserwują też fragmentaryczne odchodzenie czopu śluzowego, które nie ma wpływu na późniejszy przebieg porodu. Gdy odchodzi on część po części, przyjmuje postać gęstych, galaretowatych kawałków śluzu, bez określonego kształtu, możliwych do zaobserwowania w bieliźnie.
Czop śluzowy zabezpiecza wnętrze macicy przed drobnoustrojami oraz zanieczyszczeniami z zewnątrz i powinien być obecny przez całą ciążę. W zależności od kobiety może odchodzić od kilku dni do kilku godzin przed porodem. Sygnalizuje on rozpoczęcie procesu wydawania dziecka na świat.
Tuż po odejściu czopu śluzowego kobiety obserwują również ból głowy oraz miednicy, brak apetytu, dolegliwości w obrębie układu pokarmowe, a także skurcze macicy pojawiające się co 10-30 minut. W ten sposób organizm sygnalizuje, że przygotowuje się do porodu, który zacznie się już niebawem.
Jeśli szyjka macicy przyszłej mamy otwiera się stopniowo, wypadanie czopu śluzowego może odbywać się fragmentami i przez długi czas – jest to sprawa bardzo indywidualna.
W trakcie ciąży występują zróżnicowane, czasem bardzo obfite upławy. Zazwyczaj są one jednak rzadkie, o jasnej barwie – białej lub kremowej. Natomiast czop śluzowy jest o wiele gęstszy, czasem o konsystencji galaretowatej. Ponadto śluzu występuje o wiele więcej niż przy codziennych upławach, a także ma on intensywniejszy kolor– żółty, różowy lub nawet brunatny.
Odejście czopu śluzowego to dla kobiet w dziewiątym miesiącu ciąży niezwykle istotna kwestia. Poluzowanie oraz stopniowe bądź całkowite wydalenie śluzu szyjkowego zazwyczaj sygnalizuje bowiem, że szyjka macicy zaczyna się skracać oraz rozwierać.
W zależności od indywidualnych predyspozycji czas pomiędzy odejściem czopu śluzowego a pełnym rozwarciem zwiastującym drugą fazę porodu może trwać od zaledwie kilku godzin do nawet kilku dni. Jeśli kobieta poczuje nagłe odejście śluzu, ma to miejsce przed 37. tygodniem ciąży albo towarzyszy temu krwawienie, należy niezwłocznie udać się do lekarza.