Oznaki zbliżającego się porodu – jak odczytywać swoje ciało
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Maj 17, 2021
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Maj 17, 2021
Od ok. 36 tygodnia płód zaczyna ustawiać się do wyjścia. Przyszła mama odkrywa, że łatwiej jej oddychać, bo brzuch się obniżył. Parcie na pęcherz jest większe i siedzenie staje się męczące. Mniej więcej w tym samym czasie pojawią się nieregularne skurcze przepowiadające (zwane też skurczami Braxtona-Hicksa). Przygotowują one macicę do porodu. Zwykle mijają po odpoczynku. Kolejnym sygnałem są zmiany ruchów dziecka ― mogą być wzmożone lub mniej intensywne.
Tuż przed porodem odchodzi czop śluzowy, który zamykał szyjkę macicy podczas ciąży, chroniąc płód przed infekcjami. Czop jest bezbarwny, ale może się zdarzyć, że będzie zawierał ślady krwi. Kobieta zaczyna odczuwać tępy ból w dole pleców, w pachwinach. Dolegliwości te przypominają początek miesiączki. Niektóre kobiety przechodzą nagłe zmiany nastroju, ataki głodu lub biegunki i skurcze jelit.
Przebieg porodu, podobnie jak przebieg ciąży, wygląda inaczej u każdej kobiety. Najpierw odchodzą wody płodowe. To jest najważniejszy objaw zwiastujący początek porodu. W tym momencie należy udać się do szpitala. Do placówki przyjmującej poród koniecznie trzeba stawić się, gdy po odejściu wód nie ma innych objawów porodowych, gdy wody były zielonkawe, gdy skurcze macicy są regularne, silne, bolesne, a przerwy między nimi wynoszą mniej niż 5 minut oraz gdy kobieta czuje, że powinna być pod fachową opieką.
W 1. fazie porodu szyjka macicy rozwiera się i skraca. Trwa to nawet kilkanaście godzin. Przyszła matka odczuwa niezbyt silne skurcze, co 3-10 min. Z czasem skurcze są częstsze i trwają dłużej. Pęka pęcherz płodowy. Pojawia się krwawienie z pochwy. Rozpoczyna się, trwająca około dwóch godzin, 2. faza porodu ze skurczami partymi, podczas której dziecko przechodzi przez kanał rodny i wychodzi na świat. Niezwykle ważne jest, aby tuż po porodzie noworodek został położony na brzuchu matki. Dziecko uspokaja się i łagodnie przyzwyczaja do nowych warunków. Ostatnim etapem jest urodzenie łożyska.
Przyszła mama musi mieć ze sobą dokumenty, wyniki badań, koszule nocne, podkłady poporodowe oraz rzeczy dla dziecka (pieluszki i ubranka). Mustela skompletowała zestaw wyprawkowy dla niemowląt. W jego skład weszły: Delikatny Żel do mycia ciała i włosów, Mleczko do ciała Hydre Bébé, Krem do przewijania 1>2>3, Chusteczki oczyszczające oraz nowoczesna i praktyczna torba, pasująca do każdego wózka. Produkty te są przystosowane do pielęgnacji delikatnej skóry maluszka już od 1. dnia życia.
Poznaj naszą ofertę naturalnych kosmetyków dla niemowląt i dzieci!