9. tydzień ciąży
Updated on Wrzesień 20, 2024
Utworzono Styczeń 6, 2024
Updated on Wrzesień 20, 2024
Utworzono Styczeń 6, 2024
Spis treści:
Który to miesiąc ciąży?
9. tydzień ciąży — zmiany w Twoim ciele
9. tydzień ciąży — rozwój Twojego dziecka
9. tydzień ciąży — jakie badania?
9. tydzień ciąży — objawy i odczucia
Ostatnio na naszym blogu: Wanienka czy wiaderko do kąpieli - co wybrać dla maluszka?
Dawniej ciążę liczono w miesiącach, obecnie zarówno lekarze jak i literatura, aby określić wiek ciąży posługują się tygodniami. Wiele mam zadaje sobie pytanie – w którym miesiącu ciąży jestem? Pomocny dla takich wyliczeń okazuje się kalkulator ciąży.
9 tydzień ciąży to początek 3 miesiąca ciąży i 1 trymestr ciąży. Rozwijające się w Tobie dziecko ma już 7 tygodni i rozmiarem dorównuje oliwce.
9 tydzień ciąży to okres, w którym niektóre kobiety mogą pochwalić się wyjątkowo gładką i promienną cerą. Inne z kolei będą musiały szczególnie skupić się na jej pielęgnacji, ponieważ mogą w tym czasie pojawić się liczne wypryski i przebarwienia. Naturalnym objawem ciąży są rumieńce, które widać zwłaszcza na twarzy o jasnej karnacji. Wiąże się to ze zwiększoną objętością krwi w czasie ciąży.
W 9 tygodniu ciąży większości przyszłych mam powiększa się biust. Najwyższy czas na zakup specjalnego biustonosza dla ciężarnych, ponieważ piersi będą wciąż rosły i dotychczas noszona bielizna stanie się bardzo niewygodna. Zmienia się również otoczka brodawki sutkowej, staje się lekko brązowa.
Brzuch w 9 tygodniu ciąży nie powinien być jeszcze widoczny, chociaż niektóre mamy potrafią już wyczuć powiększoną macicę. W Twoim organizmie zachodzą duże zmiany, macica szykuje się na pomieszczenie wciąż rosnącego płodu, dlatego zmiana jej rozmiaru może objawić się tępym bólem w podbrzuszu. Delikatny ból brzucha w 9 tygodniu ciąży nie jest niczym nadzwyczajnym, jednak warto go kontrolować. Jeżeli stanie się zbyt intensywny i nie ustępuje po kilku dniach – to oznaka, że ciąża może być zagrożona. Należy wtedy niezwłocznie udać się do specjalisty.
U niektórych kobiet może również pojawić się delikatna i brązowawa wydzielina z pochwy, która jest niegroźnym objawem zmian hormonalnych. Jednakże dla własnego spokoju, zbyt obfite plamienie należy skonsultować z lekarzem.
Zmiany ciążowe dotyczą praktycznie każdego układu w Twoim ciele. Zwiększająca się objętość krwi (zwłaszcza jej osocza) powoduje, że krew staje się bardziej rozcieńczona. Fachowo nazywa się to hemodylucją. Na skutek poszerzania się naczyń krwionośnych, możesz mieć obniżone ciśnienie, a Twoje serce zacznie bić szybciej o około 10 – 20 uderzeń na minutę.
W związku z tym, że przyśpiesza Ci metabolizm, Twój organizm oraz Twoje dziecko zaczniecie potrzebować większej ilości tlenu. Na skutek tego, Twoje oskrzela i tchawica nieznacznie się rozszerzą, dzięki czemu więcej tlenu dotrze do płuc.
Dziecko w 9 tygodniu ciąży coraz bardziej zaczyna wyglądem przypominać małego człowieka. Zarodek ma teraz około 3-4 centymetrów, a jego waga wynosi niespełna 2-3 gramy.
W tym okresie następuje bardzo dynamiczny rozwój mózgu oraz układu nerwowego, dlatego główka wciąż stanowi połowię wielkości płodu. Jednak coraz bardziej zaznaczają się rysy twarzy: oczy, uszy, usta i nos, a szyja zaczyna się powoli wydłużać. U rączek i nóżek pojawiają się palce i przewężenia, które już niedługo przerodzą się w łokcie i kolana.
Kręgosłup zaczyna powoli odciążać przednią część ciała, a czterokomorowe serduszko z pełną mocą pompuje krew. Pojawiają się już narządy płciowe i chociaż z wierzchu zarodek wygląda tak samo, u dziewczynek rozwinęły się jajniki, a u chłopców jądra.
Na początku trzeciego miesiąca ciąży, coraz bardziej wyspecjalizowane w pełnieniu swoich funkcji stają się struktury, z których za jakiś czas ukształtuje się śledziona, nadnercza, wątroba i pęcherzyk żółciowy. Trwa rozwój układu trawiennego.
Ruchy płodu w 9 tygodniu ciąży są nieodczuwalne, jednak wewnątrz Ciebie Twój maluszek zaczyna się poruszać, kurcząc i rozkurczając drobne mięśnie oraz zginając ramiona w miejscu, gdzie niedługo pojawią się łokcie.
I chociaż ciało dziecka wciąż jest przeźroczyste, zaczyna obrastać delikatnym meszkiem włosowym, który profesjonalnie nazywa się lanugo. Rozwijają się również kubki smakowe, a w krtani pojawiają się więzadła głosowe.
W 9. tygodniu ciąży powinnaś mieć już za sobą pierwszą wizytę u ginekologa, który od tej pory zapewne będzie prowadził Cię przez ten okres i kontrolował, czy ciąża przebiega prawidłowo. Na tym etapie powinnaś już wykonać pierwsze badanie USG. Na ten moment, jeżeli nie dostrzegasz żadnych niepokojących objawów, kolejna wizyta u lekarza nie będzie konieczna.
Możesz kontrolnie zmierzyć sobie ciśnienie (zwłaszcza, jeżeli w przeszłości pojawiały się w tym aspekcie jakieś nieprawidłowości) oraz poziom cukru we krwi.
Badanie USG w 9 miesiącu ciąży powinnaś wykonać tylko wtedy, jeżeli do tej pory tego nie zrobiłaś. W innym wypadku, kolejną wizytę powinnaś zaplanować między 11. a 14. tygodniem ciąży.
Przeczytaj również: Powrót do pracy mamy karmiącej piersią
Objawy w 9 tygodniu ciąży są wciąż dość indywidualne, jednak z pewnością już coraz więcej przyszłych mam skarży się na szereg zmian, zwłaszcza o podłożu emocjonalnym. Pod koniec pierwszego trymestru ciąży, zwiększanie się poziomu hormonów płciowych może powodować wahania i huśtawki nastrojów. Mogą one nasilać się z każdym kolejnym tygodniem. Zaczniesz inaczej odczuwać emocje, będziesz miewała zmienne nastroje, mogą pojawić się chociażby lęki i obawy o zdrowie dziecka, a nawet strach przed porodem. Warto w tym czasie poszukać wsparcia u najbliższych, rozmawiać o tym, co Cię niepokoi i przede wszystkim mieć na uwadze, że to wina szalejących hormonów. Jeżeli jednak zmiany emocjonalne będą nasilone i zaczną utrudniać Ci codzienne życie, konieczne może być wsparcie psychologiczne.
Do popularnych objawów w 9 tygodniu ciąży należą również niewielkie grudki na otoczce brodawki, tak zwane guzki Montgomery’ego. Same brodawki również mogą stać się pełniejsze i ciemniejsze niż dotychczas. Nie powinno to wzbudzać Twojego niepokoju, ponieważ są zupełnie normalnym objawem ciąży. Warto pielęgnować piersi przy użyciu odpowiednich kosmetyków już teraz, ponieważ ich gwałtowny wzrost i zmiany hormonalne mogą poskutkować rozstępami na przyszłym etapie ciąży.
Oprócz tego, do objawów, które mogą pojawić się w 9 tygodniu ciąży zalicza się także opuchnięte i krwawiące dziąsła. Na ten czynnik również wpływają gwałtowne zmiany hormonalne, które powodują rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dziąsła mogą w tym czasie być spuchnięte, bardzo wrażliwe na dotyk i gryzienie twardszego pokarmu, mogą wystąpić drobne krwawienia. Warto w tym czasie zadbać o higienę jamy ustnej, a do mycia zębów stosować szczoteczkę z miękkim włosiem i odpowiednią pastę. Ulgę przyniosą również płyny do płukania jamy ustnej, które zawierają chociażby olejek laurynowy.
Oprócz tego, w 9 tygodniu ciąży mogą występować również:
W 9 tygodniu ciąży kobieta może doświadczać różnych objawów, które są wynikiem zmian hormonalnych. Typowe objawy to zmęczenie, nudności, wymioty, zgaga i wahania nastroju. Piersi mogą być bardziej wrażliwe i powiększone. Niektóre kobiety odczuwają również zwiększoną częstotliwość oddawania moczu. Zmiany te są normalne i wynikają z rosnącego poziomu hormonów ciążowych, takich jak progesteron i estrogen. Każda kobieta przechodzi przez ten okres inaczej, dlatego objawy mogą się różnić.
W 9 tygodniu ciąży ważne jest, aby kobieta dbała o swoje zdrowie i unikała potencjalnie szkodliwych substancji. Należy unikać spożywania alkoholu, palenia papierosów i kontaktu z toksynami. Dieta powinna być bogata w wartości odżywcze, a suplementacja kwasu foliowego jest szczególnie istotna. Ważne jest także regularne nawodnienie i unikanie surowego mięsa oraz niepasteryzowanych produktów mlecznych, które mogą zawierać bakterie szkodliwe dla rozwijającego się płodu. Regularne wizyty u lekarza pozwolą monitorować przebieg ciąży i rozwój dziecka.
W 9 tygodniu ciąży dziecko, zwane embrionem, ma około 2,5 cm długości i zaczyna przypominać miniaturowego człowieka. Twarz nabiera bardziej wyraźnych rysów, z widocznymi oczami, nosem i ustami. Kończyny są rozwinięte, a palce rąk i nóg zaczynają się oddzielać. Narządy wewnętrzne, takie jak serce, wątroba i nerki, są w fazie intensywnego rozwoju. Serce bije z regularną częstotliwością, a kręgosłup i mięśnie pozwalają na pierwsze, niewielkie ruchy. Mimo że kobieta nie czuje jeszcze ruchów dziecka, jego rozwój jest dynamiczny.
W 9 tygodniu ciąży płeć dziecka jest już genetycznie zdeterminowana, jednak narządy płciowe nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte, aby można było je zobaczyć podczas badania ultrasonograficznego. Zwykle płeć dziecka można określić podczas badania USG przeprowadzanego w okolicach 18-20 tygodnia ciąży. Alternatywnie, płeć można poznać wcześniej poprzez badania genetyczne, takie jak test NIPT (non-invasive prenatal testing) lub amniopunkcja, jednak są to procedury wykonywane głównie z innych wskazań medycznych, a nie tylko dla określenia płci.