#KALENDARZ CIĄŻY

10. tydzień ciąży

10 tydzień ciąży
Czy wiesz, że już prawie ¼ ciąży za Tobą? Jesteś ciekawa, jak zmienia się Twój organizm na tym etapie i jak wygląda Twoje dziecko? W Twoim ciele zachodzi bardzo wiele zmian, które są niezwykle ważne. Mogą być jeszcze niezauważane dla reszty, ale z pewnością odczujesz je na własnej skórze. Co warto wiedzieć o 10. tygodniu ciąży?

Spis treści:

Który to miesiąc ciąży?
10. tydzień ciąży — zmiany w Twoim ciele
10. tydzień ciąży — rozwój Twojego dziecka
10. tydzień ciąży — jakie badania?
10. tydzień ciąży — objawy i odczucia


Ostatnio na naszym blogu: Czy przesądy ciążowe są nadal żywe?


Który to miesiąc ciąży?

Jeżeli jesteś w ciąży, to na pewno nie rozstajesz się z kalendarzem. Nieustannie przeliczasz, w którym miesiącu ciąży jesteś, po czym zbierasz informacje o tym, jak na konkretnym etapie wygląda Twoje dziecko, jak się rozwija, jak rośnie i przybiera na wadze.

Czas trwania tego błogiego okresu różni się w zależności od tego, jaki dzień uznamy za pierwszy dzień ciąży. Może to być dzień zapłodnienia albo pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Przez wzgląd na to, że bardzo ciężko jest ustalić dokładny dzień zapłodnienia, większość lekarzy za pierwszy dzień ciąży uznaje pierwszy dzień ostatniej miesiączki (reguła Naegelego).

10 tydzień ciąży to 3 miesiąc ciąży i 1 trymestr ciąży. To także 8. tydzień życia Twojego dziecka.


Na naszym blogu również: Bunt dwulatka — czym jest i jak reagować?


10. tydzień ciąży — zmiany w Twoim ciele

Powoli dobiega końca niezwykle trudny okres w rozwoju prenatalnym Twojego dziecka. Wszelkie zaburzenia, które mogły pojawić się w tym czasie mogą być już nie do nadrobienia. Dlatego od samego początku ciąży do ukończenia 1 trymestru niezwykle ważne jest prowadzenie jak najbardziej higienicznego trybu życia i unikanie wszelkich toksycznych substancji.

W 10 tygodniu ciąży Twoje dziecko przybiera na wadze i zaczyna jeszcze szybciej rosnąć, co trwać będzie przez cały 2 trymestr. Błony płodowe i łożysko są już praktycznie w pełni ukształtowane. Łożysko przejmuje funkcję dostarczania Twojemu maleństwu substancji odżywczych i tlenu, więc w konsekwencji zanika pęcherzyk żółciowy.

Jeżeli nie jest to Twoja pierwsza ciąża, to brzuch w 10 tygodniu ciąży powinien być już wyraźnie powiększony i zaokrąglony. Jednak w przypadku, gdy po raz pierwszy spodziewasz się dziecka, dla osób postronnych Twój brzuch może być jeszcze niewidoczny.


Zachęcamy do przeczytania: Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dziecka?


Twoja macica jest już wyraźnie powiększona i zaczyna wystawać z miednicy ponad spojenie łonowe. Na Twoim ciele mogą również uwidocznić się żyły, co jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Podczas ciąży zwiększa się objętość krwi w Twoim ciele nawet o 40%, co wywołuje poszerzenie naczyń krwionośnych i sprawia, że stają się one bardziej wyraźne. W szczególności dostrzeżesz je na piersiach i na brzuchu. Nie przejmuj się ich nieestetycznym wyglądem, wszystko powróci do normy, kiedy zaprzestaniesz karmienia.

W 10. tygodniu ciąży możesz także dostrzec zmiany w dziąsłach, które również są efektem powiększonej ilości krwi w organizmie. Twoje dziąsła staną się rozpulchnione i mogą wystąpić drobne krwawienia.

Oprócz tego, Twoje piersi będą coraz większe i coraz bardziej nabrzmiałe. To odpowiedni czas na rozpoczęcie profilaktyki przeciwko rozstępom. Warto zaopatrzyć się w profesjonalny krem przeciwko rozstępom. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić czy w składzie produktów nie znalazły się żadne szkodliwe substancje.


Inny temat na blogu Mustela: Sapka niemowlęca - przyczyny, objawy i profilaktyka


10. tydzień ciąży to już ostatni czas, kiedy ryzyko poronienia wciąż jest duże. Jeżeli na tym etapie nic złego się nie wydarzy, to możesz odetchnąć z ulgą, że cokolwiek wydarzy się później. Należy jednak wciąż zachowywać odpowiednią ostrożność i czujność na wszelkie odstępstwa od normy. Jeżeli tylko dostrzeżesz jakiekolwiek objawy sprzyjające poronieniu, natychmiast udaj się do lekarza, który oceni, czy rzeczywiście istnieje ryzyko dla ciąży. W szczególności zwróć uwagę czy nie występują żadne obfite krwawienia z dróg rodnych lub niepokojące bóle w podbrzuszu.

10. tydzień ciąży — rozwój Twojego dziecka

Dziecko w 10. tygodniu ciąży mierzy już około 3-4 cm długości i waży zaledwie 5 gramów. Podczas badania USG można zobaczyć jego pracujące serce, które bije nawet do 180. uderzeń na minutę!

Płód ma już całkowicie wykształcone zewnętrzne narządy płciowe. Oprócz tego kształtują się rysy twarzy, powieki oraz zewnętrzne przegrody nosowe. Dziecko w 10. tygodniu ciąży bardzo szybko rośnie, w zasadzie przestaje już być zarodkiem, a staje się płodem — zanikają błony łączące palce, ma rozwinięte ramiona z zaznaczonymi zgięciami łokcia i jest w stanie poruszać nóżkami. Są to oczywiście na ten moment bardzo słabo skoordynowane ruchy, więc są praktycznie niewyczuwalne. Jednak im więcej będzie się poruszać, tym szybciej wytworzą się mięśnie.


High Need Babies, czyli bardziej wymagające niemowlęta


10. tydzień ciąży — jakie badania?

Jeżeli nie jesteś pewna, kiedy dokładnie doszło do zapłodnienia, warto na tym etapie wykonać badanie USG. Na jego podstawie będzie można określić dokładny wiek ciąży.

Badanie USG w 10. tygodniu ciąży pozwoli również na ocenę, czy ciąża nie jest ektopowa. Oznacza to ciąże pozamaciczną – zarodek zagnieżdża się wówczas poza jej obrębem, najczęściej w jajowodzie. Ciąże pozamaciczne najczęściej ulegają samoistnemu poronieniu, jednak jeżeli to nie nastąpi, może dojść do pęknięcia jajowodu i krwotoku. To niezwykle groźna sytuacja, w niektórych przypadkach kończąca się nawet śmiercią. Dlatego właśnie ciążę ektopową należy zdiagnozować jak najszybciej.

10. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Objawy w 10. tygodniu ciąży coraz silniej dają się we znaki. Nasilają się poranne nudności i wymioty, które mogą utrudniać prawidłowe odżywanie, niektóre mamy twierdzą, że w tym czasie osiągają swoje apogeum. Pamiętaj o regularnym dostarczaniu organizmowi mikro- i markoelementów, aby uniknąć odwodnienia. Pocieszające jest jednak to, że od teraz będzie już tylko lepiej, a w okolicy 12-14 tygodnia, nudności miną bezpowrotnie.

Do objawów 10. tygodnia ciąży zalicza się także powiększone i tkliwe piersi, zwiększoną ilość wydzieliny z dróg rodnych, problemy z cerą czy zmienne nastroje. Mogą również wystąpić zaburzenia trawienia, takie jak wzdęcia i zaparcia. Aby je niwelować pamiętaj o odpowiedniej ilości błonnika w diecie. 

Kolejnym, przykrym objawem na tym etapie może być zaburzenie widzenia. Wspominaliśmy już o zwiększonej ilości krwi w krwioobiegu, a to przekłada się także na podwójne widzenie lub kłopoty z ostrością. Jeżeli wystąpią u Ciebie takie symptomy, koniecznie kontroluj ciśnienie krwi – nadciśnienie tętnicze w ciąży jest bardzo niebezpieczne, dlatego powinno być konsultowane z lekarzem.


Czy wiesz czego nie lubi noworodek?


Okazjonalnie mogą także wystąpić zawroty głowy, szczególnie podczas gwałtownego wstawania i zmiany pozycji. Najlepiej wtedy położyć się na lewym boku, aby zwiększyć przepływ krwi i tlenu do mózgu.

Frequently Asked Questions

Jak się czuje kobieta w 10 tygodniu ciąży?

Kobieta w 10 tygodniu ciąży może doświadczać intensywnych zmian hormonalnych, które wpływają na jej samopoczucie, takich jak nudności, czasami wymioty, zmęczenie, drażliwość i wahania nastroju. Dodatkowo kobieta może odczuwać euforię i radość, ale także lęk oraz niepokój, co jest normalne na tym etapie ciąży. Warto, aby kobieta w tym czasie zadbała o wsparcie emocjonalne i fizyczne od najbliższych, co może pomóc w radzeniu sobie z emocjonalnymi wyzwaniami.

Jak wygląda brzuch w 10 tygodniu ciąży?

W 10 tygodniu ciąży brzuch zwykle nie jest jeszcze widoczny, ponieważ płód jest nadal bardzo mały, choć niektóre kobiety mogą zauważyć lekkie zaokrąglenie w dolnej części brzucha z powodu wzrostu macicy. Zwiększona ilość krwi, płynu owodniowego, powiększone piersi i łożysko mogą także wpłynąć na niewielki przyrost wagi, choć nie jest to jeszcze znaczące. Na tym etapie, waga kobiety może być zbliżona do wagi sprzed ciąży, chyba że doświadczyła znaczących wymiotów, co mogło prowadzić do jej spadku.

Co może niepokoić w 10 tygodniu ciąży?

W 10 tygodniu ciąży niepokojące mogą być plamienia, skurcze oraz silne bóle brzucha, które mogą wskazywać na ryzyko poronienia lub problemy z łożyskiem. Warto również zwracać uwagę na inne dolegliwości, takie jak zgaga, zaparcia, zawroty głowy i omdlenia, które choć często mniej groźne, mogą wymagać konsultacji z lekarzem jeśli są nasilone. Regularne badania i konsultacje z ginekologiem są kluczowe, aby monitorować zdrowie matki i dziecka oraz wcześnie wykryć ewentualne problemy.

Jak duże jest dziecko w 10 tygodniu ciąży?

W 10 tygodniu ciąży dziecko mierzy około 3-4 centymetry i waży około 5-10 gramów, co odpowiada wielkości małego orzecha włoskiego. Jest to okres intensywnego rozwoju, kiedy kończy się proces tworzenia narządów, a zaczyna ich dalszy rozwój i doskonalenie, a mimo małych rozmiarów, można już dostrzec wyraźne rysy ludzkie. Na tym etapie układ kostny dziecka zaczyna się intensywnie rozwijać, a szpik kostny, żołądek i wątroba rozpoczynają swoją funkcję.