#KALENDARZ CIĄŻY

8. tydzień ciąży

8. tydzień ciąży
W 8. tygodniu ciąży możesz już powoli wyczuwać powiększoną macicę i doświadczać kolejnych, charakterystycznych objawów ciąży. Twoje dziecko rozwija się bardzo szybko i dynamicznie, a Ty powoli już dostrzegasz widoczne efekty jego wzrostu. Nic dziwnego, w końcu dwa miesiące oczekiwania na dziecko są już prawie za Tobą! Czego jeszcze można się spodziewać po 8. tygodniu ciąży? Jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie? Na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę?

Spis treści:

Który to miesiąc ciąży?
8. tydzień ciąży — zmiany w Twoim ciele
8. tydzień ciąży — rozwój Twojego dziecka
8. tydzień ciąży — jakie badania?
8. tydzień ciąży — objawy i odczucia

 

Który to miesiąc ciąży?

8. tydzień to końcówka 2 miesiąca ciąży. Do końca 1 trymestru pozostały jeszcze 4 tygodnie, a do przyjścia na świat Twojego dziecka jeszcze 32 tygodnie. Na pierwszy rzut oka, w Twoim wyglądzie niewiele się zmieniło, jednak wewnątrz Ciebie dokonuje się niemała rewolucja. Twoje dziecko intensywnie się rozwija, kształtują się najważniejsze narządy. Aby obliczyć termin porodu, warto skorzystać z kalkulatora ciążowego, chociaż podczas pierwszej wizyty u ginekologa z pewnością to ustalicie.

8. tydzień ciąży — zmiany w Twoim ciele

Nie u każdej przyszłej mamy w 8. tygodniu ciąży widać już zaokrąglony brzuszek, jednak z pewnością większość kobiet w tym okresie może odczuwać dyskomfort w dolnej jego części. Nie wiąże się to z rosnącym brzuchem, lecz raczej z poluzowaniem powłok brzusznych. Powoduje to przesunięcie się jelit do przodu. Twoja macica jest jeszcze wielkości grejpfruta, ale staje się już wyczuwalna podczas nacisku na podbrzusze. 

W 8. tygodniu ciąży może również wystąpić plamienie implantacyjne. Jeżeli nie towarzyszą mu żadne niepokojące objawy, nie należy się nim przejmować. W innym wypadku koniecznie udaj się na kontrolę lekarską, aby wykluczyć poronienie.


Sprawdź: Jak nawadniać organizm podczas ciąży!


8. tydzień ciąży — rozwój Twojego dziecka

W 8. tygodniu ciąży trwa nadal bardzo intensywny rozwój zarodka. Największe zmiany widać w obrębie kończyn, które do tej pory miały kształt „płetwowaty” - teraz zaczynają pojawiać się na nich promieniste przewężenia. W międzyczasie pojedynczy pęcherzyk mózgowy dzieli się na trzy, a następnie na pięć mniejszych części. Powstaną z nich elementy mózgu, które będą odpowiedzialne za wszystkie, najważniejsze funkcje organizmu:

  • regulację rytmu serca,
  • regulację oddechu,
  • regulowanie temperatury ciała,
  • myślenie abstrakcyjne,
  • pamięć,
  • uczucia,
  • emocje.

U Twojego dziecka zaczyna również w 8. tygodniu ciąży kształtować się twarz. Widoczne stają się już zalążki małżowin usznych i nosa, a w miejscu, gdzie w przyszłości wykształtują się oczy, widać już wyraźnie barwnik w postaci małych ciemnych plamek. W ósmym tygodniu ciąży główka dziecka wciąż stanowi połowę długości ciała i jest skierowana ku przodowi.


Na naszym blogu również: Kreatywne podejście do przewijania


8. tydzień ciąży to także czas, w którym rozpoczyna się niezwykle istotny proces kształtowania się i doskonalenia narządów zmysłu. Zakłócenia tego procesu mogłyby doprowadzić do różnych dysfunkcji, takich jak ślepota czy głuchota. Dlatego w trakcie ciąży należy koniecznie unikać wszelkich substancji toksycznych.

Powieki oraz zewnętrzne nozdrza zaczynają się powoli zarysowywać, następuje także rozwój kubków smakowych. Nawet lekkie podrażnienie okolicy warg może powodować reakcję uogólnioną całego ciała, w postaci zwrotu tułowia. Oprócz tego unerwia się również ucho wewnętrzne.

Rozwój zarodka w 8. tygodniu ciąży to również kształtowanie się płuc. Potrwa to aż do 37 tygodnia ciąży, ponieważ płuca potrzebują najwięcej czasu ze wszystkich organów, aby się w pełni ukształtować. Kręgosłup zaczyna się usztywniać, zanika również ogon, pozostawiając po sobie wyłącznie kość ogonową.


Przeczytaj także: Jak rozwijać samodzielność dzieci?


8. tydzień ciąży — jakie badania?

W 8. tygodniu ciąży już praktycznie każda przyszła mama powinna udać się do lekarza na pierwszą wizytę. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, należy to zrobić do 10. tygodnia ciąży. Podczas takiej wizyty otrzymasz skierowanie na podstawowe badania, których wykonanie jest konieczne na tym etapie ciąży.

Do niezbędnych badań, które należy wykonać w 8 tygodniu ciąży należą:

  • USG,
  • oznaczenie grupy krwi,
  • morfologia,
  • badanie ogólne moczu,
  • badania w kierunku WR, HIV, HBS, HCV,
  • badania w kierunku toksoplazmozy, różyczki cytomegalii.

Zwróć szczególną uwagę na:

  • anemię w ciąży – bardzo częstą przyczyną anemii w trakcie ciąży jest wzrost objętości osocza krwi w organizmie kobiety. Wiąże się to z rozrzedzeniem krwi. Wartość hemoglobiny poniżej 11 g/dl świadczy o tym, że być może cierpisz na anemię. W Twojej diecie powinny znaleźć się produkty bogate w żelazo i kwas foliowy. Warto przyjmować je wedle zaleceń lekarza. 
  • przeziębienie w ciąży – w ciąży układ odpornościowy działa inaczej, dlatego kobieta staje się bardziej narażona na wszelkie infekcje. Niestety, nawet zwykłe i z pozoru niegroźne przeziębienie może być niebezpieczne i nie wolno go lekceważyć. Jest to szczególnie ważne w 8. tygodniu ciąży, kiedy to kształtują się narządy ciała Twojego dziecka.

Zobacz pozostałe artykuły na blogu Mustela: Sen niemowlaka - co warto wiedzieć?


8. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Objawy w 8. tygodniu ciąży mogą, ale nie muszą występować. U większości kobiet, w czasie kiedy rozwijają się gruczoły mleczne, piersi stają się nabrzmiałe i obolałe. Możesz delikatnie masować je używając oliwki dla dzieci lub kremu do pielęgnacji piersi dla ciężarnych. Pozwoli to złagodzić ból.

Na tym etapie ciąży może pojawić się również spadek nastroju oraz drażliwość, możesz odnotować podwyższoną temperaturę ciała.

Niestety, poszczególne objawy będą się nasilać i w większości przypadków u ciężarnych występują także

  • zgaga,
  • wzdęcia,
  • zmęczenie,
  • senność,
  • nudności lub wymioty,
  • nadmierne wydzielanie śliny,
  • zachcianki ciążowe,
  • wydzielina z pochwy o białawym zabarwieniu,
  • sporadyczne migreny lub zawroty głowy.

Ostatnio na naszym blogu: Pielęgnacja skóry Twojej i maluszka w czasie pandemii koronawirusa

Frequently Asked Questions

Jak się czuje kobieta w 8 tygodniu ciąży?

W 8 tygodniu ciąży kobieta może doświadczać intensywnych objawów wczesnej ciąży. Najczęściej występują nudności i wymioty, zwane porannymi mdłościami, które mogą pojawiać się o różnych porach dnia. Wzmożona wrażliwość piersi, zmęczenie, częste oddawanie moczu, a także zmiany nastroju i drażliwość są również powszechne. Mogą pojawić się również zawroty głowy i bóle głowy z powodu zmian hormonalnych. Niektóre kobiety mogą odczuwać lekkie skurcze macicy lub bóle w dolnej części pleców. Warto pamiętać, że każda ciąża jest inna i objawy mogą się różnić.

Na co uważać w 8 tygodniu ciąży?

W 8 tygodniu ciąży należy szczególnie dbać o zdrowie i unikać potencjalnie szkodliwych czynników. Ważne jest spożywanie dobrze zbilansowanej diety bogatej w kwas foliowy, żelazo i wapń oraz unikanie surowego mięsa, ryb z dużą zawartością rtęci, surowych jajek i niepasteryzowanych produktów mlecznych. Należy unikać spożywania alkoholu, kofeiny oraz palenia tytoniu. Warto również unikać stresu i nadmiernego wysiłku fizycznego.

Czy w 8 tygodniu ciąży widać już brzuch?

W 8 tygodniu ciąży brzuch zazwyczaj nie jest jeszcze widoczny dla osób postronnych. Macica kobiety jest wciąż stosunkowo mała, chociaż zaczyna się powiększać, aby pomieścić rozwijający się zarodek. Możliwe jest, że kobieta sama zauważy pewne zmiany w obwodzie brzucha, takie jak lekkie zaokrąglenie lub uczucie opuchnięcia, ale nie są to jeszcze zmiany widoczne na zewnątrz. Wzrost brzucha stanie się bardziej zauważalny w kolejnych tygodniach ciąży, zwykle po 12 tygodniu, kiedy macica zaczyna wychodzić poza miednicę.

Czy 8 tydzień ciąży jest bezpieczny?

8. tydzień ciąży jest kluczowym okresem rozwoju embrionalnego, podczas którego formują się podstawowe struktury i narządy dziecka. Mimo że jest to delikatny etap, większość ciąż przebiega bez większych komplikacji. Niemniej jednak, ryzyko poronienia jest wciąż relatywnie wysokie w pierwszym trymestrze, dlatego ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich i dbanie o zdrowy tryb życia. Regularne wizyty prenatalne i badania są istotne dla monitorowania prawidłowego rozwoju płodu oraz zdrowia matki.