#KALENDARZ CIĄŻY

24. tydzień ciąży

24 tydzień ciąży
24. tydzień ciąży to już szósty miesiąc! Trudno uwierzyć, że Twoje maleństwo niemal osiągnęło rozmiary noworodka. Mierzy ono około 30 cm długości, a jego waga oscyluje w granicach 600 g. Jeżeli Twoje dziecko na tym etapie rozwoju ma inne parametry rozwojowe – nie przejmuj się. Od tego momentu będzie cyklicznie zwiększało swoją masę z tygodnia na tydzień, aby pod koniec ciąży przyspieszyć. Został Ci już tylko jeden trymestr, aby cieszyć się z obecności swojego malucha!

24. tydzień ciąży - który to miesiąc ciąży?

Jeżeli jesteś w 24. tygodniu ciąży, oznacza to, że za Tobą aż 6 miesięcy i II trymestry ciąży! Jednocześnie jest to 22 tydzień życia Twojego malucha.

Brzuch w 24. tygodniu ciąży — zmiany w Twoim ciele

Wchodząc w III trymestr, musisz pamiętać, że Twoje dziecko osiągnęło już rozmiary, które sprawiają, że w macicy jest dla niego coraz mniej miejsca. Z tego względu obwód Twojego brzucha może być coraz okazalszy, a jego kształt coraz bardziej zaokrąglony. Na tym etapie nie powinien jednak jeszcze przeszkadzać Ci w codziennej aktywności i poruszaniu się.

Jeżeli Twój pępek zrobił się płaski w ciąży, również nie masz powodów do obaw – jest to naturalne, ze względu na fizjologię Twojej skóry. Maluch w Twoim brzuchu sprawił, że rozciągnęła się skóra, a w tym pępek.

Warto wiedzieć, że na tym etapie ciąży, w Twojej macicy znajduje się około 500 ml płynu owodniowego. Służy on nie tylko ochronie maluszka przed urazami, ale również stwarza mu bezpieczne i przyjazne środowisko, aby mógł się swobodnie poruszać. Ze względu na zmniejszającą się ilość miejsca, możesz dużo silniej odczuwać kopanie, boksowanie i rozpychanie się dziecka, które stara się ułożyć najwygodniej, jak się da na niewielkiej przestrzeni.

24. tydzień ciąży —  USG

W szóstym miesiącu ciąży warto wykonać kontrolne badanie USG, które pozwoli oszacować, jak rozwija się Twoje dziecko. W tym wieku większość jego narządów podejmuje już samodzielną pracę, dlatego badanie USG w 24. tygodniu ciąży pozwoli określić, czy pracują one prawidłowo.

24. tydzień ciąży — jak wygląda dziecko? Wielkość płodu i waga

Na tym etapie rozwoju rozmiar Twojego dziecka może oscylować w granicach 30 cm oraz 600 g. Jeżeli jednak Twój maluch ma inne wymiary, nie ma powodu do obaw. Pamiętaj, że od tej pory powinien regularnie zwiększać swoją masę o około 80-100 g tygodniowo, aby pod koniec ciąży zwiększyć tempo. Jeżeli maluszek przybiera na wadze cyklicznie – nie ma powodu do obaw.

W tym momencie ciąży mały człowiek wyraźnie przypomina już noworodka. Ma wyraźnie wykształconą twarz, a także wszystkie części ciała. Posiada brwi, rzęsy i pozbawione pigmentu niewielkie włosy na główce.

Warto dodać, że ten tydzień ciąży to moment, kiedy Twój maluch już czuje smaki, odczuwa emocje, a także zaczyna reagować na otaczający go świat. Nie lubi hałasów, natomiast może odprężać się, słysząc odgłosy mamy i taty.

24. tydzień ciąży — rozwój, ruchy i ułożenie dziecka

Ze względu na kurczące się miejsce w macicy, możesz odczuwać coraz częstsze kopniaki, wiercenie i rozpychanie malucha. Jest to zupełnie normalne, gdyż chce on znaleźć sobie jak najbardziej komfortową pozycję.

W tym momencie rozpoczynają się również wyraźne i skoordynowane ruchy gałek ocznych. Maluch zaczyna rozglądać się na boki i ćwiczyć mięśnie, poznając otaczający go, niewielki świat. Mimo, iż robi to przez zamknięte powieki, z łatwością odbiera różnice w natężeniu światła. Na tym etapie ciąży powstają również rekordowe ilości połączeń nerwowych w mózgu, które odgrywają kluczową rolę w rozwoju dziecka.

Warto wiedzieć, że w 24. tygodniu ciąży płuca Twojego malucha wypełniają się surfaktantem. Jest to substancja, która zapobiega sklejaniu się pęcherzyków płucnych, aby dziecko mogło z łatwością wykonywać wdechy i wydechy.

24. tydzień ciąży — jakie badania?

24. tydzień ciąży wiąże się z piątą, obowiązkową wizytą u ginekologa. Na tym etapie powinien on zlecić już wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą (OGTT). Służy on stwierdzeniu ewentualnej cukrzycy ciążowej, która dotyka nawet do 5% przyszłych mam.

Do innych kluczowych badań, które powinniśmy wykonać na tym etapie ciąży, należą:

  • Badanie czynności serca płodu
  • Pomiar ciśnienia tętniczego
  • Ocena ryzyka zaburzeń wzrastania płodu
  • Oznaczanie przeciwciał odpornościowych
  • Badanie moczu
  • Morfologia krwi
  • Pomiar masy ciała i ogólnych parametrów

24. tydzień ciąży — objawy i odczucia

Odczucia przyszłej mamy związane z 24. tygodniem ciąży, zależą od indywidualnego przypadku kobiety. Część mam zaczyna odczuwać znużenie i zmęczenie ciążą i jej objawami, zwłaszcza jeżeli zaczynają być one coraz bardziej uciążliwe. Inne kobiety mogą czuć rosnące podekscytowanie związane z przyszłym rodzicielstwem. Za wszystko odpowiedzialne oczywiście są hormony i należy pamiętać, że przyszła mama ma prawo do odczuwania emocji na swój sposób – jakiekolwiek by one nie były.

Na tym etapie ciąży kobiety są również narażone na wystąpienie objawów cukrzycy ciążowej. Pojawia się ona na skutek działania hormonów powstających w łożysku. Jej objawami może być nadmierne zmęczenie, duże pragnienie, a co za tym idzie częste oddawanie moczu. W razie stwierdzenia u siebie takich objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym!