25. tydzień ciąży
Updated on Sierpień 23, 2024
Utworzono Grudzień 27, 2023
Updated on Sierpień 23, 2024
Utworzono Grudzień 27, 2023
Jeżeli jesteś w 25. tygodniu ciąży, oznacza to, że za Tobą już niemal 6 miesięcy! Do porodu pozostało coraz mniej czasu, a Ty możesz odetchnąć od dolegliwości takich jak poranne nudności.
Będąc w połowie szóstego miesiąca ciąży, z pewnością odczuwasz coraz bardziej obecność malucha w swoim brzuchu. Dzieje się tak dlatego, że rosnący bobas ma coraz mniej miejsca, przez co chcąc się ułożyć wygodnie, zaczyna się rozpychać. Kopnięcia i kuksańce stają się coraz bardziej odczuwalne.
U wielu Pań w tym okresie ciąży wzrasta waga, co bywa powodem zmartwień i obniżenia nastroju. Nie powinno tak być, ponieważ jest to jeden z naturalnych mechanizmów, który ma za zadanie jak najbardziej przystosować nasz organizm do ciąży, porodu oraz karmienia. Nadprogramowe kilogramy zazwyczaj znikają po porodzie. Niestety towarzyszy temu również coraz większe zmęczenie i ogólne obniżenie nastroju.
W szóstym miesiącu ciąży warto wykonywać kontrolne badanie USG, które pozwolą stwierdzić, czy wszystko jest w porządku. Dlatego, jeżeli do tej pory nie zrobiłaś badań przewidzianych na 21.-25. tydzień ciąży, najwyższa pora je wykonać.
Na tym etapie ciąży płód wazy już około 700 g i mierzy razem z nóżkami niemal 30 cm. Jego proporcje zaczynają być zbliżone do proporcji dorosłego człowieka z tym że jego główka jest nieco większa.
Znaczące zmiany widoczne są również w innych aspektach wyglądu malucha. Jego skóra nie jest już półprzeźroczysta, lecz zaczyna przyjmować różowy kolor. Pod spodem rozwija się tkanka tłuszczowa oraz mięśnie i kości – wszystko to ma za zadanie powoli przygotowywać małego człowieka do życia poza organizmem matki.
Kostki w uszach ulegają utwardzeniu, co oznacza, że maleństwo zaczyna słyszeć otaczający go świat! Warto wykorzystać tę okazję na rozmowy z dzieckiem, które mają na celu zacieśnić przyszłą więź między Wami.
Maluszek w tym wieku również wyraźnie zaczyna poznawać świat wokół siebie. Coraz częściej dotyka ścian macicy, bawi się pępowiną, a jego obecność jest bardziej odczuwalna. Pamiętaj jednak, że wciąż bardzo dużo śpi, a więc jeżeli jego ruchy ustąpią na chwilę – nie masz powodów do obaw.
Pomiędzy 21. A 26. tygodniem ciąży powinniśmy wykonać szereg niezbędnych badań okresowych, które pozwolą na odpowiednią diagnostykę wszelkich możliwych zagrożeń zdrowotnych naszego malucha, a także kontrolę jego prawidłowego rozwoju. Należą do nich:
Zupełnie normalnym na tym etapie ciąży jest to, że Twoje oddechy stają się płytsze i częstsze. Spowodowane jest to zajmowaniem przez dziecko większej ilości miejsca i wyraźnym uciskiem płodu na przeponę.
25. tydzień ciąży to również czas odpowiedni na wybranie szkoły rodzenia. Pozwoli ona na przygotowanie się do porodu, zwłaszcza w aspekcie psychicznym. Taki termin rozpoczęcia zajęć pozwoli zakończyć je kilka tygodni przed zaplanowanym terminem porodu. Dzięki temu przyszła mama będzie przygotowana na wszystkie ewentualności.
Po konsultacji ze swoim lekarzem prowadzącym warto wprowadzić w życie nieco więcej ruchu. Dzięki temu można zapobiec niektórym objawom ciąży takim jak żylaki. Ruch ma również zbawienny wpływ na ogólne samopoczucie. Warto również rozpocząć ćwiczenia mięśni Kegla i dna miednicy. Pozwoli to na uelastycznienie pochwy przed porodem, aby uniknąć np. nacięcia w jego trakcie.