23. tydzień ciąży
Updated on Sierpień 23, 2024
Utworzono Grudzień 28, 2023
Updated on Sierpień 23, 2024
Utworzono Grudzień 28, 2023
Wchodząc w 23. tydzień ciąży, rozpoczynasz jednocześnie szósty miesiąc. Jest to także końcówka II trymestru. Tym samym połowa ciąży jest już za Tobą, a do rozwiązania pozostało jedynie trzy miesiące.
W tym czasie zaczynają się pojawiać objawy, które powodują wzrost radosnego podniecenia spowodowanego oczekiwaniem na maluszka. Zauważasz wyraźne ruchy pod powierzchnią skóry, a na badaniu USG są dokładnie widoczne miny Twojego malucha.
Będąc na tym etapie ciąży, warto rozważyć zapisanie się do szkoły rodzenia. Jeżeli tylko czujesz taką potrzebę, pozostały czas do porodu warto przeznaczyć na troskliwe przygotowanie się do niego.
Jak nietrudno się domyślić, 23. tydzień ciąży to moment, w którym jest ona bardzo wyraźnie widoczna w organizmie kobiety. Brzuch nieustannie rośnie i przyjmuje bardziej zaokrąglony kształt. Warto wspomnieć, że przybranie kilku kilogramów masy ciała w czasie II trymestru ciąży jest zupełnie normalne, a przyszłej mamy nie powinno to niepokoić.
Podczas 23. tygodnia ciąży macica ulega rozciągnięciu. Powiększa się ona, a także okalające ją wiązadła, co może powodować uciążliwe dolegliwości bólowe w okolicy miednicy oraz dolnej części pleców. Pojawiają się również pierwsze, delikatne skurcze, jednak nie każda przyszła mama je odczuwa. Wiele młodych kobiet obawia się, że są one pierwszymi objawami przedwczesnego porodu, jednak nie są one w stanie go wywołać.
Wiele mówi się o tym, że w 23. tygodniu ciąży także ruchy płodu stają się bardziej gwałtowne i wyraźne, przez co wiele mam obawia się, nie zauważając takich objawów. Warto wiedzieć, że nasz maluszek w tym momencie rozwoju przesypia ponad 20 godzin na dobę. Budzi się on pod wpływem gwałtownych zmian pozycji lub wzrostu poziomu cukru we krwi i jest to zupełnie normalne.
Jeżeli jednak jakiekolwiek objawy zaczynają budzić niepokój, wskazane oraz jak najbardziej naturalne jest skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę. Powinny zostać również przeprowadzane okresowe badania, w tym testy laboratoryjne.
Z racji tego, że większość narządów Twojego malucha podejmuje już pracę, warto wykonać USG dziecka, które pozwoli określić, czy funkcjonują one prawidłowo. Ciekawostką może być również to, że w tym momencie na USG może być już wyraźnie widoczna mimika płodu.
W 23. tygodniu ciąży Twoje dziecko ulega bardzo intensywnemu rozwojowi oraz wzrostowi. Zaczyna osiągać wagę około 500-550 g, a także długość w okolicach 28-30 cm. Proporcje ciała maluszka są zbliżone do wyglądu noworodka, jednak wciąż jego budowa jest wątła i delikatna. Pamiętajmy, że największy wzrost masy ciała dziecko osiąga w trakcie trwania ostatniego miesiąca ciąży. Na tym etapie nasz maluch wciąż gromadzi niezbędną tkankę tłuszczową. Bez niej, jego skóra jest bardzo cienka, a naczynia krwionośne i żyły są dokładnie widoczne.
Biorąc pod uwagę to, że dziecko na tym etapie ciąży jest już w zaawansowanym stadium rozwoju, nie zdziwi Cię fakt, że jego układ nerwowy jest już niemal całkowicie rozwinięty. To właśnie pod koniec II trymestru Twój maluszek zaczyna nieustannie się poruszać, w celu ćwiczenia swoich mięśni. Jego zmysły również są bardzo rozwinięte, więc zaczyna odbierać coraz więcej bodźców wewnętrznych.
Bardzo istotne jest to, że na tym etapie życia układ wydalniczy maluszka rozpoczyna produkcję stolca. Jest to tak zwana smółka, która składa się z mazi płodowej, bilirubiny, złuszczonego nabłonka przewodu pokarmowego oraz wód płodowych.
Niemal całkowicie rozwinięte są również płuca maluszka oraz inne kluczowe organy wewnętrzne, które podejmują pracę. Małe płuca filtrują płyn owodniowy, a nerki rozpoczynają filtrowanie krwi. Przyszłe mamy często głowią się nad tym, czy mocznik nagromadzony w płynie owodniowym nie szkodzi dziecku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że organizm matki dba o prawidłowy rozwój płodu, a więc co dwie godziny płyn owodniowy jest wymieniany i oczyszczany.
Ciężarna kobieta powinna między 21, a 26 tygodniem ciąży wykonać badania, które pozwolą ustalić poziom glukozy we krwi. Są to badania położnicze polegające na dwu- lub trzypunktowym oznaczeniu poziomu glukozy, co pozwoli na wykrycie ewentualnej cukrzycy ciążowej.
Dodatkowo należy zrobić ogólne badanie moczu, a także badanie na przeciwciała anty-Rh -, które dotyczy kobiet z Rh(-). Warto również zrobić badania w kierunku toksoplazmozy, oraz nie należy lekceważyć okresowego badania USG.
W II trymestrze ciąży przyszła mama może odczuwać przypływ sił witalnych. Z drugiej strony jednak rosnący brzuch oraz piersi zaczynają wymuszać zmianę pozycji, a ich rozmiar zaczyna dawać się we znaki. Rozciągająca się macica może również sprawiać, że kobieta odczuwa ból w dolnej części pleców. W tym momencie warto rozpocząć wykonywanie prostych ćwiczeń, których zadaniem będzie wzmocnienie mięśni kręgosłupa.
Bilans kaloryczny spożywanych posiłków nie powinien być dużo większy niż przed ciążą. Szacuje się, że powinien się on zwiększyć o około 350 kcal. Warto pilnować tego, aby wzmożony apetyt, który często występuje na tym etapie ciąży, nie spowodował zbyt dużego przybrania na wadze, gdyż może się to objawiać bólami i skurczami łydek. Należy natomiast zadbać o dostarczanie sobie pełnowartościowego pożywienia bogatego w witaminy takie jak potas i magnez.
Do innych objawów występujących na tym etapie ciąży mogą zaliczać się: