Zabawki kontrastowe — od kiedy i czy warto?
Utworzono luty 29, 2024
Utworzono luty 29, 2024
Czy warto inwestować w tego rodzaju akcesoria? Od kiedy zabawki kontrastowe sprawdzą się najlepiej? Choć nie są one jedynym czynnikiem wpływającym na rozwój, stanowią cenną część bogatego środowiska sensorycznego, które sprzyja wszechstronnemu rozwojowi. Dlatego warto rozważyć ich miejsce w zestawie zabawek, uzupełniając tradycyjne elementy o te, które oferują intensywną stymulację wzrokową i rozwijają percepcję dziecka na nowe sposoby.
Wzrok dziecka to zmysł, który rozwija się najpóźniej ze wszystkich. Maluch, po opuszczeniu łona matki, w którym dojrzewał w całkowitych ciemnościach, dopiero przyzwyczaja się do otaczającego go świata. Choć zaczyna śledzić wzrokiem przedmioty i rozróżniać je (jeśli znajdują się blisko od niego), nie jest jeszcze w stanie odróżnić wszystkich kolorów czy kształtów. Nauka poprawnego widzenia trwa przez następne kilkanaście miesięcy, a potomek w tym czasie powoli zdobywa umiejętność widzenia wyraźnych krawędzi, ostrości, a także rozróżniania kształtów znajdujących się dalej. Aby wzrok osiągnął poziom widzenia dorosłego, potrzeba na to około 3 lat życia.
Zabawki kontrastowe dla dzieci to specjalnie zaprojektowane akcesoria, które wykorzystują wyraziste różnice w jasnościach, aby zwrócić uwagę noworodków i niemowlaków oraz wspomóc ich rozwój sensoryczny i poznawczy. Są szczególnie popularne w wieku do około 6 miesięcy, ponieważ wczesne stadium życia jest kluczowym okresem dla rozwijania percepcji wzrokowej. Od kiedy najlepiej stosować zabawki kontrastowe? Nie ma dolnej granicy wieku. Naukowcy określają, że ten rodzaj dodatków powinien znaleźć się jeszcze w wyprawce tworzonej przed narodzeniem dziecka. Jako że około tygodnia po urodzeniu można zauważyć u malucha zainteresowanie wyraźnymi konturami oraz dużymi kształtami, na których jest w stanie skupić więcej swojej uwagi, warto pomyśleć o uwzględnieniu tego typu akcesoriów w dziecięcych zasobach.
Polecamy: Chusteczki nawilżane dla niemowląt!
Producenci dwoją się i troją, aby to właśnie ich kontrastowe czasoumilacze wpadły w ręce rodziców i ich pociech. Jednak, jak się okazuje, nie wszystkie są warte uwagi i nie wszystkie będą bezpieczne w rękach noworodków. Kupując kontrastową zabawkę, zwróć uwagę przede wszystkim na materiał wykonania. Powinien być na tyle miękki, aby dziecko nie zrobiło sobie nim krzywdy. Pluszowe misie, miękkie książeczki, karuzele i zawieszki nad łóżeczko to jedne z wielu łagodnych propozycji dla najmłodszych. Wybierając twarde akcesoria, takie jak grzechotki, piłeczki czy klocki zauważ, czy są one wystarczająco duże i czy nie zawierają elementów, które maluch mógłby połknąć lub w przypadku uszkodzenia, zrobić sobie nimi krzywdę.
Większość z nich, zwłaszcza te wykonane z tkanin, ma oznaczenie 0+, co oznacza, że dostosowane są dla dzieci od pierwszych dni życia. W związku z tym to do rodziców należy decyzja, które będą najlepsze dla ich nowego członka rodziny. Oprócz struktury materiału warto również spojrzeć czy są one opatrzone certyfikatami bezpieczeństwa oraz czy materiał wykorzystany do ich produkcji nie będzie toksyczny. Wybierając zabawki renomowanych producentów, zminimalizujemy ryzyko szkodliwego wpływu chemii na zdrowie malucha. Oczywiście zawsze należy zachować ostrożność oraz czujność i obserwować dziecko podczas zabawy tak, aby nie stała się mu żadna krzywda niezależnie od tego, jakie zabawki wybierzemy.
Jako że noworodkowi przez pierwsze miesiąca życia jest w zasadzie wszystko jedno, czy jego pokój będzie urządzony w różowych, niebieskich czy innych pastelowych, słabo kontrastowych barwach, warto zainwestować w coś, co przykuje jego uwagę i pobudzi zmysły do działania. Oczywiście nie trzeba od razu malować pokoju w czarno-czerwone pasy ozdobione białymi gwiazdkami. Do tego celu wystarczą w zupełności zabawki kontrastowe.
Rozwój zdolności wzrokowych u noworodka to proces stopniowy, który wymaga wsparcia i odpowiednich bodźców sensorycznych. Już od pierwszego miesiąca życia dziecko reaguje na światło i różne przedmioty, wykazując większe zainteresowanie ruchomymi elementami niż tymi nieruchomymi. Jego zdolność skupienia wzroku jest jeszcze ograniczona, ale z biegiem czasu i doświadczeniem zaczyna się poprawiać. To ważny etap w rozwoju widzenia dziecka, gdyż zaczyna ono dostrzegać coraz więcej detali otaczającego go świata.
Wspieraniem tego procesu są kontrasty, które odgrywają ogromną rolę w stymulowaniu wzroku niemowląt. Badania naukowe potwierdzają, że przedmioty w kolorach bieli, czerni i czerwieni są nie tylko bezpieczne, ale również korzystne dla rozwoju mózgu noworodka. Ich kontrastowe wzory i intensywne kolory przyciągają uwagę, pomagając mu skupić się na jednym punkcie na dłużej. To istotne, zwłaszcza że w pierwszych dniach życia noworodek może skupić wzrok tylko na krótki czas. Kontrastowe akcesoria wydłużają ten proces, zachęcając dziecko do dłuższej koncentracji, co sprzyjać może lepszemu rozwijaniu się zdolności wzrokowych.
Dlatego na pytanie: Od kiedy stosować zabawki kontrastowe? Odpowiadamy: Od zaraz!
Dłuższa interakcja dziecka z tego rodzaju przedmiotami sprzyja tworzeniu się większej ilości połączeń nerwowych w mózgu, co z kolei może wpływać na rozwój innych umiejętności poznawczych. Inwestowanie w kontrastowe zabawki to zatem nie tylko sposób na zapewnienie maluszkowi atrakcyjnej rozrywki, ale także wsparcie jego kompleksowego rozwoju już od najwcześniejszych chwil życia. Dzięki nim maluch może czerpać radość z eksplorowania świata, rozwijać swoje umiejętności sensoryczne oraz budować fundamenty dla przyszłego rozwoju poznawczego.