Wpływ muzyki na rozwój dziecka
Updated on Sierpień 30, 2023
Utworzono Sierpień 22, 2023
Updated on Sierpień 30, 2023
Utworzono Sierpień 22, 2023
Różnorodny wpływ muzyki na rozwój dziecka przyczynia się do jego prawidłowego dorastania zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Maluch poprzez muzykę rozwija swoje umiejętności, w tym kreatywność, dzięki czemu przygotowuje się do życia w dorosłym świecie. Do rozwijania pomysłowości u dziecka przyczynia się nie tylko słuchanie muzyki, ale i jej tworzenie np. na cymbałkach, czy zabawkowych klawiszach oraz uczestniczenie w lekcjach rytmiki, śpiewu oraz muzyki. Muzyka dla każdego dziecka jest również ważna pod kątem pamięciowym. Już nawet trzymiesięczne dzieci dzięki muzyce są w stanie zapamiętać na długi czas informacje, których się uczą. Nauki ścisłe oraz humanistyczne za pomocą muzyki wchodzą dziecku do głowy z prędkością światła. Istnieją związki pomiędzy naukami i muzyką, jako że pozwala ona na łatwiejsze zapamiętywanie i kodowanie informacji ze słuchu, które są kluczowe w przypadku nauk humanistycznych i nauki języków.
Muzyka wywołuje emocje, u jednych mniejsze, a u drugich, większe. Puszczanie dziecku od najmłodszych lat muzyki powoduje, że doskonali ono swoje umiejętności dostrzegania swoich emocji, a przez to wykrywania emocji u innych ludzi. Warto wiedzieć, że dziecko jeszcze przed przyjściem na świat było w stanie zakodować dźwięki w swojej głowie. Ponad pół życia prenatalnego słyszało dźwięki otoczenia, bicie serca matki oraz jej głos. Dlatego ważne jest, aby w pierwszych latach rozwoju po urodzeniu dziecka dostarczać mu wystarczającą ilość bodźców muzycznych, oczywiście z zachowaniem zdrowego rozsądku. Rola muzyki w rozwoju dziecka jest ogromna, a dostarczanie dziecku różnych doświadczeń związanych z muzyką wspiera jego prawidłowe dorastanie.
Pierwszymi dźwiękami, które dziecko słyszy po urodzeniu, są dźwięki szpitala oraz głos matki. Od wielu lat praktykowane jest wśród rodziców śpiewanie dziecku kołysanek, które są w stanie wprowadzić je w poczucie pełnego bezpieczeństwa. Warto więc zachować ten sam schemat śpiewania kołysanek, które są dla dziecka znajome i kojarzone ze spokojem. Wpływ muzyki na rozwój dziecka widoczny jest zarówno w przypadku tej relaksującej, jak i aktywizującej. Pobudza ona zmysły i uaktywnia emocje, umiejętności poznawcze i społeczne.
Należą do niej wszystkie dźwięki natury, jak szum morza czy śpiew ptaków, ale także utwory światowych kompozytorów. Oczywiście w każdym gatunku muzycznym znaleźć można muzykę, która wprowadzi malucha w stan spokoju. Warto jednak podczas całego procesu obserwować dziecko, ponieważ zupełnie, tak jak nam, nie musi mu się dana muzyka podobać. Muzyka relaksacyjna powoduje także u dzieci spowolnienie oddechu, co świetnie działa przed snem.
Muzyka aktywizująca jest energicznym narzędziem stymulującym rozwój dziecięcy na wielu płaszczyznach. Jej dynamiczny rytm i melodyjność mogą pobudzać ruch, koordynację oraz zdolności motoryczne dziecka. Ta forma muzyki angażuje zmysły i ciało, co może wspomagać rozwijanie umiejętności fizycznych i percepcyjnych. Muzyka aktywizująca ma również potencjał do wpływania na rozwój umiejętności językowych i poznawczych. Dzieci śpiewające piosenki, recytujące rymowanki lub uczestniczące w interaktywnych zabawach muzycznych, mogą ćwiczyć koncentrację, pamięć oraz zdolności poznawcze.