Wpływ karmienia piersią na rozwój dziecka
Updated on Styczeń 8, 2024
Utworzono Grudzień 20, 2023
Updated on Styczeń 8, 2024
Utworzono Grudzień 20, 2023
Badania naukowe potwierdzają, że wpływ karmienia piersią na rozwój dziecka jest ogromny w przypadku układu immunologicznego, a także może zmniejszać ryzyko alergii i infekcji u małych dzieci. Mleko matki zawiera substancje bioaktywne, takie jak antyoksydanty i hormony, które wspomagają prawidłowe kształtowanie się różnych układów i narządów w organizmie dziecka. Karmienie piersią łączy również matkę i dziecko w unikalny sposób, umacniając więź emocjonalną między nimi.
Dzieci korzystają z licznych korzyści zdrowotnych, gdy są karmione piersią, co potwierdzają analizy ESPGHAN i AAP. Udokumentowano obniżenie ryzyka ostrego zapalenia ucha środkowego oraz zakażeń przewodu pokarmowego. Dodatkowo związane jest to z redukcją częstości hospitalizacji w przypadku zakażeń, a także zmniejszeniem ryzyka otyłości i nadwagi u dzieci oraz młodzieży. Badania wykazują, że dzieci karmione piersią do 2 miesięcy są bardziej narażone na otyłość w porównaniu do tych, które na mleku matki były dłużej niż 12 miesięcy.
Wpływ karmienia piersią na rozwój dziecka i zdrowie metaboliczne jest równie istotny, potwierdzając mniejszą częstość występowania cukrzycy typu I i II u dzieci na mleku matki. Co więcej, wprowadzenie niewielkich ilości glutenu w trakcie podawania pokarmu jest istotne w profilaktyce rozwoju celiakii, chociaż brak jednoznacznych dowodów na wpływ samego karmienia na częstość uaktywnienia tej choroby. Karmienie piersią korzystnie wpływa również na obniżenie ryzyka choroby Leśniowskiego-Crohna oraz ulepszanie funkcji poznawczych u dzieci. Zaobserwowano także przejściowy korzystny efekt w zmniejszeniu częstości alergii, zwłaszcza związanych z układem oddechowym i atopowym zapaleniem skóry. Mimo braku wystarczających dowodów na związek karmienia piersią z mniejszym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych w przyszłości, stwierdzono pozytywny wpływ na ciśnienie tętnicze i poziom cholesterolu we krwi.
Przynosi to również korzyści psychologiczne, zmniejszając stres i ból związany z procedurami medycznymi u dziecka. Badania sugerują nawet obniżone ryzyko infekcji Helicobacter pylori u dzieci, którym podawano pokarm wytworzony przez matkę. Karmienie piersią nie tylko dostarcza niezbędnych składników odżywczych, ale także przyczynia się do wielu aspektów zdrowotnych, zarówno krótko-, jak i długoterminowych, co sprawia, że stanowi istotny element opieki nad dzieckiem.
Mleko ludzkie, ze względu na zawarte w nim składniki bioaktywne, nie tylko odgrywa ważną pokarmową rolę, ale również staje się istotnym elementem terapii żywieniowej dla chorych noworodków. Jego unikalne właściwości wspomagają nie tylko wzrost i rozwój, ale także skutecznie wspierają proces leczenia. Dlatego podawanie mleka matki jest nie tylko kwestią żywienia, lecz również kluczowym aspektem terapeutycznym dla niemowląt wymagających specjalistycznej opieki. Warto zauważyć, że kompleksowy charakter składu mleka ludzkiego sprawia, że stanowi ono niezastąpiony element w pielęgnowaniu zdrowia i dobrej kondycji wcześniaków oraz noworodków urodzonych w terminie.
Karmienie piersią ma ogromny wpływ nie tylko na rozwój dziecka. Karmiąca piersią mama również może odczuć wiele korzyści tej metody dostarczania pokarmu maluchowi. To przede wszystkim wygoda dla kobiet, które jedzenie mają zawsze „pod ręką” i nie muszą martwić się o jego brak. Mogą nakarmić swojego brzdąca w każdej chwili, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Nie są konieczne także urządzenia typu laktator i podgrzewacz do butelek. Pełnowartościowy pokarm czeka na malucha zawsze i jest gotowy, gdy tylko zgłodnieje.
Karmienie piersią to nie tylko sposób żywienia niemowlęcia, ale również skuteczna metoda dbania o zdrowie kobiety. Badania wykazały, że mamy praktykujące podawanie tego naturalnego źródła pokarmu swoim dzieciom, mają znacznie niższe ryzyko zachorowania na raka sutka w porównaniu z tymi, które nie podjęły się karmienia piersią. Przypuszcza się, że karmienie naturalne może także korzystnie wpływać na zdrowie jajników. Badania potwierdzają, że mamy wspierające proces laktacji, są mniej narażone na wystąpienie raka jajnika.
Naturalne dostarczanie pokarmu to jednak nie tylko kwestia zdrowia fizycznego. To również budowanie wyjątkowej więzi pomiędzy matką a dzieckiem. Dotyk, intymność i bliskość podczas podawania jedzenia nie tylko zaspokajają potrzeby żywieniowe niemowlęcia, ale również tworzą trwałe i niezwykłe połączenie emocjonalne. Te codzienne chwile karmienia stwarzają niepowtarzalną okazję do uważnego bycia razem i celebracji drobnych radości związanych z macierzyństwem. Pamiętajmy jednak, że wybór między karmieniem piersią, a sztucznym karmieniem, jest indywidualną decyzją każdej kobiety i zależy od wielu czynników, w tym zdrowia matki, jej sytuacji życiowej, wsparcia społecznego oraz osobistych preferencji.
Źródła:
A.Jabłońska, Laktacja – rola karmienia piersią i jej wpływ na rozwój dziecka, Innowacje w Pielęgniarstwie i Naukach o Zdrowiu, 2(7)/2022
D.Kowalska, E.Gruczyńska, J.Bryś, Mleko matki – pierwsza żywność w życiu człowieka, Probl Hig Epidemiol 2015, 96(2): 387-398
J.Laskowska, J.Książy, Aktualne wytyczne dotyczące karmienia piersią, Pediatr Med Rodz 2011, 7 (2), s 110-114
M.Orczyk-Pawiłowicz, A.Wesołowska, Różnice w biochemicznym składzie mleka matek wcześniaków i noworodków urodzonych o czasie — aspekt żywieniowy i terapeutyczny, STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2013/T. 10/677-686
https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/mniejsze-ryzyko-nowotworu-dzieki-karmieniu-piersia, z dnia 21.12.2023r.