#Opieka nad dzieckiem

Ubranka dziecięce – jakie materiały wybierać?

advice vetements slider
Od chwili narodzin Twój maluszek ma styczność z rozmaitymi tkaninami – ubrankami, kocykami, otulaczami, ręcznikami czy pościelą. Ponieważ skóra noworodków i niemowląt jest bardzo delikatna i nie posiada w pełni wykształconej bariery ochronnej, jest szczególnie narażona na podrażnienia oraz na szkodliwe działanie zawartych w tkaninach substancji. Wybór bezpiecznych materiałów ma więc ogromne znaczenie. Jakie będą odpowiednie dla małego dziecka?

Bawełna

Bawełniane ubranka dziecięce są wybierane najczęściej. Nic dziwnego – to najpopularniejsza naturalna tkanina, która ma wiele zalet. Ubranka z bawełny są miękkie, przewiewne, wygodne i przyjemne w dotyku. Nie krępują ruchów dziecka i nie powodują podrażnień. Z kolei bawełniana pościel to idealny wybór do dziecięcego łóżeczka. Jeszcze lepszą wersją bawełny jest bawełna organiczna. Na czym polega różnica? Ta ekologiczna bawełna jest uprawiana przy stosowaniu naturalnych metod, bez dodatku nawozów sztucznych i chemicznych środków do spryskiwania roślin. Charakteryzuje się lepszą jakością (stąd również wyższa cena ubranek) – jest bardziej miękka, a jednocześnie bardziej trwała. Ponadto jest bezpieczna nawet dla alergików i maluszków ze skłonnością do podrażnień. Len Mniej popularną tkaniną wybieraną dla dzieci jest len, który również posiada mnóstwo walorów i doskonale sprawdza się szczególnie latem, ponieważ jest niezwykle przewiewny. Ponadto ma działanie antybakteryjne i odznacza się bardzo dużą trwałością.

Algi i bambus

Bambus jest już dość znaną tkaniną na naszym rynku, a największą popularnością cieszą się bambusowe otulacze i kocyki. Nowością są natomiast algi morskie. Zarówno tkaniny dziecięce wykonane z bambusa lub włókna bambusowego, jak i te z dodatkiem sproszkowanych alg mają antyalergiczne, antybakteryjne i grzybobójcze właściwości, a dodatkowo chronią i pielęgnują skórę dziecka, kojąc podrażnienia. Są też bardzo delikatne. Termoregulacyjne właściwości bambusa sprawiają, że wykonany z niego kocyk bądź otulacz przyjemnie chłodzi w upalne dni (temperatura pod kocykiem jest nawet o 2-3°C niższa niż temperatura otoczenia) i ogrzewa, kiedy jest zimno. Jego kolejną zaletą jest bardzo dobra chłonność, dzięki czemu często jest wykorzystywany do produkcji ręczników.

Muślin

Muślin jest przeważnie tkany z bawełny, jedwabiu lub wełny, a sposób tkania (otwarty splot) sprawia, że muślin odznacza się bardzo dużą przepuszczalnością powietrza, nie dopuszczając do przegrzania dziecka. Muślinowe ubranka czy pieluchy dla maluszków są przy tym bardzo lekkie, niebywale miękkie i odporne na wielokrotne pranie.

Oeko Tex Standard

Niezależnie od tego, na którą z wymienionych tkanin się zdecydujesz, ubranka i tekstylia dla dzieci muszą posiadać certyfikat Oeko Tex Standard (znaki będące jego pochodną to Oeko Tex Standard 100, a także Tekstylia Godne Zaufania). To bardzo ważne, ponieważ Oeko Tex Standard gwarantuje, że tkaniny, którym go przyznano nie zawierają substancji szkodliwych, a nawet potencjalnie szkodliwych. Wyroby włókiennicze są poddawane wielu badaniom i muszą spełnić ostre kryteria, aby otrzymać certyfikat. Nie tylko nie mogą wpływać negatywnie na zdrowie poprzez kontakt ze skórą, lecz także zawierać substancji szkodliwych, które mogłyby dostać się do organizmu drogą wziewną lub poprzez ślinę. Oznacza to, że certyfikowane tkaniny nie mogą zawierać m. in.: barwników wywołujących alergie i uznanych za rakotwórcze, formaldehydu, chlorowanych benzenów i fenoli, metali ciężkich, ftalanów czy związków cynoorganicznych. Lista substancji zakazanych jest o wiele dłuższa, a pełen wykaz kryteriów z łatwością można odnaleźć w sieci. Jak widzisz, to oznaczenie jest niezwykle ważne i stanowi gwarancję bezpieczeństwa Twojego maluszka. Przy każdym zakupie sprawdzaj więc dokładnie metki i informacje na opakowaniach. Pamiętaj, że poza samym składem ubranek i tekstyliów istotny jest także sposób ich pielęgnacji – muszą być prane w specjalnych środkach, które są delikatniejsze i zawierają znacznie mniej detergentów, a dodatkowo są hipoalergiczne i nie posiadają sztucznych substancji zapachowych. Nawet nowe, fabrycznie zapakowane ubranka dziecięce powinny zostać uprane przed pierwszym założeniem.