#Po porodzie

Jak radzić sobie z uczuciem zmęczenia podczas pierwszych tygodni z noworodkiem?

advice choisir sa maternite slider
Pojawienie się na świecie dziecka generuje ogrom zmian w życiu świeżo upieczonych rodziców. Rodzicielstwo bowiem to proces, do którego, pomimo wielu dostępnych na rynku przewodników, nie da się w 100% przygotować. Każdego dnia będziecie uczyć się siebie nawzajem i odkrywać, że teoria często nie ma wiele wspólnego z praktyką.

Pierwsze tygodnie po wyjściu ze szpitala będą najprawdopodobniej dość wyczerpujące, dlatego przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, jak poradzić sobie z uczuciem zmęczenia w tym czasie.

Podzielcie się obowiązkami

Rola matki w pierwszych tygodniach życia dziecka jest kluczowa i niezastąpiona. Najprawdopodobniej maleństwo, które nie jest jeszcze w stanie wyartykułować swoich potrzeb, nie zechce przebywać z nikim innym, niż z osobą, która przez 9 miesięcy nosiła je pod sercem. Matczyna obecność, zapach i dotyk działają na dziecko uspokajająco, dlatego mama jest trudna do zastąpienia. W takiej sytuacji trudno znaleźć w sobie siłę na inne obowiązki, niż opieka nad maleństwem. Zakupy, gotowanie i sprzątanie siłą rzeczy muszą zostać scedowane na osobę, która może swoim czasem zarządzać w bardziej swobodny sposób. Oczywiście warto skorzystać z możliwości zakupów on-line z dostawą do domu a zaoszczędzony w ten sposób czas wykorzystać w inny sposób.

Śpij, kiedy tylko możesz Noworodki przesypiają od 17 do 20 godzin na dobę. Budzą się jednak w nocy od kilku do kilkunastu razy, dlatego prawie niemożliwe jest przespanie 6h bez pobudki. Spróbuj wypracować sobie rytm snu podobny do rytmu snu Twojego dziecka. Jeśli maluszek zasypia w dzień na godzinę, postaraj się zasnąć razem z nim. Odłóż na bok rzeczy, które mogą Cię rozpraszać - wycisz telefon, wyłącz telewizor i postaraj się zasnąć. Nawet jeśli nie będzie to głęboki sen, a kilkunastominutowa drzemka, z pewnością doda Ci energii. I choć nie da się wyspać na zapas, taka mała sjesta może złagodzić efekty braku dostatecznej ilości snu w nocy.

Poproś bliskich o pomoc

Jeśli masz taką możliwość, zaproponuj mamie lub siostrze, aby zamieszkała razem z Wami na jakiś czas. Nie wahaj się prosić o pomoc, każde nawet najdrobniejsze wsparcie przy opiece nad maluszkiem może okazać się zbawienne i pozwoli Wam nabrać sił. Czasem sama obecność osoby doświadczonej dodaje otuchy i pewności siebie. Pamiętajcie, aby czas, gdy Wasi bliscy zajmują się maleństwem, wykorzystać na odpoczynek lub oderwanie się od rutyny: poczytajcie książkę, weźcie długą kąpiel lub pójdźcie na spacer. Postarajcie się nie traktować tego czasu jako świetnej okazji do nadrobienia zaległości w domowych obowiązkach. Wasze dobre samopoczucie jest dużo ważniejsze niż sterylnie wysprzątane mieszkanie.

Ogranicz liczbę gości

Zapewne cała rodzina i przyjaciele razem z Wami odliczali dni do przyjścia na świat maleństwa i teraz gdy ta upragniona chwila nadeszła, z całych sił pragną poznać nowego członka rodziny. To zrozumiałe, ale jeśli czujecie się zmęczeni i zamiast zabawiać gości rozmową wolelibyście poleżeć pod kocykiem - nie ma w tym nic złego. Przełóżcie spotkania towarzyskie do czasu, aż wspólne rozmowy będą dla Was źródłem relaksu. Wytłumaczcie najbliższym, iż pierwsze wspólne tygodnie w domu to nienajlepszy czas na składanie wizyt. Zarówno dziecko, jak i Wy będziecie w tym czasie potrzebowali dużo spokoju.

Jedz zdrowo

Jeśli nie posiadasz żadnych przeciwskazań lekarskich staraj się jeść dużo owoców i warzyw. Zawarte w nich witaminy i minerały wzmocnią Twój organizm i dodadzą sił. Pamiętaj również o regularnym piciu wody - możesz zastąpić nią wszystkie słodzone napoje, które dodatkowo osłabiają organizm. Pamiętaj, aby jeść regularnie - najlepiej 5 posiłków dziennie i staraj się nie pomijać śniadań, dbając o jego zdrowy i sycący charakter. Takie rozpoczęcie dnia uchroni Cię przed napadami głodu. Kolejne posiłki zjadaj co 3-4 godziny, jedząc w ten sposób zapewnisz sobie więcej energii przez cały dzień.

Spaceruj

Oznaki zmęczenia mogą być również spowodowane niedotlenieniem organizmu. Jeśli pozwalają na to warunki klimatyczne i stan zdrowia Twojego dziecka, zagospodaruj kilkanaście minut dziennie na krótki spacer. Jest to idealny sposób na odpoczynek i zaczerpnięcie świeżego powietrza. Dzieci zazwyczaj wtedy dobrze śpią, hartują się, a w słoneczne dni, w ich skórze wytwarza się witamina D3, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju zębów i kości. Dzięki codziennym spacerom Twoje dziecko nauczy się radzić sobie ze zmiennymi temperaturami, będzie to idealny trening dla Jego odporności. Dzieci, które codziennie przebywają na dworze dużo rzadziej chorują i są bardziej odporne na infekcje. Regularne spacery pomogą Ci zredukować uczucie zmęczenia i pozytywnie wpłyną na rozwój swojego maluszka. Jeśli uczucie zmęczenia sprawia, że trudno Wam się w pełni cieszyć rodzicielstwem, pamiętajcie, że okres ten nie będzie trwał wiecznie! Dzieci bardzo szybko rosną, a z każdym dniem opieka nad noworodkiem będzie dużo łatwiejsza i mniej wyczerpująca. Nawet jeśli nie wszytko wygląda tak, jakbyście tego chcieli, nie bądźcie dla siebie zbyt surowi i starajcie się znaleźć czas na odpoczynek i czas dla siebie. Dziecko potrzebuje przede wszystkim miłości a nie perfekcyjnych rodziców - tacy chyba nie istnieją...