Skaza białkowa - przyczyny, objawy i dieta
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Czerwiec 10, 2020
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Czerwiec 10, 2020
Skaza białkowa jest nietolerancją pokarmową organizmu na białka. U większości dzieci objawy ustępują samoistnie jeszcze przed ukończeniem 3 roku życia. W sporadycznych przypadkach trwa ona całe życie. Zazwyczaj nietolerancja ta dotyczy białka mleka krowiego, ale może być spowodowana również spożywaniem innych białek, np. protein, które znajdują się w mięsie, rybach i jajach. Zdarza się, że alergia ta dotyczy także maluszków karmionych piersią.
Tak jak w przypadku każdej alergii skaza białkowa jest wynikiem reakcji układu immunologicznego na czynnik zewnętrzny. Organizm dziecka uruchamia mechanizm obronny, co skutkuje rozwojem stanu zapalnego. Podłożem mogą być także uwarunkowania genetyczne. Jeżeli rodzice maluszka są alergikami, to zwiększa się ryzyko wystąpienia nietolerancji białka.
Do pierwszych objawów skazy białkowej zalicza się wystąpienie czerwonej wysypki na policzkach oraz za uszami. U dzieci z zaostrzoną postacią wysypka występuje na zgięciach łokci i kolan oraz tułowiu. W niektórych przypadkach mogą pojawić się jedynie wyczuwalne ziarnistości, co utrudnia rozpoznanie alergii pokarmowej.
W większości przypadków zdiagnozowanie nietolerancji białka na wczesnym etapie jest niemożliwe, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju atopowego zapalenia skóry, objawiającego się jej jeszcze większym podrażnieniem i wysuszeniem. Ponadto nadmierne łuszczenie się naskórka prowadzi do pęknięć i zwiększa ryzyko wystąpienia nadkażenia bakteryjnego.
Skaza białkowa może wywołać dolegliwości ze strony układu pokarmowego tj. śluzowe biegunki i zaparcia. W sporadycznych przypadkach w stolcu dziecka mogą pojawić się nitki krwi. Dodatkowo może wywoływać także wymioty i kolki.
W przypadku wystąpienia skazy białkowej u maluszków karmionych piersią konieczne jest wyeliminowanie z diety mamy składników, które mogą być odpowiedzialne za wystąpienie tej alergii. Do takich produktów zaliczają się mięsa oraz wędliny wołowe, mleko krowie, jogurty kefiry, ser biały, ser żółty, a także masło. Ważne jest, aby zrezygnować także z produktów spożywczych, w których składzie znajduje się białko mleka krowiego m.in. pieczywo, pasztet, parówki, słodycze oraz niektóre leki. W związku z tym, konieczne jest uważne czytanie etykiet znajdujących się na opakowaniach produktów.
Jedynym sposobem leczenia skazy białkowej jest stosowanie diety eliminacyjnej. Najlepiej w tym celu skonsultować się z dietetykiem, który ułoży jadłospis zawierający produkty dostarczające dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W cięższych przypadkach alergii stosuje się leki antyhistaminowe oraz maści sterydowe. Niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja ciała maluszka poprzez stosowanie kosmetyków o właściwościach nawilżających i relipidujących, tj. produkty z linii Mustela Stelatopia®. Te produkty doskonale zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry oraz łagodzą uczucie dyskomfortu i świądu.