Rozwój dziecka w 7. roku życia
Utworzono Kwiecień 11, 2023
Utworzono Kwiecień 11, 2023
Jeśli chodzi o rozwój fizyczny i motoryczny siedmiolatka, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
Normy ustalane na podstawie wieku wskazują, ile powinno ważyć siedmioletnie dziecko, choć oczywiście trzeba mieć świadomość, że są to jedynie ustalone standardy, a waga malucha zależy od wielu czynników (między innymi wzrostu, predyspozycji genetycznych, stanu zdrowia, stosowanej diety, czy prowadzonego trybu życia). Obowiązuje tu podział na płcie, zgodnie z którym prawidłowa waga 7-letnich dziewczynek znajduje się zazwyczaj w przedziale 18-34 kg, natomiast w przypadku chłopców jest to 19-34 kg.
Właściwy poziom cukru jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jeśli chodzi o normy cukru we krwi, to są one takie same dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Dlatego też glukoza na czczo u siedmiolatka powinna mieścić się w granicach 70-99 mg/dL.
Zgodnie z zaleceniami dziewczynki i chłopcy w wieku siedmiu lat, powinni spać od 9 do 12 godzin na dobę. Jest to ilość snu, która pomaga w prawidłowym rozwoju fizycznym i umysłowym dziecka, utrzymaniu dobrego zdrowia oraz zregenerowaniu sił, choć oczywiście warto stawiać na indywidualne podejście i kierować się w tym względzie potrzebami swojej pociechy.
Jakie mogą być przyczyny bezsenności, koszmarów, czy wybudzania się w nocy u siedmiolatka? Zaburzenia snu u maluchów mogą być wywołane między innymi przez: nadmierną stymulację przed położeniem się do łóżka (chociażby przez używanie sprzętów elektronicznych), niewłaściwy harmonogram snu, zaburzenia rytmu dobowego, choroby i związane z nimi dolegliwości, przyjmowanie niektórych leków, niewłaściwą dietę, czy stres.
Jakie działania mogą podejmować rodzice, aby pomóc swojemu 7-letniemu dziecku i pozbyć się tego problemu? Konieczne jest wytworzenie pewnych rytuałów odbywających się wieczorem (na przykład czytanie książki na dobranoc), ustalenie stałych pór udawania się na spoczynek oraz wstawania, wyeliminowanie drzemek w ciągu dnia, spożywanie lekkiej kolacji, a także kreowanie w dziecięcym pokoju atmosfery sprzyjającej nocnemu wypoczynkowi.
Zmiany rozwojowe zachodzące u siedmiolatków pokazują, że na tym etapie dzieci stają się malkontentami, poważnieją, są bardziej skryte, mają tendencje do przesady, często są nieobecne duchem i wycofują się, ponieważ wolą samotność od przebywania w tłumie. Wszystko przez to, że przekształceniom ulega ich dotychczasowy tryb życia, a na pierwszy plan wychodzi zmienność nastrojów. Codzienność zdominowana dotąd przez zabawę, zaczyna być sterowana w głównej mierze przez obowiązki związane z uczęszczaniem do szkoły oraz uporządkowana dzięki narzuconemu z góry planowi lekcji i harmonogramowi zajęć dodatkowych.
Lista predyspozycji charakterystycznych dla siedmiolatka obejmuje przede wszystkim: