Raczkowanie - ważny etap w życiu dziecka
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono luty 12, 2020
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono luty 12, 2020
Jeśli bacznie obserwujesz swojego malca, z pewnością zauważasz, że pierwsze próby przemieszczania się podejmuje on nie w pozycji na czworakach, a pełzając. To właśnie pełzanie poprzedza etap raczkowania. Aby dziecko mogło podjąć próbę chodzenia na czworakach, musi najpierw opanować umiejętność samodzielnego siadania – rozwój fizyczny składa się z etapów, których nie sposób pominąć. Raczkowanie ma więc miejsce najwcześniej około ósmego miesiąca życia, jednak może się zdarzyć, że kilkunastomiesięczny niemowlak nie będzie jeszcze raczkował – bez obaw! Ewolucja motoryczna dziecka to nie wyścigi, a każdy maluch potrzebuje innych bodźców i cechuje się innymi możliwościami.
Jednak jeśli dziecko siada samodzielnie i sprawnie pełza, a także gdy wyraźnie próbuje wstawać, być może ma ochotę pominąć etap raczkowania. Możesz wtedy zachęcać go do przyjmowania pozycji czworaczej, gdyż – choć niektóre dzieci świetnie chodzą, mimo pominięcia tego etapu – jest to ogromna strata dla ich ogólnego rozwoju.
Małe dzieci w naturalny sposób raczkują, dlatego niewiele dorosłych osób zdaje sobie sprawę, jak ważna jest to czynność. Przede wszystkim umożliwia tworzenie się połączeń między półkulami w mózgu – podczas raczkowania angażowane są obie półkule kontrolujące prawą i lewą stronę ciała malca. Dzięki temu w przyszłości dziecku łatwiej się skoncentrować, a także osiąga lepsze efekty w nauce czytania i pisania! Podczas raczkowania rozwija się koordynacja ruchowa, orientacja w przestrzeni i kształtuje się prawidłowa krzywizna i stabilizacja kręgosłupa. Jak widzisz, ten etap jest ważny.
Oczywiście nie zmusisz dziecka do raczkowania, jednak możesz go zachęcać do przemieszczania się w ten sposób. Wspólna zabawa w pieski czy kotki, a także umieszczanie atrakcyjnych zabawek poza zasięgiem pociechy może okazać się skuteczne. Czasami zdarza się, że niemowlak podejmuje próby przemieszczania się na czworakach, lecz rezygnuje z nich. Wtedy warto sprawdzić, czy jego kolanka nie są zbyt podrażnione – pamiętaj, że raczkowanie sprawia, że kolana maluszka mają bezpośrednią styczność z podłożem, mogą więc ulec bolesnym otarciom, które zniechęcą go. Wtedy sięgnij po krem regenerujący Cicastela od Musteli – z nim kolanka Twojego dziecka szybko wrócą do normy, a raczkowanie znów stanie się przyjemnością!
Warto obserwować rozwój swojej pociechy i wspierać go w miarę możliwości – raczkowanie ma znaczenie dla późniejszego funkcjonowania dziecka, dlatego zadbaj, aby maluch miał komfort podczas zaliczania tego ważnego etapu w swoim życiu.
Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą naturalnych kosmetyków dla niemowląt i dzieci!