#Zajęcia

Jak stymulować rozwój dziecka przez zabawę?

advice jouet slider
Radość ze wspólnego spędzania czasu rodziców z dzieckiem, to nie jedyna wartość, która zaprocentuje w jego późniejszym życiu. Zabawa stanowi niekwestionowane źródło stymulujących bodźców, dzięki którym maluch nabywa kluczowych dla jego rozwoju umiejętności.

Ponadto poprzez zabawę dziecko przekazuje do otoczenia istotne dla rodziców informacje, które pozwalają im weryfikować jego postępy rozwojowe. Z korzyści płynących ze wspólnych gier i harców, każdy rodzic intuicyjnie zdaje sobie sprawę. Jak jednocześnie bawić się i wspierać rozwój dziecka? Poniżej kilka wskazówek.

Zabawy z noworodkiem

Wydawać by się mogło, że zabawa z noworodkiem jest niemożliwa, ponieważ nowonarodzone maleństwo większość czasu spędza na spaniu bądź jedzeniu. Nic bardziej mylnego, każda opowiedziana mu w tym czasie bajka, z właściwą modulacją głosem, daje mu większe szanse na szybsze opanowanie sztuki mówienia w przyszłości. Dzieci chłoną wszystkie dźwięki, które słyszą dookoła a w szczególności głosy swoich rodziców, które słyszały jeszcze w łonie matki, dlatego podczas codziennych rytuałów pielęgnacyjnych warto relacjonować dziecku przyjaznym, ciepłym tonem wszystkie czynności, jakie wykonujesz.

Sprawdzoną metodą na wspomaganie rozwoju sensorycznego u najmłodszych jest dotyk matki. Noworodki wykazują wzmożoną potrzebę kontaktu z rodzicielką. Możesz zapewnić mu poczucie bliskości poprzez położenie go sobie bez ubranka na klatce piersiowej i delikatne głaskanie jego ciała. Ważne, aby był w pozycji umożliwiającej mu słyszenie bicia Twojego serca. Przypomni mu to beztroski czas życia prenatalnego. Delikatny masaż to również idealny sposób na umacnianie kontaktu z dzieckiem. Wystarczy poświęć kilka minut dziennie na subtelne masowanie całego ciała maluszka, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Możesz używać do tego olejku do masażu Mustela, którego oleista struktura ułatwia masaż i szybko się wchłania jednocześnie pielęgnując skórę. Ponadto, zawarty w nim naturalny olej z awokado, pomaga chronić naturalną barierę ochronną skóry, pozostawiając na niej wyjątkowy zapach.

Zabawy z niemowlakiem

Okres niemowlęcy, to czas badania i poznawania otaczającego świata głównie przez dotyk. W tym czasie, najlepiej sprawdzają się zabawy manipulacyjne, polegające na poznawaniu właściwości przedmiotów poprzez dotykanie, lizanie, czasem nawet gryzienie. Dziecko, skupiając całą swoją uwagę na odkryciu nowej zabawki, odczepieniu jej części, czy poznawaniu jej struktury, w przyjemny sposób zapoznaje się z otaczającym go światem. Mimo, iż do ok. 18 miesiąca życia, dziecko nie rozpoznaje w lustrzanym odbiciu siebie, żywo reaguje na osobę, którą widzi przed sobą. Warto to wykorzystać i pokazywać maluszkowi raz jego buzię, a raz Twoją.

Zabawa z lusterkiem pozwala mu wkraczać na nowy etat samoświadomości. Dzieci, które opanowały sztukę samodzielnego chodzenia i czują się pewnie biegając po mieszkaniu, uwielbiają wszelkie ruchowe zabawy. “Ganianie się” z rodzicami, pokonywanie schodków, czy podskoki ponad domowymi przeszkodami, to dla nich idealny sposób na udoskonalenie swoich zdolności motorycznych. I mimo, że może to być dość kłopotliwe, warto przy odpowiedniej asekuracji pozwolić im pokonywać domowe “Mount Everesty”. W zbiegiem czasu, gdy maluch nauczy się mówić, warto wprowadzać zabawy tematyczne, polegające na wcielaniu się w rolę lekarza, sprzedawcy, kierowcy itp. Dziecko musi wykorzystać wcześniej zdobytą wiedzę i naśladować dorosłych.

Zabawa ta dostarcza rodzicom wiele informacji o tym, jak maluch odbiera rzeczywistość i panujące w świecie role społeczne. Poza tym ćwiczy pamięć, spostrzegawczość i uczy relacji międzyludzkich. Zabawa jest najlepszym sposobem na stymulowanie rozwoju dziecka, szczególnie wtedy, gdy jest przeprowadzana wspólnie z rodzicami. Samo pozostawienie najmłodszych wśród nawet najbardziej kreatywnych zabawek, nie przyniesie zamierzonych rezultatów. Kluczową rolę odgrywa obecność rodzica, opiekuna - to oni stwarzają dziecku poczucie bezpieczeństwa i dają przykład do naśladowania. Wspólnie spędzony czas to najlepszy sposób na wzmacnianie więzi i kształtowanie inteligencji emocjonalnej dziecka.