Probiotyki - dlaczego warto o nich pomyśleć przy atopii i będąc w ciąży?
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono luty 8, 2022
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono luty 8, 2022
Według FAO/WHO probiotyki to żywe mikroorganizmy, będące wyselekcjonowanymi kulturami bakterii lub drożdży, wykazujące korzystne działanie na zdrowie przy podawaniu w odpowiednich ilościach. Właściwość probiotyczne wykazują bakterie z rodzaju Lactobacillus, Bifidobacterium, Streptococcus thermophilus i drożdże Saccharomyces boulardii.
Do niedawna probiotyki były zalecane w zasadzie tylko przy antybiotykoterapii. Miały one za zadanie chronić mikrobiotę jelitową. Obecnie coraz więcej badań mówi o tym, że istnieje wyraźny związek między chorobami skóry, a zmianami w naszej florze jelitowej.
Mikrobiota (flora jelitowa) jest zespołem mikoorganizmów złożonym przede wszystkim z bakterii, które w naszym układzie pokarmowym tworzą złożony ekosystem. Ów ekosystem ma istotne znaczenie w procesach trawienia, wchłaniania czy odporności naszego organizmu.
Choroby skóry, takie jak AZS, łuszczyca, egzema itp. mają związek z brakiem lub niedoborem pewnych grup bakterii w mikrobiocie jelitowej. Jest wiele artykułów na ten temat i co ciekawe, sam temat nie jest tak bardzo nowy. W artykule "Rola probiotyków w profilaktyce i leczeniu chorób alergicznych" autorstwa Adriana Roży, Paulina Jaguś, Joanna Chorostowska-Wynimko z 2013 roku czytamy: "Wpływ probiotyków na regulację wielu procesów w organizmie człowieka jest faktem niezaprzeczalnym(...). W większości prac autorzy wydają się jednak potwierdzać, że ich stosowanie w okresie perinatalnym i niemowlęcym ogranicza, jeśli nie zapobiega wystąpieniu objawów atopowego zapalenia skóry. Korzystne efekty suplementacji probiotycznej obserwowano również w wielu pracach z udziałem pacjentów z alergicznym nieżytem nosa.".
Od kilkunastu lat pojawiają się ciekawe publikacje dotyczące stosowania różnych szczepów bakterii probiotycznych w łagodzeniu objawów AZS. W "Przeglądzie pediatrycznym" z 2010 roku opublikowano pracę "Probiotyczne szczepy Lactobacillus Casei i Lactobacillus Paracasei w leczeniu alergii pokarmowej u dzieci" (Autorzy: Bożena Cukrowska, Aldona Ceregra, Elżbieta Klewicka, Katarzyna Śliżewska, Ilona Motyl, Zdzisława Libudzis), której celem była ocena działania probiotycznych szczepów Lactobacillus (L.) casei ŁOCK 0900, L. casei ŁOCK 0908 i L. paracasei ŁOCK 0919 u dzieci z alergią pokarmową objawiającą się wypryskiem atopowym – obserwacja trwała dwa lata. Wykazano wówczas, że podawanie probiotyków ma wspierające działanie przy atopii. Jak czytamy, "Podawanie probiotycznych szczepów L. casei i L. paracasei wpływa na poprawę stanu klinicznego u dzieci i może mieć znaczenie w rozwoju tolerancji na białka mleka krowiego w długookresowej obserwacji."
To co jest istotne przy AZS to to, że przyjmuje się, że 1000 pierwszych dni życia dziecka, włączając w to fazę prenatalną, jest okresem kształtowania się mikrobionu jelitowego, który ma istotny wpływ na zdrowie człowieka. Owe 1000 dni zwie się „oknem możliwości”. Jest to bardzo dobry czas na podjęcie działań wspierających kształtowanie mikrobionu i zapobiegających jego niszczeniu. Tego typu działania, włączające stosowanie probiotyków, znajdują potwierdzenie w rekomendacjach lekarzy, jak i artykułach o programowaniu probiotycznym.
Wnioski nasuwają się automatycznie: skoro to, co jemy, ma wpływ na mikrobiotę jelitową, kształtującą się w pierwszych dniach życia dziecka, to warto dbać – już będąc w ciąży, o urozmaiconą i bogatą w probiotyki dietę.
Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą naturalnych produktów do skóry z atopowym zapaleniem dla dzieci i niemowląt!
_____
Anita Bachowska – z wykształcenia jest chemikiem i od lat weryfikuje rynek kosmetyczny jako obiektywny i wymagający tester. Łącząc wieloletnie zainteresowanie składami kosmetyków z rolą mamy, dostarcza cennych opinii, analiz i spostrzeżeń na temat składów produktów dla dzieci. Swoją wiedzą dzieli się na profilach społecznościowych oraz znanym wśród rodziców blogu "Sroka o..."
https://www.srokao.pl/