Jak pielęgnować atopową skórę
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Listopad 3, 2021
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Listopad 3, 2021
Jeśli okresy remisji oznaczają „przerwę” w występowaniu objawów atopowego zapalenia skóry, nie oznacza to, że należy przerywać także zabiegi pielęgnacyjne. Przeciwnie! To idealny moment, aby zadbać o skórę dziecka, pomóc w jej odbudowie i przywróceniu jej funkcji ochronnej oraz uczynieniu jej bardziej komfortową (Patrz: Jak zapobiegać atopowemu zapaleniu skóry). W tym celu wystarczy stosować codziennie emolienty o określonym działaniu. Pomagają one skutecznie nawilżać delikatną skórę, a podczas ich aplikacji możesz się cieszyć niezapomnianymi chwilami spędzonymi z dzieckiem (Przeczytaj nasz zbiór artykułów na temat korzystnego działania emolientów). Można nawet wprowadzić taką małą zabawę: jeden całus w ramię, gdy skończona jest pielęgnacja prawej rączki, dwa całusy w zagłębienie dłoni, gdy ukończono zabiegi na lewej. Oczywiście nie zapominamy o niespodziewanych łaskotkach!
Na skórze dziecka zaczynają pojawiać się zaczerwienienia? Skóra staje się szorstka? Dziecko ma trudności z zasypianiem? Niewątpliwie to zapowiedź nadchodzących skórnych zmian atopowych. Możesz się przygotować na tę sytuację, stosując częściej niż zwykle, nawet kilka razy dziennie, emolienty, np. Krem emolient lub Balsam emolient Stelatopia. Przyniesie to ulgę nadmiernie suchej skórze, a nawet może natychmiast zmniejszyć o 91% uczucie świądu. To niewątpliwie ich ogromna zaleta.
Co zrobić, jeśli, mimo pełnej dbałości o to, aby atopowe zapalenie skóry nie pojawiło się, to jednak daje ono o sobie znać? W przypadku nawrotu opracowaliśmy dwuetapowy plan działania:
Należy skoncentrować się na czerwonych plamach, to znaczy na miejscach z widocznym stanem zapalnym, gdy tylko się one pojawią. Jak w przypadku wielu dolegliwości, im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym szybsza i skuteczniejsza będzie pomoc. Najlepszym rozwiązaniem jest leczenie przepisane przez lekarza. Niezależnie od tego, czy jest to podrażnienie, czy już sączące się pęcherzyki, objawy te wymagają ściśle określonego leczenia. Lekarz z pewnością przepisze jakiś dermokortykoid, preparat na bazie kortykoidu, do stosowania bezpośrednio na skórę. Jaką ma spełniać rolę? Przede wszystkim zmniejszyć stan zapalny. Ponadto ma ograniczyć zaczerwienienia, powstrzymać zmiany chorobowe, złagodzić świąd, obrzęk, plamki, a nawet sprawić, aby wszystkie objawy znikły w ciągu kilku dni. Na każdą odmianę atopowego zapalenia skóry stosuje się odmienne leczenie. To, które lekarz przepisze Twojemu dziecku nie musi być odpowiednie dla dziecka sąsiadów, jeśli też ma atopowe zapalenie skóry. Nie należy się więc niepokoić, jeśli dawkowanie i czas trwania leczenia są odmienne. Właściwe postępowanie polega na tym, aby w okresie nawrotów stosować leki wyłącznie na czerwone plamki i tak długo, jak zaleci lekarz.
Dalszy ciąg pielęgnacji skóry całego ciała. Oznacza to, że należy stosować emolienty wszędzie, z wyjątkiem sączących się plamek. Posuwamy się, masując od twarzy w kierunku nóżek i robimy to tak często, jak to konieczne. Te zabiegi poprawią stan skóry, uczynią ją elastyczniejszą i lepiej nawilżoną… (Przeczytaj nasze rady dotyczące pielęgnacji zalecanej w przypadku atopowego zapalenia skóry i nakładania środków pielęgnacyjnych)
Inną wspaniałą cechą emolientów jest to, że pomagają zmniejszyć uczucie świądu. Istnieje kilka sposobów, które sprawią, że zapomnisz o tym nieprzyjemnym uczuciu, albo w dużej mierze je ograniczysz.
– Wykorzystaj czynnik temperatury: zimno zmniejsza uczucie świądu. Wstawiaj do lodówki atomizer i/lub emolient i wyjmuj go tuż przed zastosowaniem. Możesz także stosować zimne okłady…
– Jeśli dziecko nie może powstrzymać się od drapania, obcinaj mu regularnie paznokcie, aby uniknąć rozdrapywania skóry. To pomoże z pewnością ograniczyć drapanie.