Co to jest pregnezja? Przedstawiamy amnezję ciążową
Utworzono Kwiecień 25, 2023
Utworzono Kwiecień 25, 2023
Do najczęstszych z nich należą luki w pamięci, problemy z koncentracją i wypadające z rąk przedmioty. Jesteście ciekawe jakie zmiany zachodzą w mózgu kobiety podczas ciąży?
Australijscy naukowcy przekonują, że pregnezja, czyli amnezja ciążowa, jest wynikiem zmiany objętości istoty szarej w mózgu kobiety i utrzymuje się od kilku do kilkunastu tygodni po porodzie. W tym czasie naturalnym zjawiskiem jest zapominanie o podstawowych czynnościach. Kobiety w ciąży częściej uskarżają się na problemy z zapamiętaniem nowych imion czy numerów telefonów.
Skupienie się na jednej rzeczy, która nie jest związana z macierzyństwem i przygotowaniem się do porodu, może stanowić nie lada wyzwanie dla przyszłej mamy. Przyczyny takiego stanu rzeczy należy szukać w ogromie informacji, jakie docierają do kobiety na temat jej zdrowia oraz życiowych zmian, jakie ją czekają. Ten natłok myśli sprawia, że poświęcenie się w całości jednej czynności, niezwiązanej z macierzyństwem, może okazać się niemożliwe.
Mózg kobiety automatycznie odrzuca informacje, które nie są związane z jej obecnym stanem, co skutecznie utrudnia skoncentrowanie się na nich. Jak sobie radzić z brakiem koncentracji? Przede wszystkim nie wymagaj od siebie zbyt wiele i nie zakładaj, że zapamiętasz całą listę zakupów. Warto nosić przy sobie mały notesik, w którym będziesz mogła zapisywać wszystkie ważne zadania. Dzięki takiej ściągawce, nic nie umknie Twojej uwadze i pozbędziesz się nieprzyjemnego uczucia, że coś ważnego miałaś jeszcze zrobić.
Wiele kobiet przyznaje się, że przez całe życie nie potłukły takiej ilości naczyń, jak podczas ciąży. Wypadające z rąk przedmioty to przypadłość, na którą nie ma lekarstwa, zwykle mija gdy tylko maluszek pojawia się na świecie. Nadmierna emocjonalność, nagłe przechodzenie ze stanu euforii do apatii to efekt burzy hormonalnej, jaka zachodzi w ciele kobiety podczas ciąży. Za tę huśtawkę nastrojów odpowiada wzrost trzech kluczowych hormonów: adrenaliny, noradrenaliny i endorfiny.
To one sprawiają, że w początkowych miesiącach ciąży, przyszłe mamy przeżywają emocjonalne wzloty i upadki nawet kilkanaście razy na dobę. W trzecim trymestrze, zmiany nastrojów nie są już tak gwałtowne, ale ciężarne zaczynają się niepokoić zbliżającym się porodem i przyjściem na świat nowego członka rodziny. Badania pokazują, że tylko 20% kobiet nie zauważa żadnych zmian w swojej aktywności intelektualnej podczas ciąży. Pozostałe 80% dostrzega, że ich mózg przestaje koncentrować się na prozaicznych czynnościach dnia codziennego, a zaczyna snuć niekończące się historie o nowym życiu.