Najlepsze pozycje porodowe
Utworzono Maj 22, 2024
Utworzono Maj 22, 2024
Już na samym początku warto podkreślić, że nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione powyżej pytanie. Wszystko dlatego, że każda kobieta jest inna, różne może być ułożenie dziecka w brzuchu matki, a więc poród zawsze zachodzi w odmienny sposób, a na jego przebieg ma wpływ wiele czynników. To, jaką pozycję porodową przyjmie rodząca, jest więc jej indywidualną kwestią. Ostateczna decyzja, która zostanie tutaj podjęta, zależy od specyfiki konkretnej sytuacji oraz potrzeb kobiety. Warto z wyprzedzeniem zapoznać się z dostępnymi opcjami, aby mieć świadomość, pośród jakich pozycji się poruszać, żeby prawidłowo oddychać i dotlenić organizm, albo też zrelaksować się oraz lepiej radzić sobie z bolesnymi skurczami. Prezentujemy opis najbardziej znanych pozycji porodowych.
Pozycja wertykalna to najbardziej naturalny sposób ułożenia ciała kobiety podczas porodu siłami natury. W tym przypadku rodząca nie leży, tylko jest w ruchu i na kolejnych etapach akcji porodowej ma możliwość zmiany ustawienia w zależności od własnych potrzeb. Przyjmowanie takich póz jest nieskomplikowane oraz intuicyjne. Klasycznym przykładem jest wertykalna pozycja porodowa, w której rodząca stoi z podparciem osoby towarzyszącej, ma nogi rozstawione na szerokości bioder i stopy stabilnie podpierające się o podłoże.
Wymienia się następujące zalety rodzenia w pozycjach wertykalnych:
Ponadto poród w pozycji wertykalnej nie wymaga aż tyle wysiłku, trwa krócej, przy tym jest mniej bolesny i mniej stresujący, a co najważniejsze, okazuje się bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka.
Odmianą pozycji wertykalnych są pozycje podparte, które zdają egzamin przede wszystkim kiedy poród trwa długo. Dobrym przykładem jest chociażby pozycja klęcząca w podparciu na łokciach (lub wyprostowanych rękach) i kolanach, gdzie biodra znajdują się powyżej linii ciała, czy też pozycja porodowa, w której kuca się albo klęczy na podłodze (od czasu do czasu można przysiąść na piętach), a przedramiona są oparte o krzesło, brzeg łóżka, piłkę lub linę.
Warto też zapoznać się z przykładami siedzących pozycji porodowych: pozycja siedząca na piłce okrągłej lub fasolce (w celu utrzymania równowagi można podpierać się o ścianę lub drabinki), pozycja siedząca na brzegu krzesła z nogami rozstawionymi poza szerokość bioder, pozycja siedząca na krześle okrakiem ze wsparciem o jego oparcie (jednocześnie osoba towarzysząca może wtedy wykonywać masaż pleców) albo pozycja siedząca z wykorzystaniem specjalnego krzesła porodowego.
Do tradycyjnych pozycji porodowych zalicza się te horyzontalne (leżące, ewentualnie półleżące). Wtedy kobieta jest ułożona na plecach albo na lewym lub prawym boku. To rozwiązanie zostało spopularyzowane wśród położnych i lekarzy (pomaga im kontrolować akcję porodową), jednak coraz częściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że ta pozycja jest nienaturalna (przeczy sile grawitacji) oraz niekomfortowa dla rodzącej i utrudnia dziecku przejście przez kanał rodny. Taki poród sprawia, że kobieta intensywniej odczuwa ból, wymaga też od niej dużego zaangażowania i włożenia większego wysiłku. Przyjęcie horyzontalnej pozycji porodowej pozwala chwilowo odpocząć, jest też dobrym wyjściem, gdy z jakichś powodów pozycja wertykalna nie może być zastosowana.
Ostatnią propozycją są asymetryczne pozycje porodowe, które sprawdzą się w I oraz II fazie porodu. W tym przypadku następują pewne modyfikacje klasycznej pozycji stojącej. Najczęściej stawia się nogę na drabince albo specjalnej podstawce, czemu powinno towarzyszyć delikatne bujanie oraz kołysanie miednicy. Podobny efekt przynosi klęk z jedną nogą wysuniętą do przodu. Dzięki zrobieniu wykroku (nie może on być zbyt szeroki), osiąga się cel, jakim jest zwiększenie wymiarów miednicy po stronie, po której znajduje się kręgosłup dziecka (jeśli nie ma co do tego pewności, należy co kilka minut zmieniać nogę).
Przyjęcie przez rodzącą wygodnej oraz bezpiecznej pozycji to jeden z warunków sprawnego porodu. Odpowiednie ułożenie ciała kobiety wpływa na przebieg jego poszczególnych faz (może zmniejszyć odczuwany ból, zapobiec wystąpieniu komplikacji, jak również skrócić czas rodzenia), kształtuje więc wspomnienia pojawiające się w głowie, gdy w przyszłości pomyśli się o tym wydarzeniu. Trzeba jednak mieć świadomość, że nie istnieje uniwersalna pozycja porodowa, którą można polecić w każdym przypadku. Ważne, aby dokonując wyborów w tym zakresie, kobieta kierowała się intuicją i instynktem, swoimi potrzebami oraz sygnałami, jakie wysyła jej organizm, zawsze konsultując się z personelem medycznym i wsłuchując się w przedstawione rekomendacje. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze zapoznanie się z różnymi pozycjami oraz przećwiczenie ich w domu (jest to ważne nie tylko dla rodzącej, ale również dla partnera, czy innej osoby, która planuje towarzyszyć jej w czasie porodu). Takie podejście pozwala się z nimi oswoić, znaleźć tą ulubioną i tym samym zwiększyć swoją pewność siebie na sali porodowej oraz zadbać o pozytywne doświadczenia.
Źródła:
https://gdzierodzic.info/wp-content/uploads/2020/12/prezentacja_pozycje.pdf
https://umlub.pl/gfx/umlub/pl/defaultmultilistaplikow/5438/4455/1/r6._qr_1._pozycje_wertykalne_w_czasie_porodu.pdf
https://meavita.pl/pozycje-porodowe-z-punktu-widzenia-fizjoterapeuty/
https://www.bebiklub.pl/ciaza-i-porod/porod/pozycje-do-rodzenia