Moje dziecko próbuje siadać - jak mogę mu w tym pomóc?
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Nawet jeśli dziecko Twojej koleżanki w wieku pięciu miesięcy samodzielnie siedziało, nie oznacza to, że Twoja Pociecha też powinna. Warto pamiętać, że nie ma sztywno określonych ram czasowym, kiedy jest najlepszy czas na samodzielne siedzenie niemowlaka. Jest to bowiem uzależnione od indywidualnych predyspozycji każdego dziecka i wszelkie nieprzemyślane próby przyspieszenia tego procesu mogą wyrządzić mu krzywdę w długim terminie.
Dzieci zazwyczaj bardzo chętnie podejmują pierwsze próby siadania, pomiędzy piątym a siódmym miesiącem życia. Oglądanie świata tylko z pozycji leżącej przestaje być dla nich atrakcyjne i zaczynają ćwiczyć liczne przewroty z brzuszka na plecki i z plecków na brzuszek, które pozwalają im zobaczyć świat z innej perspektywy. Posiadanie wolnych rączek, w których mogą trzymać zabawki również wydaje się być kusząca opcją. Bezpieczna pomoc rodzicielska To zrozumiałe, że rodzice bardzo chcą pomóc swoim dzieciom opanować sztukę samodzielnego siedzenia. Niestety, często nieświadomie wyrządzają im przez to krzywdę.
Prezentujemy kilka popularnych praktyk, które nie powinny mieć miejsca
Jeśli chcesz w bezpieczny sposób pomóc swojemu dziecku, połóż go na twardym podłożu, na brzuszku i rozłóż jego ulubione zabawki w sporej odległości tak, aby samo musiało po nie sięgnąć. Wszelkie próby zbliżenia się do ulubionego przedmiotu będą doskonałym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie. Na początku dziecko będzie się przewracać na boki a jego ruchy mogą wydawać Ci się nieskoordynowane, to całkowicie normalne, więc należy uzbroić się w cierpliwość. Dopiero około 8-9 miesiąca można spodziewać się, że dziecko zacznie samodzielnie siadać.
Najczęściej będzie to następować z pozycji leżącej na brzuszku - maluch podeprze się rączkami podłoża i po prostu usiądzie, kiedy będzie na to gotowy. Prawdopodobnie będzie też wstawać przytrzymując się szczebelków od łóżeczka, bądź nóg od stołu. W tym czasie należy zachować szczególne środki ostrożności i nie spuszczać dziecka z oka, aby móc je złapać, gdy będzie upadało. O całkowitym sukcesie można mówić, gdy dziecko potrafi samodzielnie usiąść, utrzymać pozycję pionową i bawić się spokojnie zabawkami.
Nie ma jednego idealnego czasu na siadanie dla wszystkich maluchów. Jeśli jednak pod koniec 10 miesiąca, u dziecka trudno o zdecydowane próby siadania, warto skonsultować się ze specjalistą. Bardzo możliwe, że maluch po prostu potrzebuje więcej czasu i nie ma w tym nic złego, wskazane jest jednak upewnienie się, czy nie wymaga wsparcia fizjoterapeuty. W chwili, gdy Twoje dziecko opanuje sztukę samodzielnego siedzenia i będzie się czuć komfortowo w tej pozycji, możesz mieć pewność, że etap leżenia jest już całkowicie za Wami. Dzieci zazwyczaj dużo bardziej lubią świat z pozycji siedzącej i już wtedy, powoli zaczynają przygotowywać się do kolejnego etapu w ich życiu, jakim jest raczkowanie.