Korzyści płynące z zajęć w basenie dla niemowląt
Updated on Sierpień 17, 2023
Utworzono Listopad 14, 2022
Updated on Sierpień 17, 2023
Utworzono Listopad 14, 2022
Jeszcze przed przyjściem na świat maluszek przebywa w macicy, całkowicie zanurzony w wodach płodowych. Nie znaczy to, że niemowlę na basenie będzie od razu pływać jak rybka. Woda jest jednak dla dzieci środowiskiem naturalnym i przyjemnym. W nauce pływania pomagają im niektóre naturalne odruchy, takie jak zamykanie buzi przy zanurzaniu głowy. Poruszając się w wodzie, maluszki wykonują ruchy podobne do jaszczurki, a także śmiało kopią jak żabki. Dzieci potrafią utrzymywać się na powierzchni wody, leżąc na plecach oraz nurkować z otwartymi oczkami. Warto pamiętać, że pływanie niemowląt na zajęciach rozwojowych nie ma na celu nauczenia ich stylu dowolnego czy klasycznego. Lekcje na basenie powinny być dobrą zabawą. Takie swobodne pluskanie się w bezpiecznych okolicznościach pomaga też oswoić maluszka z wodą, dzięki czemu później jest mu łatwiej rozpocząć prawdziwe treningi pływackie.
Najlepszym momentem na rozpoczęcie nauki pływania dla niemowląt jest okres pomiędzy 4 a 6 miesiącem życia. Maleństwo przejawia jeszcze w tym okresie przydatne odruchy, takie jak wstrzymywanie oddechu podczas nurkowania, a jednocześnie ma już odpowiednią masę ciała (około 7 kilogramów) oraz potrafi stabilnie trzymać główkę i wystarczająco dobrze regulować temperaturę swojego organizmu. Przed zapisaniem dziecka na zajęcia należy porozmawiać o tym z pediatrą, na przykład przy okazji jednej z planowych wizyt.
Niemowlęta doskonale się bawią podczas zajęć w wodzie, a jednocześnie poznają swoje ciało i jego limity. Maluszki uczęszczające na lekcje w basenie są śmielsze i wytrwalsze od swoich rówieśników, a także mniej emocjonalnie reagują na niepowodzenia. Wyporne środowisko wodne pozwala im wykonywać ruchy, których nie byłyby jeszcze w stanie swobodnie zrobić, co sprawia im radość i dodaje pewności siebie.
Podczas zajęć pływające dzieci muszą głęboko oddychać, co pozytywnie wpływa na rozwój mięśni klatki piersiowej i stanowi wczesną profilaktykę chorób, takich jak astma. Zabawa w wodzie stymuluje też zmysł równowagi, udoskonala koordynację ruchową i pomaga przyzwyczaić maluszka do czerpania przyjemności z aktywności fizycznej. Takie dobre nawyki mają duży udział w kształtowaniu jego przyszłego stylu życia.
Przed wyborem szkoły pływania dla niemowląt należy sprawdzić, czy panują w niej odpowiednie warunki, takie jak:
● temperatura wody o wysokości 31-33⁰C,
● uzdatnianie wody hipoalergicznymi środkami,
● szatnie wyposażone w przewijaki i bezpieczne dla dzieci krzesełka lub możliwość wniesienia do środka własnego fotelika,
● prowadzenie zajęć przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami i doświadczeniem w pracy z niemowlętami.
Niemowlę pływa najchętniej, kiedy jest wyspane i odpowiednio najedzone, dlatego warto o to zadbać przed zajęciami. Na basen należy zabrać specjalne pieluszki do zabaw w wodzie, a także zapasowe suche pampersy na powrót do domu. Aby dziecko nie przeziębiło się, w torbie koniecznie powinien się też znaleźć miękki ręcznik oraz ciepły szlafrok z kapturem.
Dobrze jest zabrać ze sobą także balsam nawilżający, na przykład Hydra Bébé® Mleczko do ciała z organicznym awokado marki Mustela, który pomoże przywrócić naturalną równowagę skóry niemowlęcia po długim, pluskaniu się w wodzie. Jeśli szkoła pływania na to pozwala, nie zaszkodzi również wziąć ze sobą ulubionych zabawek kąpielowych dziecka. Lekcje pływania pozwalają miło spędzić czas ze swoim szkrabem.