#Opieka nad dzieckiem

Kolka niemowlęca - jak sobie z nią radzić?

desktop_art_kolka_niemowlęca
Kolka niemowlęca to najczęstszy powód nieprzespanych nocy maluszka, a co za tym idzie niepokoju młodych rodziców. To nic innego jak zaburzenie niedojrzałego przewodu pokarmowego pociechy. Objawia się bólem brzucha, który doprowadza do wzdęć oraz prężenia się dziecka. Niemowlę cierpiące na kolkę głośno płacze i odmawia jedzenia i picia. Jak radzić sobie w przypadku napadu kolki niemowlęcej i jak pomóc maleństwu, by poczuło ulgę?

Po czym rozpoznać, że maluch ma kolkę?

Dolegliwość ta zazwyczaj pojawia się pomiędzy drugim a szóstym tygodniem życia. Atak kolkowy może trwać kilka godzin, a rozpoznamy go po tym, że nasza spokojna pociecha zaczyna intensywnie płakać, mimo tego, że ma suchą pieluszkę i jest nakarmiona. Dolegliwość dokucza zazwyczaj wieczorami i cierpi na nią prawie połowa niemowląt do 6 miesiąca życia, dodatkowo zauważyć można twardy brzuch, a dziecko w trakcie płaczu puszcza gazy i podciąga kolanka do góry. 

Co wpływa na pojawienie się kolki niemowlęcej?

Źródłem ataków kolki może być alergia maluszka na białko mleka krowiego, które spożywa jego karmiąca mama lub niedobór laktazy. Z kolką borykają się wcześniaki oraz dzieci urodzone z niską masą urodzeniową. Dolegliwość ta bywa niekiedy efektem czynnego palenia papierosów w trakcie ciąży lub biernego wdychania dymu tytoniowego i długotrwałego przebywania w środowisku palaczy. 

Najczęstszą przyczyną powstawania kolki jest niedojrzałość przewodu pokarmowego maluszka, który nie potrafi poradzić sobie z substancjami zawartymi w mleku. Za kolkę u dziecka odpowiadać może zbyt łapczywe ssanie piersi lub butelki, co doprowadza do połykania dużej ilości powietrza i gromadzenia się gazów w jelitach, które w nadmiarze doprowadzają do bólu i dyskomfortu pociechy.

Czy można pomóc dziecku w trakcie kolki?

Kolka u noworodka to nie choroba, jednak o jej występowaniu warto wspomnieć pediatrze lub położnej. Nie ma leku na kolkę, który w stu procentach zatrzyma bolesność i nadmierne wzdęcia, istnieje jednak kilka skutecznych sposobów, które pozwalają ulżyć dziecku w cierpieniu.

Jeśli zauważyliśmy, że nasza pociecha płacze i ma wzdęty brzuch, możemy zastosować delikatny masaż, który pozwoli jej pozbyć się zalegającego powietrza w jelitach. Układamy noworodka na brzuchu i gładzimy jego plecki przez kilka minut, następnie powoli przekręcamy go na plecy i zgodnie z ruchem wskazówek zegara masujemy brzuszek.

Warto pamiętać, że w trakcie napadu kolki, mimo że jest to stresująca sytuacja, należy zachować spokój. Dziecko wyczuwa nasze emocje. Panika i stres udzielają się także jemu i doprowadzają do nasilenia objawów. Najważniejsza jest bliskość i bycie z maluszkiem, wyciszenie dźwięków z zewnątrz, wyłącznie światła lub przewietrzenie pokoju.

W aptekach dostępne są także preparaty na bazie kopru włoskiego i rumianku, które łagodzą kolkę. Można podawać je profilaktycznie, by nie dopuścić do powstawania dolegliwości. Matce karmiącej zaleca się picie herbaty z melisy lekarskiej lub kopru ogrodowego.