Jak i kiedy powiedzieć pracodawcy o ciąży?
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Październik 2, 2019
Na rozmowę z szefem zabierz ze sobą badanie lekarskie potwierdzające Twój obecny stan. Możliwe, że nie będzie Ci potrzebne, ale warto mieć je ze sobą na wypadek, gdybyś została o nie poproszona. To jedyny dokument, który powinnaś ze sobą zabrać. Z rzeczy niematerialnych weź ze sobą pozytywne nastawienie, pewność siebie, profesjonalizm i życzliwość. Z chwilą powiedzenia pracodawcy o ciąży zaczną Cię obowiązywać inne regulacje prawne i przysługiwać Ci przywileje, które są zarezerwowane tylko dla kobiet w stanie błogosławionym.
Najlepszy czas na rozpoczęcie rozmowy Kodeks Pracy nie reguluje, kiedy należy powiedzieć pracodawcy o ciąży. Sama możesz więc zdecydować, kiedy Twój pracowniczy świat dowie się o tej cudownej nowinie. Lekarze zalecają, aby poczekać z ogłoszeniem tej informacji do końca pierwszego trymestru, spada wtedy ryzyko samoistnego poronienia i można z większą swobodą cieszyć się z nowego stanu. Jeśli nie wykonujesz pracy fizycznej, która wymaga od Ciebie podnoszenia ciężkich przedmiotów, przebywania w pomieszczeniu, gdzie jesteś narażona na kontakt z substancjami chemicznymi lub nie musisz pozostawać w pozycji stojącej przez kilka godzin, proponujemy posłuchać specjalistów i rozmowę z szefem przeprowadzić na początku drugiego trymestru ciąży.
Ustalając termin rozmowy postaraj się wybrać “luźniejszy” okres, gdy szef nie jest przytłoczony nakładem służbowych obowiązków oraz gdy będziecie mieli okazję do spokojnej rozmowy bez presji czasu. Do gabinetu wejdź pewna siebie, nie ma powodów, abyś czuła się winna. Zacznij rozmowę od konkretów: w którym miesiącu ciąży jesteś i na kiedy masz zaplanowany termin porodu. Podkreśl, że dopóki Twój stan Ci na to pozwoli, chcesz aktywnie uczestniczyć w życiu firmy i z należytą sumiennością wykonywać swoje obowiązki. Zaznacz, że po urodzeniu dziecka, planujesz wrócić do zespołu i kontynuować owocną współpracę.
Osoby zatrudnione na umowę zlecenia, umowę o dzieło lub umowę o pracę na czas określony, zazwyczaj stresują się potencjalnym rozwiązaniem umowy przez pracodawcę, a co za tym idzie brakiem możliwości skorzystania ze świadczeń pieniężnych. Te obawy są całkowicie uzasadnione, ale pamiętajcie, że Wasza wiedza, doświadczenie i wkład włożony w rozwój firmy zobowiązują na równi z przepisami prawnymi. Jeśli posiadasz umowę o pracę na czas nieokreślony nie masz powodu do niepokoju — nie może ona zostać rozwiązana do końca urlopu macierzyńskiego. Nie jesteś w stanie przewidzieć reakcji pracodawcy na wieść o Twojej ciąży, dlatego bez względu na to, jak przebiegnie rozmowa, postaraj się nie reagować zbyt emocjonalnie. Pamiętaj, że w Twoim obecnym stanie nie powinnaś się denerwować.
Najważniejsza jesteś Ty i Twoje maleństwo, sprawy zawodowe mogą poczekać.