Kiedy i jak długo kłaść maluszka na brzuszku?
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono luty 8, 2021
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono luty 8, 2021
W różnego rodzaju poradnikach parentingowych można natrafić na nazwę „pozycja pronacyjna”. Jest to inne, fachowe określenie pozycji na brzuszku. Warto kłaść dziecko w ten sposób (nawet jeśli początkowo może to być dla niego niezbyt wygodne), ponieważ ciężar ciała spoczywa wtedy na miednicy, klatce piersiowej, ramionach i policzku. Mimo że słabe mięśnie szyi nie są w stanie jeszcze unieść główki, leżenie na brzuchu przygotowuje dziecko do dalszych etapów rozwoju, dlatego nie należy z niego rezygnować.
Młodzi rodzice mogą zastanawiać się, dlaczego leżenie na brzuszku jest istotne dla dziecka. Pozycja ta posiada wiele zalet. W jamie brzucha znajdują się ważne narządy, w tym jelita. Delikatny ucisk na te miejsca wspiera niedojrzały jeszcze układ pokarmowy i ułatwia usuwanie gazów, a tym samym zmniejsza częstotliwość pojawiania się kolek, które dokuczają wielu niemowlętom.
Kolejne korzyści płynące z leżenia na brzuszku to stymulowanie rozwoju ruchowego i wspomaganie rozwoju mięśni. Dziecko leżące w tej pozycji zaczyna się odpychać od podłoża, a następnie podnosić główkę, co stanowi dobry wstęp do późniejszego unoszenia ciała. W pozycji pronacyjnej maluszek wzmacnia mięśnie szyi, karku i rąk, ćwiczy poprawne ułożenie bioder i koordynację ruchową. W przyszłości pomoże mu to w raczkowaniu.
Często pojawia się pytanie o to, kiedy układać dziecko na brzuchu i jak robić to bezpiecznie. W przypadku zdrowych noworodków można próbować tej pozycji już od dnia narodzin. W ten sposób zresztą kładzie się je po porodzie na brzuchu mamy. Zasady bezpieczeństwa sprowadzają się do zadbania o odpowiednią twardość podłoża oraz stałą obecność opiekuna. Zbyt miękkie powierzchnie mogą sprawiać, że dziecko będzie się zapadać, z kolei zbyt twarde spowodują nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa.
Jeśli dziecko nie lubi leżeć na brzuszku, nie warto go do tego zmuszać. Można natomiast spróbować oswoić go z tą pozycją. Czasem maluszki nie przepadają za takim ułożeniem, bo się nudzą albo nie widzą rodzica. Warto wtedy spróbować ułożyć się naprzeciwko dziecka. Dobrym pomysłem może być również pokazywanie mu zabawek czy innych interesujących przedmiotów. Najlepiej układać niemowlę na brzuszku początkowo przez krótki okres i stopniowo wydłużać czas leżenia.