#Po porodzie

Jak zmienia się funkcja mięśni brzucha w ciąży?

powrót do formy po porodzie
Brzuch jest często tą częścią ciała, na którą kobiety zwracają szczególną uwagę i zastanawiają się, jak wygląda a jak powinien wyglądać. Po ciąży staje się niejednokrotnie wyznacznikiem powrotu do formy. Pomimo, że każda mama ma świadomość zmian, jakie zaszły w jej ciele w trakcie ciąży, to nie zawsze zmiany te są przez nią akceptowane. Niestety, sprzyja temu lansowane w mediach podejście do wyglądu po ciąży. Bezsprzecznie, warto zadbać o formę, jednak dobrze podejść do tego z głową. W jaki sposób? Zapraszamy do lektury artykułu!

Jak zmienia się funkcja mięśni brzucha w ciąży i jak to wpływa na całe ciało?

Powrót do formy po porodzie zaczyna się już... w ciąży! Ale zacznijmy od początku. W czasie ciąży i porodu mięśnie brzucha muszą zmierzyć się z dużym obciążeniem. Będzie mieć to wpływ na ich wygląd oraz siłę, elastyczność, czyli funkcjonowanie mięśni. Każdy jeden mięsień działa we współpracy z innymi w ciele, żaden w izolacji, tak więc zmiany w jednym mięśniu będą również mieć wpływ na całe ciało. Przykłady:

  1. Kresa biała rozciąga się powodując odseparowanie od siebie brzuśców mięśnia prostego brzucha,
  2. Rozciągają się mięśnie brzucha, szczególnie mięsień prosty brzucha oraz mięsień poprzeczny brzucha.

Efektem tego mogą być różnego typu przeciążenia, dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, ponieważ kiedy mięśnie brzucha stają się niewydolne inne mięśnie chcą przejąć ich funkcję i uruchomić mechanizmy kompensacyjne.

Kolejną zmianą w ciele jest zmiana środka ciężkości przez rosnący brzuch. Kompensacją jest pogłębienie lordozy lędźwiowej i ustawienie miednicy w przodopochyleniu. Gdyby tak się nie stało kobieta w ciąży przewracałaby się do przodu. Skutkiem tego głowa wysunie się do przodu a tułów do tyłu. Ustawienie takie zaburzy odruchową, optymalną pracę mięśni głębokich brzucha.

Nie u wszystkich kobiet wystąpią takie zmiany, ale jeżeli to się stanie rzadko samoistnie wróci wszystko do normy. Wymaga to pracy i poświęcenia. Zatem lepiej zapobiegać niż leczyć!

W jaki sposób?

  1. Jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań bądź aktywna w ciąży. Formy bezpiecznej aktywności w tym czasie to pływanie, spacerowanie, maszerowanie, ćwiczenia dla mam w ciąży. Aktywne przyszłe mamy lepiej znoszą przebieg ciąży, porodu i szybciej wracają do formy.
  2. Wszystko z umiarem! Nie przesadzajmy ze stopniem zaawansowania treningu. W tym czasie najważniejszym zadaniem jest przygotowanie ciała do porodu a nie budowanie mięśni.
  3. W tym okresie musimy zwrócić uwagę na oddech- w ten sposób dotlenimy siebie i dziecko, pobudzimy mięśnie głębokie do pracy i przygotujemy się do efektywnego porodu.
  4. Należy się również pochylić nad mięśniami dna miednicy - aktywować, rozluźniać, pobudzać do pracy i przede wszystkim chronić.
  5. Ważne jest pobudzanie mięśni głębokich brzucha do pracy. Pomoże to łatwiej wrócić po porodzie do formy oraz poprawi naszą postawę ciała.
  6. Korzystaj z ergonomii pracy – czynności codzienne, takie jak siadanie, wstawanie, zmiany pozycji, wykonywane wielokrotnie w ciągu dnia mają ogromny wpływ na funkcjonowanie całego ciała.
  7. Korzystaj z terapii u fizjoterapeuty uroginekologicznego! W ciąży powinno to być rutyną i normą. Terapeuta dobierze odpowiedni program treningowy dla kobiety, sprawdzi wydolność mięśni brzucha i dna miednicy, upora się z bólem oraz pokaże ergonomię dnia codziennego - co robić a czego unikać.

Dzięki tym zasadom poprawi się nasze samopoczucie, zwiększymy szanse na aktywny i efektywny poród a także będziemy mieć dużo lepszą formę po porodzie. Nigdy nie jest za późno na ruch, nawet w ciąży.

 

Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą kosmetyków dla młodych i przyszłych mam!

 

Autorka artykułu: Mgr Anna Skomro - Fizjoterapeutka

Założycielka Fiz-Osteo, absolwentka fizjoterapii w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Zajmuje się terapią niemowląt, dzieci i dorosłych. W swojej działalności skupia się na pracy osteopatycznej z niemowlętami i osobami dorosłymi.