Jak zmienia się funkcja mięśni brzucha w ciąży?
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Lipiec 4, 2023
Updated on Lipiec 12, 2023
Utworzono Lipiec 4, 2023
Powrót do formy po porodzie zaczyna się już... w ciąży! Ale zacznijmy od początku. W czasie ciąży i porodu mięśnie brzucha muszą zmierzyć się z dużym obciążeniem. Będzie mieć to wpływ na ich wygląd oraz siłę, elastyczność, czyli funkcjonowanie mięśni. Każdy jeden mięsień działa we współpracy z innymi w ciele, żaden w izolacji, tak więc zmiany w jednym mięśniu będą również mieć wpływ na całe ciało. Przykłady:
Efektem tego mogą być różnego typu przeciążenia, dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, ponieważ kiedy mięśnie brzucha stają się niewydolne inne mięśnie chcą przejąć ich funkcję i uruchomić mechanizmy kompensacyjne.
Kolejną zmianą w ciele jest zmiana środka ciężkości przez rosnący brzuch. Kompensacją jest pogłębienie lordozy lędźwiowej i ustawienie miednicy w przodopochyleniu. Gdyby tak się nie stało kobieta w ciąży przewracałaby się do przodu. Skutkiem tego głowa wysunie się do przodu a tułów do tyłu. Ustawienie takie zaburzy odruchową, optymalną pracę mięśni głębokich brzucha.
Nie u wszystkich kobiet wystąpią takie zmiany, ale jeżeli to się stanie rzadko samoistnie wróci wszystko do normy. Wymaga to pracy i poświęcenia. Zatem lepiej zapobiegać niż leczyć!
W jaki sposób?
Dzięki tym zasadom poprawi się nasze samopoczucie, zwiększymy szanse na aktywny i efektywny poród a także będziemy mieć dużo lepszą formę po porodzie. Nigdy nie jest za późno na ruch, nawet w ciąży.
Zachęcamy do zapoznania się naszą ofertą kosmetyków dla młodych i przyszłych mam!
Autorka artykułu: Mgr Anna Skomro - Fizjoterapeutka
Założycielka Fiz-Osteo, absolwentka fizjoterapii w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Zajmuje się terapią niemowląt, dzieci i dorosłych. W swojej działalności skupia się na pracy osteopatycznej z niemowlętami i osobami dorosłymi.