#Podrażnienia skórne

Jak uniknąć odparzeń okolicy pieluszkowej u maluszka?

desktop_art_odparzenia_okolicy_pieluszkowej
Pierwsze miesiące życia nowonarodzonego dziecka mogą wiązać się z problemami zdrowotnymi. Jest to spowodowane faktem, iż niemowlę nie posiada dostatecznie wykształconego układu odpornościowego i bardzo szybko łapie różnego rodzaju infekcje. Jego delikatna skóra narażona jest również na podrażnienia. Nic zatem dziwnego, że długotrwały kontakt z mokrą lub zabrudzoną pieluszką może doprowadzić do odparzeń, które bywają bolesne dla maluszka. Jak im zapobiec?

Jak rozpoznać odparzenie okolicy pieluszkowej?

Początkowo pojawiają się delikatne zaczerwienienia, w końcu bolesne odparzenia, które mogą przechodzić w pieluszkowe zapalenie skóry. Zaczerwienienie okolic odbytu powinno być wyraźnym sygnałem do tego, że higiena i pielęgnacja wrażliwej skóry dziecka jest niedostateczna. To nie jest jeszcze zapalenie skóry, jednak brak użycia kremów ochronnych może doprowadzić do infekcji. Przyczyną pojawienia się wyprysków oraz odparzeń, może być też nieprawidłowa dieta maluszka, która zmienia skład stolca. Jeżeli dziecko często łapie infekcje okolic intymnych, być może konieczna jest zmiana środków piorących oraz ubranek. Nie wolno doprowadzać do przegrzania się skóry niemowlaka.

Jak zapobiegać odparzeniom skórnym?

Nieregularne zmienianie pieluszki jest jedną z głównych przyczyn odparzeń skóry. Widoczne zaczerwienienia mogą pojawić się także w wyniku niedokładnego wypłukania tetrowej pieluszki z proszku do prania lub wysokiej temperatury. Należy pamiętać, że skóra niemowlęcia jest bardzo wrażliwa, a jej warstwa lipidowa jest zbyt cienka, by wystarczająco chronić skórę przed drażniącymi substancjami. Znajomość przyczyn odparzeń u dzieci jest krokiem do tego, aby przejść do skutecznej profilaktyki zmian skórnych. Aby zapobiec bolesnym odparzeniom, należy co 2-3 godziny zmieniać pieluchę, a podczas przewijania dokładnie oczyścić skórę pociechy za pomocą Linimentu i wacika lub mokrych Chusteczek oczyszczających. Następnie trzeba ją osuszyć i pozwolić maluszkowi poleżeć nago, aby miała ona kontakt ze świeżym powietrzem. Warto pamiętać także o stosowaniu Kremu do przewijania 1>2>3, który zapobiega powstawaniu odparzeń, regeneruje i koi. Skrupulatna pielęgnacja okolic intymnych pociechy może okazać się kluczowa w trosce o zdrowie i komfort naszego maleństwa.

Co zrobić, kiedy pojawi się odparzenie okolicy pieluszkowej?

Leczenie odparzeń skóry u dziecka polega na zwiększonej profilaktyce działań, które stosowane są na co dzień. Niezmiernie ważna jest staranna higiena intymna, dobre nawyki, takie jak: regularne zmienianie pieluszki oraz stosowanie sprawdzonych i bezpiecznych dla skóry maluszka kosmetyków. Pielęgnacja wrażliwego ciałka niemowlaka powinna odbywać się nie tylko w chwili podrażnienia czy stanów zapalnych. W przypadku pojawienia się rumienia czy drobnych wyprysków kluczowe jest częste wietrzenie pupy oraz smarowanie jej kremem ochronnym. Zaniechanie tych działań może doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry, które może obejmować całe pośladki. W takim wypadku konieczna jest wizyta u pediatry oraz wdrożenie miejscowego leczenia antybiotykiem.

Poznaj nasze produkty do pielęgnacji okolicy pieluszkowej dla niemowląt