Jak ubierać noworodka latem?
Updated on Marzec 22, 2023
Utworzono Lipiec 27, 2021
Updated on Marzec 22, 2023
Utworzono Lipiec 27, 2021
Maluszek powinien mieć na sobie body albo rampers, czyli pajacyk z krótkimi rękawkami i nogawkami. W tym przypadku duże znaczenie ma jednak nie tylko rodzaj odzieży, ale również materiał, z jakiego została wykonana. Należy sięgać po przewiewne tkaniny, które nie krępują ruchów, nie wywołują reakcji alergicznych i pozwalają skórze oddychać. Lepiej zrezygnować ze sztucznych surowców (typu jeans) na rzecz naturalnej bawełny. Syntetyki mogą wzmagać potliwość i podrażniać delikatne ciało dziecka, powodując otarcia lub odparzenia.
W gondoli warto umieścić bawełniane prześcieradełko i dopiero na nim położyć niemowlę. Doskonale sprawdzi się również otulacz wytworzony z wiskozy bambusowej. Wspomniane akcesorium znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Latem zapewni przyjemne odczucie chłodu i ochroni przed wiatrem oraz ostrymi promieniami słońca, a w chłodniejsze dni zabezpieczy na wypadek zimna. Można go wykorzystać jako kocyk albo przytulankę. Jest niezwykle miękki i przyjemny w dotyku.
Nieodzowny element wyposażenia nowonarodzonego maluszka stanowi również czapeczka. Należy bowiem pamiętać, że noworodek w pierwszych tygodniach życia (nawet ten, który przyszedł na świat w terminie) nie ma dobrze wykształconych mechanizmów regulacji temperatury. W przypadku niemowląt oraz starszych dzieci nakrycie głowy nie zawsze jest konieczne. W jakich sytuacjach można z niego zrezygnować? W upalne dni, kiedy bobas przebywa w cieniu, w miejscu osłoniętym od podmuchów wiatru.
Jak powinien wyglądać domowy strój maluszka w upalne dni? Wiele zależy od temperatury panującej w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko. Jeśli we wnętrzu panuje naturalny chłód lub działa klimatyzacja, warto ubrać pociechę w jedną warstwę ubrań więcej niż dorosłych. Jeżeli natomiast temperatura w mieszkaniu oscyluje w granicach powyżej 25 °C, wystarczą cienkie body lub sama pieluszka. W razie potrzeby zawsze można przykryć bobasa delikatnym kocykiem lub prześcieradełkiem.
Po czym rozpoznać, że noworodek ulega przegrzaniu? Najlepszym „papierkiem lakmusowym” są okolice karku. Spocona i gorąca skóra w tej części ciała to sygnał, że maluszkowi jest za ciepło i trzeba go schłodzić. Należy pamiętać, że zbyt wysoka temperatura organizmu bywa w przypadku dzieci bardzo niebezpieczna, zwłaszcza gdy system termoregulacji nie został jeszcze w pełni rozwinięty.