Jak karmić wcześniaka? Porady dla mam
Updated on Czerwiec 4, 2024
Utworzono Maj 31, 2024
Updated on Czerwiec 4, 2024
Utworzono Maj 31, 2024
Zgodnie z aktualnymi rekomendacjami najlepszym pokarmem dla dzieci urodzonych przedwcześnie jest mleko matki. Równocześnie trzeba mieć na uwadze, że może być ono podawane bezpośrednio z piersi, jak i odciągnięte laktatorem i podane przez butelkę (zwykle zamiennie stosuje się jedną oraz drugą opcję). Gdy nie można jeszcze stosować żywienia doustnego, koniecznością staje się karmienie dojelitowe za pomocą sondy. Konkretny sposób należy dostosować do indywidualnych możliwości dziecka, ponieważ wcześniaki często mają problem z koordynacją odruchu oddychania, ssania oraz połykania, dlatego w wielu przypadkach pierwszym etapem karmienia wcześniaka jest żywienie pozajelitowe (polegające na podawaniu niezbędnych składników odżywczych bezpośrednio do krwi dziecka), a dopiero później wybiera się jedną z wymienionych wcześniej metod.
Polecamy >> Chusteczki nawilżane dla niemowląt!
Gdy występują problemy z laktacją i karmienie mlekiem matki nie jest możliwe, wyjście, z którego trzeba skorzystać to karmienie z wykorzystaniem mleka modyfikowanego (specjalnego preparatu, stworzonego z myślą o wcześniakach lub noworodkach z małą masą urodzeniową), odpowiedniego dla mniej rozwiniętego układu pokarmowego. Jaka jest tutaj główna różnica w porównaniu do standardowego mleka modyfikowanego, które jest podawane noworodkom urodzonym w terminie? Przede wszystkim będzie to większa wartość energetyczna, a także większa ilość białka i innych składników odżywczych. Wybierając konkretny rodzaj mleka modyfikowanego, warto skorzystać z porady lekarza, który wskaże najlepsze rozwiązanie.
Analizując problematykę karmienia wcześniaka, należy również zwrócić uwagę na optymalną ilość pokarmu, jaką maluch powinien zjadać w ciągu dnia. W tym przypadku trudno wskazać konkretne wartości, ponieważ jest to kwestia indywidualna, na którą wpływa wiele czynników – między innymi: waga urodzeniowa, wiek ciążowy, rodzaj podawanego mleka, potrzeby wcześniaka, czy spersonalizowane zalecenia medyczne wynikające z aktualnego stanu zdrowia. Ze względu na złożoność tego problemu, plan żywieniowy noworodka (w tym częstotliwość karmienia) warto każdorazowo skonsultować z neonatologiem.
Jedną z kwestii, która dość często martwi rodziców wcześniaków jest to, czy (i kiedy) ich pociecha „dogoni” wagowo swoich urodzonych w terminie rówieśników. W tym celu warto na bieżąco monitorować ten parametr i regularnie sprawdzać, czy dziecko prawidłowo przybiera na wadze (pomocą przy ocenie rozwoju fizycznego malucha są siatki centylowe). Najczęściej można spotkać się ze stwierdzeniem, że właściwe tempo mieści się w przedziale od 10 do 17 gramów na każdy kilogram masy ciała na dobę.
Polecamy >> Kosmetyki na atopowe zapalenie skóry u niemowląt!
Niekiedy słyszy się, że dla wcześniaków mleko matki to coś więcej niż pokarm – czasami jest ono określane nawet jako lekarstwo, które ma niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie przedwcześnie urodzonych dzieci. Najważniejsze korzyści, jakie przynosi karmienie wcześniaka piersią to na przykład: lepsza tolerancja karmienia dojelitowego, krótszy czas opróżniania żołądka, prawidłowy wzrost, wzmocnienie układu odpornościowego, ograniczenie prawdopodobieństwa wystąpienia martwiczego zapalenia jelit, optymalny rozwój siatkówki oka, zwiększenie zdolności poznawczych, ustabilizowanie gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu, zmniejszenie zagrożenia chorobami alergicznymi oraz zabezpieczenie przed patogenami. Ponadto mama karmiąca swoją pociechę piersią buduje i pogłębia w ten sposób więź z maleństwem, które trzyma w swych ramionach, bowiem dotyk ma tutaj funkcję terapeutyczną.
Żeby maluch mógł czerpać ze wszystkich wymienionych profitów, jego matka powinna prowadzić zbilansowaną i różnorodną dietę, bogatą w witaminy i minerały oraz pozwalającą pokryć zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Co można jeść w okresie karmienia piersią? Jakich składników należy wtedy unikać? Do tej pierwszej kategorii zalicza się między innymi: owoce i warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięso, ryby, nabiał, jaja, orzechy i pestki, czy nasiona roślin strączkowych. Oczywiście trzeba też zwracać uwagę na odpowiednie nawadnianie organizmu (należy przyjmować nawet 3 litry płynów na dobę). Natomiast z jadłospisu kobiety karmiącej piersią powinno się wyeliminować na przykład: żywność wysokoprzetworzoną oraz słodkie i słone przekąski. Co ciekawe, nie ma potrzeby, aby mama rezygnowała z produktów uznawanych za potencjalnie alergizujące dla dziecka (chyba że kobieta sama jest na nie uczulona).
Polecamy >> Produkty do kąpieli dla dzieci i niemowląt Mustela!
Karmienie wcześniaka to wyzwanie wymagające spokoju, cierpliwości, precyzji – w czasie ssania maluch często zasypia, po czym budzi się chcąc kontynuować posiłek, co niekiedy powoduje zaledwie 1-2 godziny przerwy między posiłkami. Ważne – jeśli Twoje piersi są już przepełnione, postaraj się odciągnąć nieco pokarmu, ułatwisz tym wówczas ssanie maluszkowi i pozwolisz mu oszczędzić energię, której bardzo potrzebuje.
Każde dziecko ma unikalne potrzeby, dlatego indywidualne podejście jest kluczowe. Karmienie wcześniaka niejednokrotnie będzie wymagało współpracy z zespołem medycznym. Regularne monitorowanie przyrostu masy ciała, dostosowywanie planu żywieniowego oraz konsultacje z neonatologiem będą niezbędne dla zapewnienia zdrowego rozwoju wcześniaka.