Jak dbać o ciemiączko u noworodka?
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Listopad 6, 2019
Updated on Marzec 2, 2023
Utworzono Listopad 6, 2019
Czym jest ciemiączko?
Dzięki ciemiączku, które stanowi strategiczny element budowy główki maluszka, poród siłami natury i przyjście na świat przez kanał rodny, jest znacznie łatwiejsze. Wbrew ogólnemu rozeznaniu, warto wspomnieć, że dziecko posiada nie jedno, a kilka ciemiączek. Są to obszary na główce, w których krawędzie kości ze sobą sąsiadują – pokryte są one wytrzymałą i odporną, jednak niezwykle elastyczną błoną, która podczas porodu ułatwia dopasowanie główki do kanału rodnego matki. Ciemiączka – a wśród nich najważniejsze przednie i tylne – są badane podczas każdej wizyty u pediatry. To miejsca, które należy kontrolować, gdyż właśnie w nich zaobserwować można objawy zaburzeń zdrowotnych maluszka.
Gdzie zlokalizowane są ciemiączka?
Na czubku głowy noworodka można zaobserwować obszar o kształcie rombu o orientacyjnych wymiarach 2 cm x 2 cm. Rozmiar ten zmniejsza się wraz z wiekiem dziecka, aby całkowicie zarosnąć pomiędzy dziewiątym a osiemnastym miesiącem życia. Jak widać, nie ma konkretnej granicy wiekowej – jest ona dość płynna, zatem u niektórych dzieci ciemiączko przednie może zrosnąć się szybciej, a u innych nieco później. Ciemiączko tylne jest mniejsze i kształtem przypomina trójkąt, a jego zrośnięcie następuje szybciej – do czwartego miesiąca życia dziecka.
Ciemiączko – niepokojące objawy
Istnieje kilka symptomów, które powinny skłonić rodziców do pilnej konsultacji lekarskiej. Warto zwrócić uwagę, czy ciemiączko nie jest zapadnięte lub wypukłe, a także czy nie pulsuje nadmiernie – tętno zauważalne w obrębie ciemiączka jest naturalne podczas płaczu malucha, jednak pulsowanie to powinno ustąpić wraz z uspokojeniem się dziecka. Wszelkie wątpliwości warto konsultować z pediatrą, który doskonale wie, jak weryfikować poprawność stanu ciemiączka i proces jego zrastania.
Jak pielęgnować ciemiączko?
Samo ciemiączko nie wymaga od rodziców specjalnych działań pielęgnacyjnych. Wystarczy ostrożnie wykonywać wszelkie czynności w obrębie głowy, aby nie uszkodzić elastycznej błony – uszkodzenie jej nie jest raczej możliwe, gdyż jest ona wyjątkowo odporna. Pielęgnacji wymaga natomiast skóra maluszka, gdyż jest ona wrażliwa, potrzebuje zatem delikatnych środków pielęgnacyjnych. Do mycia warto stosować preparaty dedykowane noworodkom. Szampon do włosów w piance dla niemowląt Mustela jest łagodny i jednocześnie skuteczny. Gdy na główce pojawiają się nieestetyczne łuski, warto zastosować krem na ciemieniuchę Mustela – pomaga on złagodzić świąd i optymalizuje nawilżenie skóry.